Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Taka atrakcja! Wygląda jak statek, a służy do obserwacji roślin i zwierząt. W Ogrodzie Botanicznym w Zielonej Górze stanęła hydroplatforma

Redakcja
Zmiany w Ogrodzie Botanicznym w Zielonej Górze. Mieszkańcy mogą oglądać podwodne rośliny ze specjalnej hydroplatformy.
Zmiany w Ogrodzie Botanicznym w Zielonej Górze. Mieszkańcy mogą oglądać podwodne rośliny ze specjalnej hydroplatformy. Natalia Dyjas-Szatkowska
W Ogrodzie Botanicznym w Zielonej Górze pojawiła się nowa atrakcja. To specjalna hydroplatforma, z której możemy obserwować życie tutejszych roślin i zwierząt.

Pomysł budowy hydroplatformy w zielonogórskim Ogrodzie Botanicznym pojawił się już jakiś czas temu.

Tak budowano platformę w zielonogórskim Ogrodzie Botanicznym:

  • COMPONENT {"params":{"is_photo":"1","ids":[20602879]},"component":"selected"}

- To przedstawiciele Uniwersytetu Zielonogórskiego, pracujący w ogrodzie, wymyślili pomysł budowy hydroplatformy - mówi Paweł Wysocki z Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej, który zajmuje się Ogrodem Botanicznym w Zielonej Górze. W ostatnim czasie rozmowy na temat inwestycji wznowiono. Uaktualniono projekty, kosztorysy. Wyłoniono firmę i budowa ruszyła. Teraz? Udało się. Nowa inwestycja w zielonogórskim ogrodzie botanicznym jest już gotowa.

Koszt budowy platformy to 86 tys. zł. Pieniądze na ten cel przeznaczono z budżetu miasta.

Trwa głosowanie...

Czy odwiedzasz zielonogórski ogród botaniczny?

Przejrzysta woda w stawie? Do ewentualnego oczyszczenia trzeba podejść z głową

- Hydroplatforma powstała po to, by goście ogrodu mogli wejść poza linię brzegową stawu i spojrzeć nieco z góry na rośliny rosnące w stawie - mówi dr nauk biologicznych, Sebastian Pilichowski, pracujący w zielonogórskim Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Zielonogórskiego. - To inwestycja zrealizowana w dziale roślin wilgociolubnych. A hydroplatforma jest pierwszym krokiem w kierunku realizacji większych zamiarów, w tym nowych nasadzeń, zadbania o jakość stawu.

Po zmianach mają pojawić się kolejne rośliny reprezentujące różne przystosowania do życia na terenach podmokłych. A co z wodą w stawie?

- Rzadko kiedy obserwujemy staw w stanie dzikim, który ma krystalicznie czystą wodę - zauważa dr S. Pilichowski. - Taka woda byłaby wielką niekorzyścią dla organizmów w niej żyjących. Większość ryb nie chce być widziana przez ptaki. Mniej przejrzysty staw to również korzyść dla płazów. Musimy wyważyć oczekiwania estetyczne z potrzebami biologicznymi gatunków, które korzystają ze stawu w ogrodzie botanicznym. Przecież chociażby w jego mule rozwijają się ważki. Na stan wody wpływa wiele czynników, w tym ryby tu żyjące. Warto też dodać, że rów, zbierając wodę z ogrodu, zbiera też masę innych biogenów. Mimo, że spotkać tu można rośliny oczyszczające zbiornik.

Naukowcy skłaniają się więc obecnie ku bardziej biologicznym metodom oczyszczania stawu w Ogrodzie Botanicznym w Zielonej Górze, w tym na bakterie, ale i rośliny, które będą "wyciągać" biogeny ze stawu.

- Nie należy oczekiwać, że woda będzie krystalicznie przejrzysta - wyjaśnia biolog Sebastian Pilichowski. - To jest szkodliwe dla żyjących tu organizmów wodnych, dla ich bezpieczeństwa.

W planach jest też stworzenie inwentaryzacji roślin ogrodu botanicznego. Kolejnym krokiem ma być realizacja ścieżek edukacyjnych, ale i zajęć, których tematem będą tereny podmokłe i związane z tymi terenami organizmy.

Zobacz też: Ale się w Zielonej Górze dzieje! Remont ulicy Zjednoczenia, Energetyków, nowe ścieżki rowerowe, rozbudowa muzeum. Zobaczcie!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto