Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Święto sulechowskich artylerzystów! Zobacz, jak wyglądała ta uroczystość w reżimie sanitarnym

Tomasz Rybarczyk, Leszek Kalinowski
W koszarach 5. Lubuskiego pułku artylerii odbyła się uroczysta zbiórka z okazji święta sulechowskich artylerzystów oraz nadania imienia patrona jednostce - generała artylerii koronnej Marcina Kątskiego
W koszarach 5. Lubuskiego pułku artylerii odbyła się uroczysta zbiórka z okazji święta sulechowskich artylerzystów oraz nadania imienia patrona jednostce - generała artylerii koronnej Marcina Kątskiego Tomasz Rybarczyk
W piątek 6 listopada, w koszarach 5. Lubuskiego pułku artylerii odbyła się uroczysta zbiórka z okazji święta sulechowskich artylerzystów oraz nadania imienia patrona jednostce - generała artylerii koronnej Marcina Kątskiego.

Święto w sulechowskim garnizonie przypadło na bardzo trudny i nietypowy czas. Na placu koszar z zachowaniem odpowiednich odległości oraz w reżimie sanitarnym stanęli żołnierze pododdziałów pułku. Uroczystość rozpoczęła się od dokonania przeglądu pododdziałów przez dowódcę 5 pa płk Sławomira Kulę, a następnie poczet flagowy przy odegranym hymnie podniósł flagę państwową na maszt.

Odczytanie decyzji o nadaniu imienia 5 Lubuskiemu pułkowi artylerii

Podczas zbiórki została odczytana decyzja Ministra Obrony Narodowej o nadaniu patrona sulechowskiemu pułkowi im. generała artylerii koronnej Marcina Kątskiego. Szef sekcji wychowawczej mjr Marcin Stajkowski odczytał zebranym biogram ustanowionego patrona oraz przyznane zaszczyty i chwalebne dokonania.
Święto to doskonały moment, aby dowództwo mogło podziękować i wyróżnić żołnierzy, którzy w szczególny sposób wykonywali powierzone obowiązki służbowe. Najlepsi otrzymali nagrody rzeczowe, uznaniowe oraz odznaki pamiątkowe pułku.
Płk Kula oraz jego zastępca płk Piotr Męczyński w dowód uznania oraz pomoc i zaangażowanie w realizacji misji duszpasterstwa wojskowego otrzymali od Biskupa Polowego Wojska Polskiego gen. bryg. Józefa Guzdka medale „W Służbie Bogu i Ojczyźnie”.

Podziękowanie za zorganizowanie najlepszych zmagań w sporcie wojskowym w 2019 roku

Na obiektach sportowych gminy Sulechów zorganizowano szereg imprez sportowych dla zawodników w mundurach. Według oceny Ministerstwa Obrony Narodowej najlepiej przygotowanymi zawodowymi o randze mistrzowskiej były zawody w biegach przełajowych, które odbyły się w Sulechowie w 2019 roku. Z tej okazji szef MON przekazał dla dowództwa 5 pa i Sekcji Wychowania Fizycznego i Sportu okazały puchar oraz gratulacje. Puchar na ręce szefa SWFiS mjr Kamila Głąba w towarzystwie dowódcy 5 pa wręczyła zastępca burmistrza Sulechowa Magdalena Klucznik.

Nie zabrakło także podziękowania od dowódcy 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej

Będący tego dnia w Sulechowskim pułku dowódca 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej gen. dyw. dr Dariusz Parylak przekazał żołnierzom wyrazy uznania w słowach: „Święto jednostki wojskowej należy traktować jako najważniejsze wydarzenie w życiu każdego żołnierza służącego w danej jednostce. Co roku, wykonując zadania w różnych obszarach przychodzi ten jeden dzień, gdzie wszyscy czekają na wyróżnienia na pochwały, na słowa uznania. Taki też dzień jest dzisiaj, gdzie słowa uznania w swoim rozkazie wyraził dowódca 5 pułku artylerii i do których również się dołączam. Specyfikę służby sulechowskich artylerzystów znam bardzo dobrze i wiem, że żołnierze wykonują swoje zadania na piątkę, nie tylko dlatego, że cyfrę 5 mają w numerze użytkowym, ale dlatego, że duch artyleryjski pośród wszystkich rakietowców i artylerzystów tego pułku jest 24 godziny na dobę. Jest to szczególny rok i to święto obchodzimy z umiarkowanym uśmiechem na twarzy. Ale nie oznacza to, że pułk nie zasłużył na pochwały, bo wszystkie zadania wykonuje wzorowo, za co po żołniersku dziękuję. Pułk przechodzi okres reorganizacji, otrzymuje najnowocześniejsze uzbrojenie w Siłach Zbrojnych RP i ogromnie się z tego cieszę. Pragnę z tego miejsca przekazać za waszym pośrednictwem pozdrowienia dla waszych rodzin, bo to one pozwalają wam wypełniać zadania na placach ćwiczeń, na misjach, gdyż najbliższa rodzina musi przyjąć na siebie ciężar opieki nad rodzinami, kiedy wy wykonujecie swoje zadania. Dziękuję wszystkim żołnierzom, którzy aktualnie są zaangażowani we wsparcie społeczeństwa w walce z Covidem, to jest ogromne wyzwanie, odpowiedzialność ale również nasz obowiązek”.

Głos zabrał również dowódca płk Kula

Minął kolejny rok naszej służby, rok jakże pracowity, a zarazem obfitujący w osiągnięcia i sukcesy. Najważniejszymi zadaniami były: wyszkolenie, certyfikowanie oraz udział żołnierzy w zmianie PKW Afganistan. Do tego doszło nam wiele zadań związanych z sytuacją epidemiologiczną, którą sprawnie i odpowiedzialnie wykonujemy. Pułkownik Kula docenił także zaangażowanie podległych mu żołnierzy, którzy oprócz codziennych obowiązków musieli wziąć na siebie większą odpowiedzialność w postawionych celach i działaniach w tym pomoc w zwalczaniu skutków pandemii Covid-19. Te również zostały sprawnie przeprowadzone i wykonane. Pułk w tym trudnym czasie przeprowadził szkolenia dla elewów służby przygotowawczej, żołnierzy Narodowych Sił Rezerwowych i żołnierzy rezerwy. Dużo sukcesów sulechowski pułk osiągnął na niwie rywalizacji sportowej, a zawodnicy w mundurach zdobywali najwyższe laury w rywalizacji z innymi jednostkami na szczeblu całego Wojska Polskiego.

Artylerzyści w tych trudnych chwilach są tam, gdzie powinni być

Do płynących życzeń i podziękowań swoich przedmówców słowa uznania dla sulechowskich żołnierzy na ręce dowódcy przekazała pełniąca obowiązki włodarza miasta zastępca burmistrza Sulechowa Magdalena Klucznik. Dzisiaj obchodzicie swoje święto, tym większa jest jego ranga, gdyż kilkanaście dni temu pułk otrzymał zaszczytne imię swojego wielkiego patrona – Marcina Kątskiego. Cieszę się, że tak zacny i zasłużony dowódca, strateg i artylerzysta będzie sprawował pieczę nad pułkiem, a pułk będzie rozsławiał jego imię w najważniejszych działaniach bojowych, szkoleniowych czy sportowych. Zastępca burmistrza podziękowała żołnierzom za pomoc w walce z koronawirusem i zapewniła, że z takim wsparciem wszyscy mieszkańcy regionu mogą czuć się bezpieczniej i mogą także budzić nadzieję, że ten przebiegły, podstępny i niewidzialny wróg wreszcie zostanie pokonany.
Na zakończenie uroczystości odbyła się defilada pododdziałów, po której żołnierze powrócili do wyznaczonych miejsc zakwaterowania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto