Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Studenci medycyny na UZ w finale konkursu Europejskiej Agencji Kosmicznej [ZDJĘCIA]

kali
Od lewej: Jakub Goławski - sekretarz KNMK, Jakub Szczepański - przewodniczący KNMK
Od lewej: Jakub Goławski - sekretarz KNMK, Jakub Szczepański - przewodniczący KNMK Archiwum UZ
Członkowie Koła Naukowego Medycyny Kosmicznej Collegium Medicum Uniwersytetu Zielonogórskiego znaleźli się w finale konkursu Europejskiej Agencji Kosmicznej - Orbit Your Thesis!

Studenci kierunku lekarskiego: Jakub Szczepański i Jakub Goławski z IV roku i Karol Marciniak - student I roku - należą do międzyuczelnianego zespołu „Plan.A”. Wraz ze studentami z Politechniki Gdańskiej, Wrocławskiej oraz Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu opracowali propozycję eksperymentu, który chcą przeprowadzić na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Eksperyment związany jest z oddziaływaniem zerowej grawitacji na komórki organizmu człowieka. To szczególnie istotne zagadnienie związane z przebywaniem organizmu w przestrzeni kosmicznej oraz jedno ze najbardziej wymagających w przypadku podróży na Marsa. Część medyczną projektu koordynują studenci Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Projekt zyskał akceptację Europejskiej Agencji Kosmicznej i zespół Planu.A został zaproszony do siedziby Agencji (Ośrodek ESA ESTEC znajduje się w Noordwijk w Holandii), by szerzej przedstawić pomysł. Zespół Plan.A przechodząc w tym konkursie do finału został jednym z 7 najlepszych zespołów w Europie!

Studenckie Koło Naukowe Medycyny Kosmicznej powstało w 2016 r. na Wydziale Lekarskim i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego. Członkowie KNMK już nie po raz pierwszy prowadzą innowacyjne badania na europejską skalę. W ubiegłym roku studencki projekt ANTARES znalazł się w finale prestiżowego konkursu Rexus/Bexus organizowanego przez Europejską Agencję Kosmiczną. Poza tym KN Medycyny Kosmicznej we własnym zakresie prowadzi projekt badawczy PROCJON, a także finalizuje przygotowania do własnej misji stratosferycznej z wykorzystaniem specjalnej gondoli opracowanej przez studentów z Politechniki Gdańskiej. W 2017 r. członkowie koła zorganizowali pierwszą konferencję studencką na kierunku lekarskim na UZ, a w latach 2018 i 2019 byli autorami Space Medicine EXPO.

Aktualnie nasi studenci wraz ze swoimi partnerami naukowymi z Wrocławia i Gdańska przygotowują się do prezentacji przed ekspertami Europejskiej Agencji Kosmicznej!

Warto dodać, że studenci medycyny deklarowali swoją pomoc zielonogórskiej onkologii. Zapowiedzieli organizację I Lubuskiego Dnia Onkologii (30 maja 2020). Jak mówią Jakub Szczepański - przewodniczący Koła Naukowego Onkologii Klinicznej Collegium Medicum UZ oraz Karina Topczyłko - przewodnicząca SKN Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej Collegium Medicum UZ w jego ramach zorganizowany zostanie II Wielki Bieg Pokonać Raka, mecz politycy, urzędnicy kontra pracownicy szpitala. Odbędą się też otwarte wykłady m.in. na temat profilaktyki. Bo jak mówi dr n. med. Marek Szwiec - ordynator Klinicznego Oddziały Onkologii Szpitala Uniwersyteckiego, wiele zależy od naszego stylu życia, naszych nawyków itd. Zysk z wpisowego na bieg i biletów na mecz zostanie przekazany onkologii. Temu oddziałowi pomaga też Ruch ds. Zrównoważonego Rozwoju Klinicznego Oddziału Onkologii, na którego czele stanął Edward Sobański (m.in. klimatyzacja na oddziale).

POLECAMY TEŻ

WIDEO: Lekarz radzi. Wszystko, co musisz wiedzieć o przeszczepie włosów

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto