Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Te dziecięce choroby są niebezpieczne dla dorosłych. Powodują poważne powikłania

mf
Świnka, czyli nagminne zapalenie przyusznic charakteryzuje się obrzękiem ślinianek, natomiast chory zaraża już na 7 dni przed wystąpieniem tego objawu i nawet przez 9 dni po jego ustąpieniu. To silnie zakaźna choroba, dlatego zaleca się izolację chorego do czasu ustąpienia obrzęku.

Zobacz też:
Takie są objawy niedoboru witaminy B12
Tak reaguje organizm na zbyt niski poziom kwasów omega3

Chory ma gorączkę, dreszcze, ból głowy i osłabienie, a także ból i obrzęk jednej lub obu ślinianek. Śwince może towarzyszyć także tzw. zespół oponowy, czyli bardzo silny ból głowy, wysoka gorączka, nudności i wymioty oraz zapalenie jąder.

Leczenie świnki polega na podawaniu leków przeciwgorączkowych. 
Świnka u dorosłych, jak większość chorób wieku dziecięcego, ma cięższy przebieg. Obrzękowi ślinianek towarzyszy sztywność karku, wysoka temperatura i trudności w przełykaniu. Mężczyznom może grozić nawet bezpłodność.
Świnka, czyli nagminne zapalenie przyusznic charakteryzuje się obrzękiem ślinianek, natomiast chory zaraża już na 7 dni przed wystąpieniem tego objawu i nawet przez 9 dni po jego ustąpieniu. To silnie zakaźna choroba, dlatego zaleca się izolację chorego do czasu ustąpienia obrzęku. Zobacz też: Takie są objawy niedoboru witaminy B12 Tak reaguje organizm na zbyt niski poziom kwasów omega3 Chory ma gorączkę, dreszcze, ból głowy i osłabienie, a także ból i obrzęk jednej lub obu ślinianek. Śwince może towarzyszyć także tzw. zespół oponowy, czyli bardzo silny ból głowy, wysoka gorączka, nudności i wymioty oraz zapalenie jąder. Leczenie świnki polega na podawaniu leków przeciwgorączkowych. Świnka u dorosłych, jak większość chorób wieku dziecięcego, ma cięższy przebieg. Obrzękowi ślinianek towarzyszy sztywność karku, wysoka temperatura i trudności w przełykaniu. Mężczyznom może grozić nawet bezpłodność.
Choroby zakaźne nie odpuszczają. Przez cały rok dotykają zarówno dzieci, jak i dorosłych. Niektóre z nich potocznie nazywane są chorobami wieku dziecięcego. I najlepiej jest, jeżeli przechodzą je właśnie dzieci. Są takie momenty, gdzie konkretne choroby zakaźne dotykają całe grupy w przedszkolach czy też młodszych klasach szkół podstawowych. Co, jeżeli na choroby wieku dziecięcego zachorują dorośli? Jak je przechodzą? Dlaczego te choroby są tak niebezpieczne dla dorosłych?

Obejrzyj: Toruń. Most drogowy w nowej odsłonie

od 16 lat

Choroby zakaźne u dzieci

Lepiej choroby wieku dziecięcego przechodzić jak się jest młodym, czy nie ma to znaczenia? Okazuje się, że na tak postawione pytanie najłatwiej odpowiedzieć, że najlepiej chorować wtedy, kiedy jest na to czas. Nie wszystkie dzieci przechodzą jednak tak zwane choroby wieku dziecięcego. Okazuje się, że wirusy niektóre dzieci dotykają bardzo często, inne na choroby zakaźne nie chorują wcale. Nie znaczy to jednak, że wirus nie dopadnie ich jak będą dorośli.

Polecamy

Powikłania po dziecięcych chorobach

Osoby dorosłe, które w dzieciństwie nie chorowały na przykład na ospę lub różyczkę, mogą na taką chorobę zachorować w każdej chwili. Wtedy przebieg choroby może być poważniejszy, częściej także dochodzi do powikłań. Choroby wieku dziecięcego przebiegają u dorosłych nietypowo, są trudniejsze do rozpoznania i wyleczenia. I chociaż prawie każdemu wydaje się, że dzieciństwie przechodził choroby zakaźne wcale tak być nie musi.

Co prawda ponad 90 procent osób dorosłych ma przeciwciała nabyte po przechorowaniu określonej wirusowej choroby zakaźnej. Niestety, u osób, które nie posiadają przeciwciał ochronnych, ryzyko zachorowania istnieje, niezależnie od wieku. Wtedy chorobę możemy przejść ciężej. Jakie choroby dziecięce są groźne dla osób dorosłych? Zobacz w naszej galerii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto