Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Strajk klimatyczny w Zielonej Górze. Młodzi mają dość bezczynności w sprawie ekologii. Mówią wściekli: Będziemy płacić za błędy innych!

Redakcja
Akcja "Zielona Góra dla sprawiedliwości klimatycznej" została zorganizowana 25 września 2020 roku. Młodzi mają dość bezczynności władz.
Akcja "Zielona Góra dla sprawiedliwości klimatycznej" została zorganizowana 25 września 2020 roku. Młodzi mają dość bezczynności władz. Jacek Katos
W piątek, 25 września, w Zielonej Górze odbył się strajk. Młodzi aktywiści zorganizowali akcję pod hasłem: "Zielona Góra dla sprawiedliwości klimatycznej!". W rękach mieli transparenty, nie bali się, idąc ulicami miasta, krzyczeć: "Dzieci i ryby mają głos!".

Strajk klimatyczny odbył się w Zielonej Górze po raz drugi. Mijają miesiące, ale nie zmienia się jedno. Młodzi, którzy mają dość bezczynności, jeśli chodzi o przyszłość naszej planety.

- Musimy i powinniśmy wysyłać sygnały, co do najważniejszych obecnie dla świata spraw. Ponad wszelkimi podziałami politycznymi, rasowymi, religijnymi. A taką właśnie sprawą jest katastrofa klimatyczna - mówi Wiktor Jasiczek, jeden z organizatorów strajku w Zielonej Górze.

- Każda takie wydarzenie jest cegiełką, ważną w budowie porozumienia, co do naszej przyszłości.

Czy młodzi są już powoli, mówiąc kolokwialnie, wkurzeni sytuacją, która ich otacza? Okazuje się, że owszem. I to bardzo. Szczególnie mają dość tego, że politycy, wielkie korporacje, nie przejmują się przyszłością świata, w którym młodszym pokoleniom przyjdzie żyć.

- To my zapłacimy za wszystkie ich błędy, jakie zdążą popełnić dla pieniędzy, dla zysku - mówi Wiktor Jasiczek.

Młodzi: my dbamy o ekologię w miarę swoich możliwości

Protestujący przekonują, że powinniśmy dbać o ekologię każdego dnia.

- Każdy z nas może segregować śmieci, wybierać rower, zamiast samochodu. Pouczamy siebie nawzajem, by to robić - mówią strajkujący. Ale jednocześnie dodają, że takie działania nie wystarczą. Stąd postulaty do rządzących i decydentów, którzy mogą zmienić otaczającą nas rzeczywistość.

Jaki apel skierowali do rządzących protestujący w Zielonej Górze?

Młodzi chcą m.in.:

  • - wprowadzenia polityki klimatycznej zgodnej z najnowszą wiedzą,
  • - by polski rząd oficjalnie uznał katastrofę klimatyczną, poprzez ogłoszenie stanu kryzysu klimatycznego,
  • - by w podstawie programowej szkół znalazły się zagadnienia dotyczące kryzysu klimatycznego,
  • - by samorządy lokalne zapewniały edukację klimatyczną,
  • - by media informowały o zagrożeniach kryzysu klimatycznego,
  • - powołania niezależnej rady klimatycznej.

Kilkadziesiąt młodych mieszkańców spotkało się na placu Teatralnym, by razem przejść deptakiem. W rękach mieli transparenty, na nich hasła, często wypisane w języku angielskim. Czasem zabawne, czasem pełne wściekłości: "To nie Titanic tonie, tylko my"; "Klimat się zmienia, a dlaczego my nie?"; "Jestem przekonany, że dinozaury też myślały, że mają jeszcze czas"; "Wasza bierność, nasza złość" czy "Przestańcie mi planetę prześladować".

Posłanka: musiałam tu dziś być, bo syn by mi nie wybaczył

- Syn by mi nie wybaczył, gdyby mnie tu dziś nie było - mówiła obecna na strajku posłanka Lewicy, Anita Kucharska-Dziedzic. - Jestem na wszelkich tego typu inicjatywach, które służą ochronie klimatu, przyrody.

To jest przyszłość naszych dzieci i uważam, że skoro nawaliliśmy jako pokolenie, nie dbając o klimat, o przyrodę, oddając się tęsknocie za konsumpcją, rozwojem ekonomicznym "mimo wszystko", to nasze dzieci i wnuki będą ponosić tego konsekwencje.

Anita Kucharska-Dziedzic mówi, że przyszedł najwyższy czas na opamiętanie się, ograniczenie konsumpcji i refleksję.

- Na pomyślenie, co każdy z nas może zrobić - zauważa posłanka. - To są nie tylko decyzje polityków, ale to jest także odpowiedzialność każdego z nas. Nauczyliśmy się kupować kosmetyki, które nie są testowane na zwierzętach. Teraz czas na kolejne przestawienie naszego myślenia, na wybór ekologicznego transportu, ogrzewania. Rzeczy trudne robi się szybko, dopiero te niemożliwe wymagają trochę czasu.

Trwa głosowanie...

Czy starasz się dbać o środowisko?

Posłanka apelowała do młodych, by nie odpuszczali. By konsekwentnie walczyli o środowisko, nawet wysyłając codziennie maile, z pytaniami do polityków, co zrobili, by zawalczyć o lepszą przyszłość.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto