Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Superksiężyc. Największa pełnia Księżyca od 68 lat. Gdzie oglądać w Opolu?

Natalia
Księżyc podczas tzw. superpełni będzie o 14 procent większy i o 32 procent jaśniejszy niż zwykle podczas pełni.
Księżyc podczas tzw. superpełni będzie o 14 procent większy i o 32 procent jaśniejszy niż zwykle podczas pełni. Karolina Misztal
W poniedziałek (14 listopada) będzie miała miejsce największa pełnia Księżyca od 68 lat. Według synoptyków Niebo tej nocy ma być prawie bezchmurne, także Superksiężyc będzie widoczny także nad Opolem i Opolszczyzną. Warto udać się na nocne zdjęcia oraz do Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Opolskiego.

W poniedziałek (14 listopada) będziemy mogli podziwiać Księżyc znajdujący się w perygeum, czyli najbliższej możliwej odległości od Ziemi. Ta superpełnia będzie jednak wyjątkowa, ponieważ nasz naturalny satelita będzie największy od stycznia 1948 roku.

To gratka dla miłośników astronomii oraz fanów nocnych zdjęć. Na niebie z poniedziałku na wtorek zobaczymy ostatnią z trzech tegorocznych tzw. superpełni Księżyca.

Zobacz też: Krwawy Księżyc nad Opolszczyzną [zdjęcia]

Księżyc podczas tzw. superpełni będzie o 14 procent większy i o 32 procent jaśniejszy niż zwykle podczas pełni.

Niezwykle duży i jasny Księżyc zobaczmy tuż po zachodzie słońca. W zależności od miejsca zamieszkania, to zjawisko będziemy mogli obserwować już od godziny 15.30. Najszybciej będą mogli obserwować to mieszkańcy Suwałk.

Meteorolodzy zapowiadają prawie bezchmurne niebo nad Opolem i Opolszczyzną, także zapraszamy do obserwacji.

Superksiężyc nad Opolem - jak i gdzie obserwować

Instytut Fizyki Uniwersytetu Opolskiego z Wirtualną Akademią Astronomii i OO PTF zapraszają na wspólne oglądanie Księżyca do Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Opolskiego (XII piętro DS. Niechcic – ul Katowica 87 b) w poniedziałek 14 listopada 2016 r. od godz. 19:00 do 22:00.

- Księżyc krąży dookoła Ziemi po orbicie, która nie jest okręgiem, a elipsą – wyjaśnia dr Katarzyna Książek z Instytutu Fizyki UO. - W związku z powyższym bywają okresy, że jest on raz bliżej, a raz dalej. Nie ma stałej odległości dzielącej Księżyc od Ziemi. W poniedziałek, 14 listopada, będziemy mieli do czynienia zarówno z pełnią Księżyca, jak i z największym w ciągu roku zbliżeniem Księżyca do Ziemi (ok. 356515 km) – mówi.

Według naukowców NASA, Księżyc podczas superpełni może być nawet o 14 proc. większy i 30 proc. jaśniejszy niż podczas pełni w apogeum (gdy satelita znajduje się najdalej od Ziemi)

To wyjątkowe wydarzenie będzie połączone wykładem dra hab. Włodzimierza Godłowskiego pt. „Jak zdobywano Księżyc", który zostanie wygłoszony również w Obserwatorium Astronomicznym o godz. 20:00.

Kolejny raz Księżyc znajdzie się tak blisko Ziemi 25 listopada 2034 roku.

Jeśli uda ci się zrobić zdjęcia Superksiężyca, pochwal się nimi! Zamieść je na naszym portalu lub prześlij do nas na adres [email protected]

Zobacz też: Wschód ogromnego księżyca nad Byron Bay

Źródło: STORYFUL/x-news

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto