MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Święto Narodowe 3 Maja w Malborku. Odbyła się uroczysta msza święta z udziałem pocztów sztandarowych

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Z okazji 233 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja mieszkańcy Malborka spotkali się na mszy świętej w kościele Matki Boskiej Nieustającej Pomocy. To także święto kościelne Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.

3 maja w Malborku. Msza święta w kościele MBNP

Święto Narodowe 3 Maja i święto kościelne Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski nieprzypadkowo przypadają tego samego dnia. Już podczas obrony Jasnej Góry przed Szwedami w 1655 r. król Jan Kazimierz powierzył królestwo opiece Matki Bożej. Część tamtych ślubowań znalazło potem odzwierciedlenie w polskiej konstytucji uchwalonej 3 maja 1971 r. - pierwszej w Europie i drugiej na świecie po Stanach Zjednoczonych. Jako efekt prac Sejmu Czteroletniego zniosła liberum veto, konfederację, wolną elekcję, rozszerzyła prawa mieszczan, pod opiekę prawa i rządu brała chłopów, regulowała całokształt życia państwowego.

Święto Maryi Królowej Polski na dzień 3 maja zatwierdził natomiast w 1923 roku papież Pius XI, a w 1962 r. Jan XXIII ogłosił Maryję główną patronką Polski. Podczas uroczystej mszy św., która odbyła się w piątek (3 maja) w 233 rocznicę uchwalenia konstytucji, ks. Maciej Nowak podczas homilii przypomniał, że od kilku miesięcy Matka Boska jest też patronką Malborka.

- Dzisiaj mamy obowiązek modlić się w intencji naszej Ojczyzny, wspominając jakże ważne wydarzenie, jakim było ustanowienie Konstytucji 3 maja. Chcemy modlić się za Ojczyznę, która znajdowała się w jakże trudnej sytuacji, a jej obywatele potrafili wznieść się ponad podziałami i stworzyć tę ustawę zasadniczą. Myślę, że pięknie oddają to słowa Henryka Sienkiewicza. Gdy w 1905 odbierał Nagrodę Nobla za całokształt pisarstwa, w Sztokholmie przemówił nader zwięźle, ale zobrazował całą sytuację w naszej Ojczyźnie, scharakteryzował nas, Polaków, jakże pięknie – mówił w homilii ks. Maciej Nowak, na co dzień proboszcz parafii św. Józefa w malborskim Kałdowie.

ZOBACZ TEŻ: Święto Niepodległości 2023 w Malborku. Całe rodziny szły w patriotycznym marszu

Sienkiewicz odbierając Nobla, powiedział: „Głoszono ją umarłą, a oto jeden z tysięcznych dowodów, że ona żyje. Głoszono ją niezdolną do myślenia i pracy, a oto dowód, że działa. Głoszono ją podbitą, a oto mamy nowy dowód, że umie zwyciężać.” I jako Polak dziękował nie za docenienie jego, ale „za uwieńczenie polskiej pracy twórczej”.

I my w te podziękowania za naszym wieszczem, za naszym wspaniałym pisarzem się włączamy i dziękujemy wielu naszym rodakom, dzięki którym ta konstytucja powstała, dziękujemy za ich ofiarną posługę i dzieło życia – mówił ks. Maciej Nowak. - Widzę tutaj wielu młodych ludzi, od których także zależy kształt naszej Ojczyzny. Jaka ta Ojczyzna będzie? Czy przedstawiciele władz będą służyć ludziom, szanując prawdę płynącą z konstytucji, że suwerenem jest naród i trzeba go słuchać?

Ksiądz zacytował „Dekalog Polaka” Zofii Kossak-Szczuckiej z 1940 roku kończący się słowami: "Będziesz miłował Polskę pierwszą po Bogu miłością. Będziesz Ją miłował więcej niż siebie samego”.

W uroczystej mszy św. wzięła udział udział kompania honorowa i poczet sztandarowy z 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego, a także poczty z innych malborskich formacji mundurowych, poczet miasta Malbork, stowarzyszeń i szkół.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto