Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Starogard cukrzyca: Bezpłatny pomiar cukru w Galerii Neptun

mj
W ramach akcji walki z cukrzycą w dniu 14 listopada w Galerii Neptun w Starogardzie Gdańskim przygotowane zostaną przez nasz Szpital punkty pomiaru cukru, gdzie pacjenci będą mogli bezpłatnie skontrolować cukier, ciśnienie oraz uzyskać poradę pielęgniarską. Punkt będzie dostępny w godz. 10.00 – 13.00.

Cukrzyca - co to takiego?
Cukrzyca to przewlekła choroba metaboliczna wywołana brakiem lub nieprawidłowym działaniem insuliny. Schorzenie to charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Insulina to wytwarzany w trzustce hormon, który bierze udział w regulacji wszystkich procesów przemiany materii zachodzących w organizmie człowieka. Aby glukoza mogła być źródłem energii, niezbędna jest odpowiednia ilość prawidłowo spełniającej swoje funkcje insuliny. Obecnie wyróżnia się dwa najbardziej rozpowszechnione rodzaje cukrzycy, należą do nich cukrzyca typu 1 i 2. Przyczyny owego schorzenia są różne w zależności od typu choroby.

Jak rozpoznać?
Do najczęstszych symptomów należą: senność, ogólne osłabienie, utrata wagi mimo prób zaspokojenia silnego głodu, zwiększone pragnienie i związana z tym zwiększona ilość oddawanego moczu. Mogą występować także nudności oraz zmęczenie. Chorzy na cukrzycę mogą mieć również zaburzenia ostrości widzenia oraz częste, nawracające się infekcje w okolicach narządów płciowych. W skrajnych przypadkach oznaką choroby może być również zapach acetonu wyczuwalny w wydychanym przez chorego w powietrzu.

Podstawowym jednak symptomem choroby jest zwiększone stężenie glukozy we krwi. Podwyższenie ilości cukru we krwi zależy od rodzaju cukrzycy i w zależności od niego może występować po spożyciu węglowodanów lub niezależnie. Cukrzyca występuje jeśli stężenie glukozy we krwi przekracza na czczo 126 mg/dl, zaś w 2 godziny po posiłku przekracza 200 mg/dl.

Cukrzyca a nadwaga
Choroba ta dużo częściej dotyka osób ze znaczną nadwagą lub otyłością, niż tych z prawidłową masą ciała. Im czas trwania otyłości jest dłuższy bądź też im stopień otyłości jest większy, tym większe jest także ryzyko rozwoju cukrzycy. Związek między otyłością a cukrzycą potwierdza fakt, iż wśród osób z cukrzycą typu 2 aż 90 procent stanowią osoby z nadmierną masą ciała. Silnym czynnikiem determinującym wystąpienie cukrzycy jest otyłość brzuszna charakteryzująca się gromadzeniem tkanki tłuszczowej wewnątrz jamy brzusznej. Nadwaga utrudnia kontrolę cukrzycy i powoduje gorsze wykorzystanie insuliny przez organizm.

Cukrzyca – słodki zabójca. Gorzkie dane statystyczne
Co 10 sekund na świecie diagnozuje się cukrzycę u kolejnej osoby
Co 6 sekund ktoś umiera z powodu jej powikłań (w Polsce 2/3 zgonów u diabetyków powodują powikłania sercowo - naczyniowe)
Blisko 382 miliony osób na świecie, w tym 3 miliony w Polsce choruje obecnie na cukrzycę
Cukrzyca to pierwsza niezakaźna choroba uznana przez ONZ za epidemię XXI wieku
Szacuje się, że w 2035 roku liczba chorych sięgnie 592 milionów
Liczba zgonów z powodu cukrzycy na świecie osiągnęła w 2013 roku 5,1 miliona. Liczba ta wzrosła o 11% z porównaniu z szacunkami z 2011 roku
W Polsce co druga osoba, która umiera z powodu cukrzycy jest poniżej 60 roku życia.

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na starogardgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto