Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szkoły średnie rozpoczynają batalię o przyszłych uczniów. Kuszą ciekawymi kierunkami!

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
Jaką szkołę wybrać i na jaki kierunek się zdecydować? Przed takim dylematem stoją tegoroczni absolwenci szkół podstawowych.
Jaką szkołę wybrać i na jaki kierunek się zdecydować? Przed takim dylematem stoją tegoroczni absolwenci szkół podstawowych. Pexels
Zbliża się tegoroczna rekrutacja do szkół średnich. Nabór ruszy w połowie maja. Lubuskie licea, technika i szkoły branżowe próbują przyciągnąć ósmoklasistów ofertą edukacyjną, którą systematycznie uatrakcyjniają. Młodzi ludzie coraz częściej mogą wybierać spośród klas o ciekawie brzmiących nazwach.

Klasa akademicka lub biomedyczna

Typowe profile humanistyczne, matematyczne czy biologiczne to już nie wszystko. Szkoły idą z duchem czasu i aby przyciągnąć kandydatów tworzą klasy medialne, lingwistyczne lub akademickie. Taką ofertę ma na przykład Zespół Szkół Ekologicznych w Zielonej Górze.

Klasa akademicka została stworzona dla uczniów, którzy w przyszłości wiążą swoje plany edukacyjne i zawodowe nie tylko z naukami humanistycznymi lub społecznymi, ale również z naukami ścisłymi. Takie rozwiązanie pozwala w przyszłości na podjęcie studiów na kierunkach technicznych, ekonomicznych i ścisłych, ale także społecznych - mówi Magdalena Janicka, sekretarz szkoły.

Placówka ma także klasę biomedyczną, w której uczniowie rozwijają swoje zainteresowania medyczne i przyrodnicze oraz zdobywają umiejętności w zakresie chemii i biologii. Od tego roku swoim patronatem objął ją Uniwersytet Zielonogórski.

W tej klasie uczniowie poznają najnowsze osiągnięcia naukowe, przeprowadzają doświadczenia i eksperymenty i uczestniczą w spotkaniach z naukowcami uniwersyteckimi oraz biorą udział w warsztatach z chemii, biologii i fizyki. Po zakończeniu edukacji w szkole średniej mogą wybierać kierunki medyczne lub związane na przykład z kosmetologią, dietetyką, ratownictwem czy fizjoterapią - wylicza Magdalena Janicka.

Jest nawet klasa dla... Pitagorasa

Nietypową ofertę ma także I Liceum Ogólnokształcące w Zielonej Górze. Tu do wyboru jest na przykład klasa pitagorejska lub politechniczna. Dla uczniów, którym po drodze jest bardziej z przedmiotami humanistycznymi przygotowano natomiast klasę prawniczo-dziennikarską.

Nazwy tych klas mają grupować osoby o podobnych zainteresowaniach. I tak uczniowie, którzy kochają matematykę na pewno znajdą dla siebie miejsce w klasie pitagorejskiej, a ci którzy nie do końca czują się humanistami mogą wybrać klasę politechniczną. Oczywiście wiadomo, że młody człowiek rozpoczynający naukę w szkole średniej nie zawsze wie na pewno, czy chce być dziennikarzem, prawnikiem czy programistą. Dlatego przez dwa pierwsze lata młodzież uczęszcza na wszystkie przedmioty ogólnokształcące, ale już klasa trzecia i czwarta jest poświęcona wyborom zgodnym z zainteresowaniami uczniów - mówi dyrektor szkoły Ewa Habich.

Być specem od cyberbezpieczeństwa

W ubiegłym roku w II Liceum Ogólnokształcącym w Gorzowie powstała klasa kształcąca w kierunku cyberbezpieczeństwa. Jedyna taka w województwie lubuskim. Uczniowie zdobywają tam umiejętności z zakresu współczesnych zagrożeń cyfrowych oraz zarządzania bezpieczeństwem danych i informacji. Poznają też podstawy kryptografii czy algorytmiki. Wszystko w ramach ministerialnego programu mającego na celu przygotowanie profesjonalnych kadr na potrzeby jednostek resortu obrony narodowej.

Wydaje się, że w tym świecie, w którym żyjemy jest to ciekawa dyscyplina, ale przede wszystkim bardzo przyszłościowa. Po pierwsze łączy w sobie kwestie dotyczące informatyki, programowania, funkcjonowania w internecie, a po drugie wiąże się z możliwością pracy dla wojska, a to oznacza gwarancję stabilizacji oraz szansę na rozwój zawodowy - mówi Tomasz Pluta, dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego w Gorzowie.

Ukończenie klasy o takim profilu otwiera drzwi między innymi do wyższych uczelni wojskowych.

Przeczytaj również: Czeka nas kumulacja w szkołach. Do liceów, techników i branżówek przyjdzie więcej uczniów

Praca w zawodzie jest teraz w modzie

Z duchem czasu idą jednak nie tylko licea ogólnokształcące. Na ciekawe i przyszłościowe kierunki stawiają także technika i szkoły branżowe. Oferują już nie tylko te budowlane, mechaniczne czy informatyczne. Sporo ciekawych propozycji mają na przykład dla uczniów, którzy chcieliby związać swoją przyszłość z reklamą lub modą.

W swojej ofercie mamy kierunki dla kreatywnych młodych ludzi, którzy są ciekawi świata i chcą rozwijać swoje zainteresowania. To na przykład technik przemysłu mody, czyli propozycja dla osób interesujących się projektowaniem i stylizacją odzieży. Dla zainteresowanych wizażem jest natomiast technik stylista. Zawodem dla osób, które potrafią dostrzec piękno w zwykłych przedmiotach może być technik fotografii i multimediów - przekonuje Joanna Walkowiak, zastępca dyrektora Zespołu Szkół Odzieżowych w Gorzowie.

Zawód przyszłości można zdobyć także w Zespół Szkół Elektrycznych w Gorzowie. Placówka ma w swojej ofercie dziesięć kierunków technicznych - to między innymi technik elektryk, elektronik, mechatronik oraz automatyk i robotyk. Są też kierunki bardziej nietypowe. To na przykład monter sieci telekomunikacyjnych a także technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej.

Mamy ofertę szytą na miarę, która wychodzi naprzeciw potrzebom rynku pracy. Młody człowiek już na etapie zdobywania wiedzy może zdobywać również doświadczenie, czyli to, co jest najbardziej oczekiwane przez pracodawców. Taka osoba wychodzi ze szkoły nie tylko z teorią, ale przede wszystkim z przygotowaniem do zawodu - mówi Stanisław Jodko, dyrektor Zespół Szkół Elektrycznych w Gorzowie.

Dni otwarte w lubuskich szkołach

Szkoły średnie walczą o przyszłych uczniów i starają się przekonać do siebie jak najwięcej absolwentów ostatnich klas podstawówek. Zachęcają atrakcyjnymi kierunkami oraz profesjonalną bazą dydaktyczną, a swoimi atutami chwalą się między innymi podczas specjalnych dni otwartych. W ubiegłym roku przez pandemię koronawirusa nie mogły się one odbywać stacjonarnie, dlatego placówki prezentowały swoje walory i ofertę w sieci. W tym roku wracają do tradycyjnej formy. W większości lubuskich szkół takie spotkania, podczas których będzie można między innymi porozmawiać z nauczycielami oraz uczniami zaplanowano na kwiecień. Daty i godziny można znaleźć na stronach internetowych szkół.

Rekrutacja ruszy w połowie maja

W tym roku nabór do szkół średnich rozpocznie się 16 maja. Wnioski o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej wraz z niezbędnymi dokumentami będzie można składać do 21 czerwca. Od 24 czerwca do 13 lipca uczniowie będą mieli czas na uzupełnienie wniosku o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej o świadectwo ukończenia szkoły podstawowej oraz zaświadczenie o wyniku egzaminu ósmoklasisty. Listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych zostaną ogłoszone 21 lipca. Od 21 do 29 lipca trzeba będzie natomiast potwierdzić wolę przyjęcia do danej placówki. Listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych zostaną ogłoszone 1 sierpnia.

Zobacz też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto