Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stare, poniemieckie nagrobki w środku lasu - nietypowe znalezisko w okolicach Radomii [GALERIA]

Redakcja
Niektóre płyty zachowały się w bardzo dobrym stanie. Inne można poskładać z porozrzucanych kawałków. Jak poniemieckie nagrobki znalazły się w środku lasu?
Niektóre płyty zachowały się w bardzo dobrym stanie. Inne można poskładać z porozrzucanych kawałków. Jak poniemieckie nagrobki znalazły się w środku lasu? Czytelnik
Jeden z naszych Czytelników dokonał nietypowego znaleziska. W lasach koło Radomii odkrył składowisko poniemieckich nagrobków. Na niektórych widać nawet nazwiska! Skąd się tam wzięły?
Trwa głosowanie...

Czy widziałeś kiedyś poniemieckie nagrobki w lubuskich lasach?

Niektóre płyty zachowały się w bardzo dobrym stanie. Inne można poskładać z porozrzucanych kawałków. Jak poniemieckie nagrobki znalazły się w środku lasu?

- Nagrobki pochodzą ze zlikwidowanego, od razu po II wojnie światowej, niemieckiego cmentarza, na którym byli pochowani przedwojenni mieszkańcy Radomii i jej kolonii Meileiche. Dawna kolonia licząca zaledwie siedem domów i gospodę znajdowała się w miejscu, gdzie dziś jest parking, tuż przy zjeździe do Radomii. Po likwidacji poniemieckiego cmentarza wszystkie płyty zostały zebrane w jedno miejsce i tak pozostawione. Na Ziemiach Odzyskanych był to powszechny proceder. Część płyt była wtórnie wykorzystywana- ścierano napisy i robione nowe nagrobki. Płyty które są w Radomii zostały już wcześniej skatalogowane. Wiadomo kto tam zmarł, inskrypcje zostały rozczytane i przetłumaczone na język polski. Zostały zinwentaryzowane przez pracowników i studentów Uniwersytetu Zielonogórskiego. Wiemy z czego zostały zrobione, jakie mają wymiary, ile ważą, co jest napisane na tej płycie i jak to zostało przetłumaczone na język polski - tłumaczy dr Grzegorz Biszczanik, historyk i regionalista.

- Radomia to nie jest odosobniony przypadek. Mamy kilka cmentarzy tego typu w obecnych granicach Zielonej Góry, np. w zielonogórskich Janach, tam cmentarz został odnowiony przez mieszkańców - dodaje G. Biszczanik.

Czytelnik, który znalazł poniemieckie nagrobki chciałby podsunąć władzom gminy pomysł, by na terenie dawnego cmentarza w Radomii stworzyć z tych płyt lapidarium lub przynajmniej je wyciągnąć dołu i ustalić tam strefę ochronną.

ZOBACZ TEŻ:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto