Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szok! Podwyżka za ciepło wyniesie nie 10, lecz 57 procent!

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Elektrociepłownia Zielona Góra - zdjęcia archiwalne
Elektrociepłownia Zielona Góra - zdjęcia archiwalne Leszek Kalinowski
Radość w Zielonej Górze nie trwała długo. W porównaniu z innymi miastami w Polsce mieliśmy cieszyć się niewielkimi podwyżkami za ciepło. Bo jak podawały wszystkie media – to 10 procent. Zgodnie z umową tak miało być do września tego roku. Nie będzie. Od 17 stycznia podwyżka wyniesie blisko 57 procent!

Lokalne media podkreślały, że zielonogórzanie mogą być zadowoleni, bo kiedy wszędzie słychać, jak duże będą podwyżki za ciepło w wielu miastach, oni nie będą musieli wydawać znacznie więcej za ogrzewanie niż do tej pory. Cieszyli się mieszkańcy, cieszyły władze miasta, które także przekazywały zielonogórzanom dobre wiadomości…

Wzrost opłat za ogrzewanie miał wynieść około 10 procent

Otrzymaliśmy informację, z której wszyscy byli zadowoleni. Bo napisano w niej m.in. , „15 września prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził taryfę dla ciepła na okres obowiązywania od 1 października 2022 r. do 30 września 2023 r. Pomimo trudnej sytuacji na rynku paliw utrzymaliśmy przyrosty cen ciepła na poziomie niższym niż notowane i prognozowane wskaźniki inflacji. Wzrost opłat za ogrzewanie średnio dla odbiorcy końcowego wyniesie ok. 10,46 proc.”

Zmiana taryfy za ciepło

Tymczasem okazuje się, że tak dobrze nie będzie. I szykują się nam znacznie wyższe podwyżki za ogrzewanie, czyli że wzrośnie nam czynsz. Spółdzielnie mieszkaniowe już szykują nam informacje o nowych stawkach. Od kiedy? Najprawdopodobniej od 1 lutego, choć nowe ceny za ciepło obowiązywać będą od 17 stycznia.
Jak to się stało, że nagle zmienia się to, co wcześniej ustalono? Z tym pytaniem zwróciliśmy się do Biura Prasowego PGE Energia Ciepła S.A. Otrzymaliśmy taką odpowiedź: „Zmiana Taryfy dla ciepła dla Elektrociepłowni Zielona Góra jest efektem ogłoszenia Rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 26 listopada 2022 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń z tytułu zaopatrzenia w ciepło (Dz. U. z 2022 r., poz. 2437).

Pod koniec roku zatwierdzono nowe ceny i stawki opłat za ciepło

Zmiany wprowadzone przez ustawodawcę wynikają ze szczególnej sytuacji, w jakiej znajdują się przedsiębiorstwa energetyczne prowadzące działalność gospodarczą wytwarzania ciepła w kogeneracji - przede wszystkim z aktualnego otoczenia makroekonomicznego, w tym odnotowanych wzrostów cen uprawnień do emisji CO2 oraz cen paliw, które powodują, że obowiązujące taryfy nie pokrywają w pełni kosztów prowadzenia działalności gospodarczej wytwarzania ciepła w jednostkach kogeneracyjnych w 2022 roku – zwłaszcza dla jednostek kogeneracji oddanych do użytku przed 3 listopada 2010 r. a do takich należy blok gazowo – parowy w Elektrociepłowni Zielona Góra.
Postępując zgodnie z jego zapisami Spółka złożyła wniosek o zamianę taryfy dla ciepła do Prezesa Urzędu Regulacji i Energetyki, który 29 grudnia 2022 r. zatwierdził nowe ceny i stawki opłat.

Nowe ceny do końca kwietnia, w maju spadek, bo nie będzie ogrzewania

Średni wzrost dotychczasowych cen ciepła wyniesie 56,94 procent i zacznie obowiązywać od 17 stycznia 2023 r. do 30 kwietnia 2023 r. Wzrost cen ciepła w tym okresie stanowi rekompensatę ponoszenia przez przedsiębiorstwa energetyczne wyższych kosztów wytwarzania w sezonie zimowym, niepokrytych w obowiązującej taryfie. Natomiast od 1 maja 2023 r. nastąpi ich spadek średnio o 22,35 procent.
ZOBACZ TEŻ

POLECAMY TEŻ

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto