Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Święto czosnku. Niebywałe warzywo, promocja kulinarnych tradycji i ludowej kultury na skalę Małopolski

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Komisja oceniająca warkocze czosnkowe na Małopolskim Święcie Czosnku w Prandocinie w gminie Słomniki
Komisja oceniająca warkocze czosnkowe na Małopolskim Święcie Czosnku w Prandocinie w gminie Słomniki Barbara Ciryt
Zjechali do Prandocina w gminie Słomniki producenci czosnku, chwalili się najdorodniejszymi główkami, a wytrawni kucharze i kucharki z dwóch gmin dali popisy swoich umiejętności. Aż trudno uwierzyć co można zrobić z czosnku. Od dań mięsnych, rybnych, warzywnych, poprzez pierogi, sosy po desery, nawet czekoladki - wszystko z czosnkiem. Bo w Prandocinie odbywało się XIII Małopolskie Święto Czosnku. To produkt regionalny, który jest dumą dwóch gmin Słomniki w powiecie krakowskim i Radziemice w powiecie proszowickim.

Mnóstwo stoisk z czosnkowymi smakołykami, oraz stoisk z samym czosnkiem, który oferowali producenci, gospodarze z kilkunastu miejscowości w dwóch gmina Słomniki i Radziemice. Były także prezentacje maszyn rolniczych dla tych, którzy zajmują się uprawa czosnku. A plantacji tego warzywa (dla niektórych przyprawy) nie brakuje pod Krakowem.

Czosnek podstawa upraw w gminie Słomniki

- Czosnek to podstawa upraw w naszej gminie. Ma też swoją długa tradycję, bo jest tu produkowany od ponad 50 lat. Dwie odmiany rodzimego czosnku tutejsi producenci zarejestrowali jako Czosnek Galicyjski jako chronione oznaczenie geograficzne. Te odmiany to: Harnaś i Arkus. A Czosnek Galicyjski charakteryzuje się tym, że rośnie nieco mniejszy niż inne odmiany i ząbków w główce jest mniej, ale jest bardzo wartościowy i ceniony - mówi Paweł Knafel, burmistrz gminy Słomniki.

Szef gminy zaznacza jednak, że część tutejszych rolników planuje zmienić profil produkcji, zainteresowali się borówka amerykańska i jagoda kamczacką. - To plan na budowanie drugiej odnogi produkcyjnej, nawiązujemy kontakty z plantatorami borówki i jagody, żeby rozwijać produkcje u nas. Jenak najpierw musimy sprawdzić warunki - m.in. glebowe - produkcji tych owoców w naszej gminie - dodaje burmistrz.

Tymczasem trwa promocja czosnku. Na to świętowanie przyjechali nie tylko producenci czosnku, ale także klienci z różnych części Małopolski oraz Śląska. Producenci czosnku święto wojewódzkie uważają za finał prac w polu, czosnkowe dożynki i powód do zabawy. Chociaż nie narzekają na brak czosnku to pracę w tym roku uważają za szczególnie trudną. Mówił o tym Grzegorz Płażek, tutejszy delegat do Małopolskiej Izby Rolniczej i przewodniczący Rady Miejskiej w Słomnikach.

- Mówiąc o ciężkiej pracy w tym roku trzeba wyjaśnić, że podczas zbiorów czosnku każda główka była oblepiona chyba dwoma kilogramami ziemi - tłumaczył Grzegorz Płażek.

Dożynki czosnkowe - zabawa i promocja po ciężkiej pracy

Jednak podczas święta rolnicy zapomnieli o trudach pracy i bawili się dobrze - uczestniczyli w ciekawych konkursach, prezentowali ozdoby z czosnku, bukiety, wiązanki, największe główki w tradycyjnych wiązkach i najsmaczniejsze dania.

Podczas święta czosnku gmina Słomniki miała okazje zaprezentować to co najlepsze. Nie zapomniano o publikacjach: książkach promujących historię lokalną, sławnych ludzi - tutejszych mieszkańców oraz tradycje kulinarne. Najnowsza publikacja związana ze smakami tutejszego regionu była książka "Gmina Słomniki ze smakiem" autorstwa Małgorzaty Klich. Podtytuł książki - Odkryj bogactwo Ziemi Słomnickiej. Poznaj smaki naszego regionu - wyjaśnia, że publikacja prezentuje miejscowe koła gospodyń wiejskich oraz ich tradycyjne przepisy na najpyszniejsze potrawy zarówno te stare, jak i najnowsze opracowania kulinarne pań w KGW.

Małopolskie Święto Czosnku w Prandocinie odbyło się 13. raz. Byłoby więcej tych świąt, gdyby nie pandemia. Przerwała jego organizację, ale władze samorządów: burmistrz miasta i gminy Słomniki Paweł Knafel oraz wójt gminy Radziemice Marek Słowiński podjęli decyzję, że wracają do organizacji tego święta. Z założenia jest organizowane w jednym roku w gminie Słomniki, w kolejnym w gminie Radziemice. Obie gminy od lat promują czosnek, prezentują go jako swój produkt regionalny, sprawiają, że czosnek jest coraz bardziej docenianym warzywem, a święto staje się coraz bardziej rozpoznawalne.

W Prandocinie XIII Małopolskie Święto Czosnku odbyło się na terenie Ludowego Klubu Sportowego Juvenia. Organizatorami byli Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Słomnikach oraz Towarzystwem Kulturalno-Sportowym w Słomnikach. Święto objęli patronatami liczni przedstawiciele władz państwowych i samorządowych oraz media w tym "Dziennik Polski".

Wyniki konkursów czosnkowych

Konkurs na bukiet czosnkowy (kompozycja ozdobna z czosnkiem)
I miejsce KGW Kępa w gminie Słomniki
II miejsce KGW Prandocin w gminie Słomniki
III miejsce KGW Smoniowice w gminie Radziemice

Konkurs na najpiękniejszy warkocz czosnkowy
I miejsce KGW Prandocin Iły w gminie Słomniki
II miejsce KGW Kępa w gminie Słomniki
III miejsce KGW Dodów w gminie Radziemice

Konkurs na najpyszniejsze potrawy z czosnkiem
I miejsce KGW Ratajów w gminie Słomniki
II miejsce KGW Janikowice w gminie Słomniki
III miejsce KGW Muniakowice w gminie Słomniki

Konkurs na największe i najcięższe wiązki czosnku

  • Kategoria odmiana Harnaś

I miejsce - Piotr Niewiara (waga wiązki 1,573 kg)
II miejsce - Katarzyna Moląg-Szreniawska (waga wiązki 1,484 kg)
III miejsce - Danuta Moląg (waga wiązki 1,455 kg)
IV miejsce - Maria Popiołek (waga wiązki 1,440 kg)
V miejsce - Aneta Daros (waga wiązki 1,356 kg)
VI miejsce - Iwona Loch (waga wiązki 1,239 kg)

  • Kategoria różne odmiany (bez Harnasia)

I miejsce - Mirosław Kopeć (waga wiązki 2,184 kg)
II miejsce - Aleksander Hatny (waga wiązki 2,021 kg)
III miejsce - Monika Daros (waga wiązki 1,996 kg)
IV miejsce - Aneta Daros (waga wiązki 1,932 kg)
V miejsce - Grzegorz Szczęśniak (waga wiązki 1,839 kg)
VI miejsce - Małgorzata Anioł (waga wiązki 1,792 kg)
VII miejsce - Kazimierz Żak (waga wiązki 1,710 kg)
VIII miejsce - Anna Płażek (waga wiązki 1,552 kg)

Zmiany w Kodeksie Pracy od 26 kwietnia

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Święto czosnku. Niebywałe warzywo, promocja kulinarnych tradycji i ludowej kultury na skalę Małopolski - Dziennik Polski

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto