Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze z nowym certyfikatem. To ważny dokument dla pracowników i pacjentów. Chodzi o bezpieczeństwo

OPRAC.:
Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Do programu zgłosiły się 63 jednostki, z których 52 zostały nagrodzone. Laureatem jest m.in. Szpital Uniwersytecki im. Karola Marcinkowskiego w Zielonej Górze.

Trzy lubuskie szpitale zdobyły certyfikaty: „Bezpieczny szpital to bezpieczny pacjent”. Dokumenty zostały wręczone w ramach pierwszej edycji programu, którego celem jest popularyzacja dobrych praktyk w zakresie bezpiecznego środowiska pracy dla personelu medycznego i edukowanie pracowników w tym zakresie. W tym celu powstała Koalicja na Rzecz Bezpieczeństwa Szpitali. Program patronatem objęli m.in.: Narodowy Fundusz Zdrowia, Rzecznik Praw Pacjenta, Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych, Polska Federacja Szpitali.

Lubuskie szpitale z certyfikatem

Do programu zgłosiły się 63 jednostki, z których 52 zostały nagrodzone. Laureatem jest m.in. Szpital Uniwersytecki im. Karola Marcinkowskiego w Zielonej Górze.

- Certyfikat potwierdza przestrzeganie przez placówkę najwyższych standardów w zakresie jakości i bezpieczeństwa oraz możliwość zapewnienia pacjentom najbezpieczniejszej opieki – mówi rzecznik szpitala Sylwia Malcher-Nowak.

Laureatem jest również Wielospecjalistyczny Szpital SPZOZ w Nowej Soli.

– Cieszymy się z przyznanego wyróżnienia – przyznają pracownicy nowosolskiej lecznicy w informacji prasowej o udziale w programie.

Trzecią lubuską placówką jest Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wielkopolskim.

– Certyfikat, to nie tylko wyróżnienie dla nas, to przede wszystkim potwierdzenie, że przestrzegamy najwyższych standardów w zakresie bezpieczeństwa – mówi Katarzyna Barna, zastępca dyrektora ds. pielęgniarstwa w gorzowskiej lecznicy.

– Certyfikat potwierdza przestrzeganie przez placówki medyczne najwyższych standardów bezpieczeństwa. Dlatego też cieszymy się, że mogliśmy nimi nagrodzić ponad 50 jednostek, w tym trzy z województwa lubuskiego. Liczymy na to, że instytucje, którym w tej edycji się nie powiodło, wrócą do nas w przyszłym roku silniejsze, a liczba certyfikowanych placówek będzie stale rosnąć – mówi prof. Wojciech Zegarski, Krajowy Konsultant w dz. Chirurgii Onkologicznej, członek Rady Ekspertów Koalicji na rzecz Bezpieczeństwa Szpitali.

Biuro prasowe programu Koalicji na rzecz Bezpieczeństwa Szpitali podaje szacunki dotyczące bezpieczeństwa w polskich szpitalach – co roku dochodzi do 37 tys. zranień związanych z używaniem sprzętu medycznego przez pracowników ochrony zdrowia.

– Takie wypadki niosą za sobą poważne konsekwencje m.in. potencjalne choroby zakaźne, wysoką absencję w pracy i dłuższy powrót do zdrowia chorych – wyliczają organizatorzy programu i podają też wyniki ogólnopolskiego badania „Implementacja Dyrektywy Rady 2010/32/UE w polskich szpitalach”. To badanie pokazało, że mimo obowiązku zgłaszania zranień, aż 40% personelu pielęgniarskiego, najbardziej narażonego na zranienia, tego nie robi.

Szpital. 11 zasad dla bezpiecznego środowiska pracy

Powstała deklaracja „Bezpieczny szpital to bezpieczny pacjent”, która zawiera 11 zasad, mających zapewnić bezpieczne środowisko pracy dla personelu medycznego. Podpisanie takiej deklaracji to pierwszy krok do uzyskania certyfikatu. – Dla realizacji tych zasad niezbędne jest m.in. udostępnienie środków eliminujących lub ograniczających stopień narażenia na ekspozycję na materiał zakaźny przez personel medyczny dla wszystkich stanowisk, cykliczne edukowanie personelu i prowadzenie rejestru wszystkich zranień i zakłuć – czytamy w komunikacie.

Dzięki stosowaniu się do postanowień deklaracji szpital zwiększa szanse na spełnianie wymogów norm ISO, a także wzmacnia swoją pozycję wśród pacjentów i potencjalnych pracowników. Biuro prasowe programu Koalicji na rzecz Bezpieczeństwa Szpitali przytacza również wyniki badań Komisji Europejskiej, według których każdego roku wypadki związane z pracą kosztują gospodarki krajów UE ponad 3,3% PKB (ok. 460 mld euro w 2019 roku), a na każde euro wydane przez pracodawcę na bezpieczeństwo i higienę pracy, przypadają ponad dwa euro zwrotu w postaci oszczędności.

– W Polsce bezpieczeństwo szpitali nadal stanowi wyzwanie, a przecież stosowanie standardów niesie za sobą same korzyści, także finansowe. Inwestycja w bezpieczny sprzęt może wiązać się z dużym wydatkiem, ale w dłuższej perspektywie czasu niesie za sobą wiele oszczędności – podkreśla prof. Wojciech Zegarski.

Gala wręczania certyfikatów odbyła się 12 października podczas VI Kongresu Wizja Zdrowia zorganizowanego przez wydawnictwo Termedia. Kolejna edycja programu „Bezpieczny szpital to bezpieczny pacjent” ma ruszyć w przyszłym roku.
Źródło: Biuro prasowe programu Koalicji na rzecz Bezpieczeństwa Szpitali

Czytaj też:

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto