MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Susza pogłębia się, są pierwsze zakazy podlewania ogródków i działek w sezonie 2023. Deszcz potrzebny na już! Prognoza IMGW

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Z powodu zwiększonego podlewania spada ciśnienie w sieciach wodociągowych. Gminy apelują o rozsądek. Pola wołają o deszcz.
Z powodu zwiększonego podlewania spada ciśnienie w sieciach wodociągowych. Gminy apelują o rozsądek. Pola wołają o deszcz. S. Nowak/nadesłane
- Sytuacja robi się dramatyczna - mówi rolnik z Wielkopolski o suszy na polu. Podobnie zaniepokojeni są działkowcy. Centralna i północna część Polski wypatruje deszczu jak zbawienia, a na mapach IMGW widać opady tylko w niektórych obszarach kraju. Kolejne gminy wprowadzają zakaz podlewania ogródków i apelują do mieszkańców o oszczędzanie wody.

Spis treści

Rolnicy, jeśli mają takie możliwości, próbują ratować uprawy warzyw czy rzepaku, nawadniając pola. Tymczasem podlewanie nawet przydomowych ogródków czy działek rekreacyjnych powoduje spadki ciśnienia w sieci. Gminy apelują lub zakazują mieszkańcom używania wody z wodociągów do innych celów niż spożywcze i sanitarne. W lasach rośnie zagrożenie pożarowe.

Zakaz podlewania działek, napełniania basenów i mycia aut, czyli susza 2023

Wprowadzenie zakazu podlewania ogrodów przydomowych, działkowych, terenów zielonych oraz napełniania basenów na swoim terenie ogłosiła 6 czerwca 2023 gmina Brześć Kujawski (województwo kujawsko-pomorskie). Ograniczenie dotyczy konkretnego przedziału czasowego.

Wprowadza się zakaz podlewania z gminnej sieci wodociągowej ogrodów przydomowych, działkowych, terenów zielonych oraz napełniania basenów na terenie gminy Brześć Kujawski od 6 czerwca do 31 sierpnia 2023 r. w godzinach od 18:00 do 22:00.

Na Kujawach i Pomorzu o racjonalne korzystanie z wody apelują również włodarze gminy Golub-Dobrzyń. Zaleca się, by z wody pitnej korzystać z sieci wodociągowej wyłącznie do celów bytowych i powstrzymywania się od:

 • podlewania trawników, ogródków przydomowych i działkowych,
 • napełniania basenów,
 • mycia samochodów.

W związku z utrzymującą się suszą oraz niekorzystnymi prognozami pogody zwracamy się z prośbą do mieszkańców korzystających z sieci wodociągowej o racjonalne korzystanie z wody, czytamy w komunikacie z 1 czerwca 2023.

Gmina tłumaczy, że dzięki ograniczeniu zużycia, sieć zapewni odpowiednie ciśnienie wody oraz nie spowoduje przerw w jej dostawie wszystkim użytkownikom sieci.

Podobny komunikat 5 czerwca opublikowała gmina Władysławów w województwie wielkopolskim, wskazując na zwiększony pobór wody w związku z długotrwałym brakiem opadów deszczu. Gmina przypomina mieszkańcom, że woda z wodociągu w pierwszej kolejności służy celom bytowym tj. spożywczym i sanitarnym, dlatego też apeluje się o ograniczenie zużycia wody na inne cele takie, jak np. podlewanie trawników, napełnianie basenów, mycie samochodów, podlewanie upraw rolnych itp.

Już teraz na terenie gminy odczuwalny jest spadek ciśnienia wody w sieci wodociągowej, istnieje ryzyko doprowadzenia do czasowych przerw w dostawie wody.

Kolejny przykład płynie z gminy Lubsza w województwie opolskim:

Wójt Gminy Lubsza oraz Prezes Zakładu Wodociągów i Kanalizacji Śmiechowice informuje, iż w związku ze wzrostem zapotrzebowania na wodę pitną wprowadza się zakaz podlewania ogródków i napełniania basenów wodą uzdatnioną, pobieraną z wodociągów.

Kiedy spadnie deszcz? Prognoza pogody na czerwiec

Suszy hydrologicznej towarzyszą na południu kraju gwałtowne wzrosty stanów wody, komunikuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Ostrzeżenia hydrologiczne dotyczą południowych części Polski. To tam w prognozach pogody pojawiają się burze.

IMGW: W obszarach występowania prognozowanych opadów burzowych, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych, mogą wystąpić gwałtowne wzrosty poziomu wody.

Kolejne tygodnie czerwca w całym kraju zapowiadają się na cieplejsze niż zwykle w latach 1991-2020. Najcieplejszy okres miesiąca przypadnie od 12 do 25 czerwca. Deficyt opadu atmosferycznego będzie odczuwalny zwłaszcza na północy kraju. W prognozach na najbliższe dni nie pojawia się większy deszcz w centralnej i północnej części Polski.

Mimo to niewielką nadzieję daje prognoza uwzględniająca przelotne opady. IMGW zapowiada:

 • 8 czerwca (czwartek): W centrum i na zachodzie Polski będzie słonecznie i bardzo ciepło. Na południu i południowym wschodzie na niebie pojawi się więcej chmur i miejscami występować będzie przelotny deszczu, ale również burze z ulewnymi opadami do 20 mm (na południu Górnego Śląska, Małopolski i Podkarpacia nawet do 30 mm).
 • 9 czerwca (piątek): Strefa z przelotnymi opadami deszczu obejmie niemal cały kraj. Padać nie będzie tylko nad morzem. Na pozostałym obszarze zachmurzenie małe i umiarkowane, okresami wzrastające do dużego; burze możliwe na południu Polski
 • 10 czerwca (sobota): Słonecznie i bez opadów na północnym zachodzie Polski. Na pozostałym obszarze zachmurzenie będzie okresami wzrastać do dużego i wystąpią przelotne opady deszczu, a miejscami również burze.
 • 11 czerwca (niedziela): Ponownie najwięcej pochmurnego nieba na południowym wschodzie kraju. Tam też deszczowo. Na pozostałym obszarze słonecznie, ale już zdecydowanie chłodniej.

IUNG ogłosił suszę rolniczą już pod koniec maja

Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach w drugim tegorocznym raporcie monitoringu suszy stwierdził ją w 9 województwach w uprawach:

 • zbóż jarych (w 676 gminach),
 • zbóż ozimych (w 538 gminach),
 • truskawek (w 414 gminach),
 • krzewów owocowych (w 196 gminach).

W pierwszym raporcie IUNG suszy nie odnotował. Od 1 kwietnia do 31 maja 2023 roku największy zasięg suszy rolniczej występował wśród upraw zbóż jarych. Suszę w tych uprawach notowano w 676 gminach.

Tak sytuację na podstawie zebranych danych komentuje w komunikacie instytutu prof. dr hab. Wiesław Oleszek z IUNG:

Stwierdzamy, że największe niedobory wody w tym okresie sześciodekadowym dla roślin uprawnych w północnej Polsce wynosiły od -120 do -169 mm. Według obecnych warunków pogodowych straty plonów z powodu deficytu wody powodujące ich obniżenie przynajmniej o 20% w skali gminy w stosunku do plonów uzyskanych w przeciętnych wieloletnich warunkach pogodowych wystąpiły w uprawach: zbóż jarych i ozimych, truskawek oraz krzewów owocowych. Natomiast na południu kraju zasoby wodne są duże, na polach uprawnych miejscami występuje nadmiar wody, co może skutkować również znacznym obniżeniem plonów roślin uprawnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zastrzeż PESEL - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Susza pogłębia się, są pierwsze zakazy podlewania ogródków i działek w sezonie 2023. Deszcz potrzebny na już! Prognoza IMGW - Strefa Agro

Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto