Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Superksiężyc 2016. 14 listopada w poniedziałek superpełnia

Magdalena Mikrut-Majeranek
Superksiężyc 2016 - w nocy 14 listopada w poniedziałek niebo będzie nieco bardziej rozświetlone niż zazwyczaj. Czeka nas wyjątkowa pełnia! Superksiężyc, superpełnia czy też wilczy Księżyc - tyle nazw funkcjonuje na określenie tego wyjątkowego zjawiska astronomicznego

Superksiężyc 2016. 14 listopada w poniedziałek superpełnia [SuperMoon]

Superksiężyc 2016 - to wyjątkowe zjawisko, którego lepiej nie przegapić! Satelita ziemski znajdzie się w perygeum, przez co będzie wydawał się znacznie większy, niż podczas zwykłej pełni.

Perygeum - punkt orbity okołoziemskiej, który znajduje się najbliżej Ziemi.

Właśnie w poniedziałek, 14 listopada, Księżyc osiągnie perygeum, czyli punkt, w którym nasz naturalny satelita na orbicie okołoziemskiej znajduje się najbliżej Ziemi. Zjawisku będzie towarzyszyć także pełnia.

Jak zapowiadają astronomowie, tarcza Księżyca będzie optycznie większa o 14 procent i bardziej jasna (aż o 30 procent).

- Będzie to Superpełnia. Trzeba wyjaśnić, że Księżyc krąży dookoła Ziemi po orbicie, która nie jest okręgiem, a elipsą. W związku z powyższym bywają okresy, że jest on raz bliżej, a raz dalej. Nie ma stałej odległości dzielącej Księżyc od Ziemi. W poniedziałek, 14 listopada, będziemy mieli do czynienia zarówno z pełnią Księżyca, jak i z największym w ciągu roku zbliżeniem Księżyca do Ziemi. Odległość wyniesie 356515 km - informuje Jacek Szczepanik z Planetarium Śląskiego.

Przypomnijmy, że średnia odległość Księżyca od Ziemi wynosi 384 tysięcy kilometrów. Co ciekawe, w listopadzie nastąpi największej zbliżenie i oddalenie Księżyca. - 27 listopada będzie miało miejsce największe oddalenie Księżyca od Ziemi. Odległość wyniesie wówczas 406561 km - dodaje Jacek Szczepanik.

To świetna okazja, aby wybrać się na spacer i podziwiać Superksiężyc. Gdzie się wybrać, aby podziwiać Superpełnię? Specjaliści potwierdzają, że w każdym miejscu będzie tak samo dobrze widoczny. - Ograniczyć nas mogą jedynie czynniki atmosferyczne - dodaje Szczepanik.

Wschód SuperKsiężyca nad Lizboną

Ta superpełnia jest nie tylko najjaśniejszą i największą w 2016 roku, ale także najefektowniejszą od 1948 r. - podaje NASA. Bob Berman, astronom z the Slooh Community Observatory, powiedział portalowi Space.com., że kolejny tak fantastyczny widok Supermoon oglądać będziemy mogli dopiero 25 listopada 2034 r.

Jeżeli uda się Wam sfotografować Superksiężyc - przyślij nam zdjęcie...

Superksiężyc 2016. W poniedziałek 14 listopada SUPERPEŁNIA [SuperMoon]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto