Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szybka Kolej Aglomeracyjna Lubuskiego Trójmiasta. Kiedy połączy Sulechów, Zieloną Górę i Nową Sól?

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Szybka Kolej Aglomeracyjna Lubuskiego Trójmiasta mogłaby zacząć funkcjonować na przełomie 2026/27.
Szybka Kolej Aglomeracyjna Lubuskiego Trójmiasta mogłaby zacząć funkcjonować na przełomie 2026/27. Mariusz Kapała
Tak ogromna inwestycje wymaga współdziałania miasta z PKP PLK, województwem czy ministerstwami. Tylko razem takie wielkie przedsięwzięcie może się udać. Wszystko wskazuje na to, że tak właśnie będzie.

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej zapewnia, że w nowej perspektywie unijnej w programie Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (Feniks), znajdą się pieniądze na finansowanie budowy kolei aglomeracyjnych.
Jak mówił wiceprezydent Krzysztof Kaliszuk, na dziś według obowiązujących cen inwestycja, o której mówimy to koszt około 500 milionów złotych. Miasto będzie chciało uzyskać 85 proc. dofinansowania.

Kolej aglomeracyjna - spotkanie na szczycie

K. Kaliszuk zauważa, że odbyły się niedawno rozmowy z zarządem PKP PLK.
W ubiegły czwartek Krzysztof Kaliszuk razem z doradcą wojewody lubuskiego ds. transportu Kazimierzem Łatwińskim uczestniczyli w spotkaniu z prezesem PKP Polskie Linie Kolejowe Ireneuszem Merchelem oraz wiceprezesem Mirosławem Skubiszyńskim. Mówiono o Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej Lubuskiego Trójmiasta. Połączyłaby ona Zieloną Górę, Sulechów, Nową Sól, Czerwieńsk i Otyń. Uruchomienie na wzór trójmiejskiej szybkiej kolei (Gdańsk, Gdynia, Sopot) miałoby nastąpić pod konie 2026 lub na początku 2027 roku.
Oczywiście, przygotowania do tej inwestycji trwały od dawna. Jednym z warunków przystąpienia do rozmów było ukończenie modernizacji linii kolejowej na trasie Czerwieńsk – Zbąszynek. To ma nastąpić do końca bieżącego roku.
Z Szybką Koleją Aglomeracyjną Lubuskiego Trójmiasta wiąże się nie tylko konieczność budowy siedmiu przystanków czy zakup nowoczesnych, elektrycznych szynobusów (co najmniej czterech, koszt jednego to około 25 mln zł).
Cztery nowe przystanki mają powstać w mieście. Gdzie? Przy osiedlu Leśny Dwór, osiedlu Mazurskim, Uniwersytecie Zielonogórskim i w okolicy ulicy Chemicznej.

Szybka Kolej Aglomeracyjna Lubuskiego Trójmiasta mogłaby zacząć funkcjonować na przełomie 2026/27.
Szybka Kolej Aglomeracyjna Lubuskiego Trójmiasta mogłaby zacząć funkcjonować na przełomie 2026/27. Mariusz Kapała

Teraz dokumentacja, w przyszłym roku konkurs

Jak mówił wiceprezydent trwają też rozmowy, by do inwestycji włączyć także gminy Świdnicę i Nowogród Bobrzański.
Trzeba będzie też wybudować drugi tor na odcinku Czerwieńsk – Pomorsko. Poza tym konieczna będzie przebudowa układu komunikacyjnego w Nowej Soli, a dokładniej mówiąc wybudować tam dwa tunele.
- Dokładnie 11 lat temu daliśmy sobie słowo z Marcinem Jabłońskim, że jak tylko wyremontowane zostaną tory do Sulechowa, będziemy robić wszystko, by kolej aglomeracyjną uruchomić – przypomina sobie Krzysztof Kaliszuk. - W tym roku ze środków z Pomocy Technicznej Unii Europejskiej zostanie wykonana koncepcja szybkiej kolei aglomeracyjnej. Jak to będziemy mieli gotowe, to będziemy czekać na ogłoszenie konkursu. Myślę, że nastąpi to w przyszłym roku.
- Mam nadzieję, że tak jak się planuje powstaną też przystanki przy os. Zacisze czy w Słonem. Taka komunikacja szynobusem plus rozwinięta sieć miejskich autobusów elektrycznych oraz mikrobusów pozwoli nam na zmniejszenie ruchu samochodów w centrum miasta – mówi Ewelina Jaroszyk z Zielonej Góry, która przyznaje, że sama dojeżdżałaby do pracy z osiedla Zacisze na strefę.
Miasto wspólnie z PKP i PKS planuje także budowę nowoczesnego Centrum Przesiadkowego, by mieszkańcy swobodnie mogli przesiadać się z autobusów na pociągi czy szynobusy.

CZYTAJ TEŻ:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto