Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szpital w Zielonej Górze z Diamentowym Statusem. Co to oznacza dla pacjentów po udarach?

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Wideo
od 16 lat
Szpital Uniwersytecki uzyskał w tym roku od międzynarodowej Inicjatywy Angels, jako jeden z trzech szpitali w Polsce, najwyższy, czyli Diamentowy Status. To nagroda za błyskawiczne udzielanie pomocy pacjentom w ostrej fazie udaru.

Szpital Uniwersytecki uzyskał w tym roku od międzynarodowej Inicjatywy Angels, jako jeden z trzech szpitali w Polsce, najwyższy, czyli Diamentowy Status. To nagroda za błyskawiczne udzielanie pomocy pacjentom w ostrej fazie udaru.
[polecae]22525415[/polecane]

Im szybciej, tym lepiej dla pacjenta po udarze

Średni czas od przyjęcia pacjenta z udarem na szpitalnym oddziale ratunkowym do podania leku fibrynolitycznego, którego celem jest rozpuszczenie skrzepliny, będącej często przyczyną udaru mózgu, to obecnie niespełna 40 minut. Rekord to 17 minut! A szybkie leczenie to szansa dla pacjenta na powrót do normalności, to brak niepełnosprawności.
- Każde 20 minut niedokrwienia mózgu powoduje deficyt neurologiczny, który jest nieodwracalny– mówi Piotr Rozpędowski, koordynator wdrażania projektu w zielonogórskim szpitalu.
Sukces zielonogórskiego szpitala nie zostałby osiągnięty, gdyby nie zaangażowanie całego zespołu, co podkreśla Szymon Michniewicz, kierownik SOR-u.
Właśnie dzięki wysiłkom wielu pracowników medycznych szpitala, a w szczególności: SOR, Klinicznego Oddziału Neurologii, Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej oraz Zakładu Diagnostyki Obrazowej oraz bardzo dobrej współpracy z personelem medycznym pogotowia, jesienią 2020 r. Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze po raz pierwszy otrzymał od międzynarodowej Inicjatywy Angels nagrodę o Statusie Platynowym.
A to oznacza, że jego personel udziela skutecznej i bardzo szybko pomocy wielu pacjentom dotkniętym udarem niedokrwiennym mózgu.
Co ważne – od tamtego czasu wysokie standardy nie tylko zostały zachowane (także w czasie pandemii), ale nawet podwyższone! Efektem tego jest otrzymanie w tym roku najwyższego - Diamentowego Statusu. W całej Polsce uzyskały go tylko trzy szpitale.

Konferencja prasowa w sprawie Diamentowego Statusu przyznanego Szpitalowi Uniwersyteckiemu w Zielonej Górze
Konferencja prasowa w sprawie Diamentowego Statusu przyznanego Szpitalowi Uniwersyteckiemu w Zielonej Górze Jacek Katos

Co zyskuje pacjent?

Co konkretnie oznacza ta nagroda? Przede wszystkim zdecydowanie skróciliśmy czas od momentu przyjęcia pacjenta z podejrzeniem udaru na SOR, do podania specjalistycznego leku lub wykonania trombektomii mechanicznej. Dzięki temu chory ma nie tylko większe szanse na przeżycie, ale także na dojście do pełnej sprawności.
Co ważne, zwiększył się też odsetek pacjentów, których udaje się objąć takim leczeniem. Istotny jest tu bowiem czas od momentu pojawienia się pierwszych objawów udaru do podania leku (max 4,5 h) lub wykonania trombektomii (max 6 h)
I tak, dla porównania: w 2019 r. w Szpitalu Uniwersyteckim leczono trombolitycznie 15,35 proc. pacjentów przywiezionych z udarem niedokrwiennym mózgu, w 2020 r. - 21,36 proc. (mimo pandemii) i 30 proc. w pierwszym kwartale 2022 r.
- To jest naprawdę genialny wynik – podkreśla Szymon Jurga kierownik Klinicznego Oddziału Neurologii.
Średni czas od przyjęcia do szpitala do podania leku uległ skróceniu z 90-120 minut w 2019 r. do niespełna 35 minut w 2022 r..
Przypomnijmy, że do międzynarodowej Inicjatywy Angels Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze przystąpił na początku 2019 r.
Praca ratowników medycznych, pracowników SOR , lekarzy neurologów oraz pracowników z zakładów diagnostycznych została skoordynowana w ten sposób, aby na każdym etapie skrócić czas koniecznych reakcji diagnostycznych i medycznych.
Te podjęte działania to:

  • - powiadamianie SOR-u przez załogę pogotowia o pacjencie z podejrzeniem udaru
  • - oznaczanie pacjenta udarowego na SOR jako priorytetowego
  • - zakup sprzętu laboratoryjnego dla SOR umożliwiającego maksymalne skrócenie czasu oznaczania niezbędnych parametrów
  • - wcześniejsze powiadamianie pracowni TK celem wykonania badania „z marszu”
  • - wdrożenie leczenia trombolitycznego już w pracowni TK,

ZOBACZ TEŻ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto