Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ten jegomość z Parku Poetów w Zielonej Górze większość życia spędza pod ziemią. Dlaczego tak robi?

(b)
Pędy kwiatowe łuskiewnika różowego mają do 30 cm wysokości
Pędy kwiatowe łuskiewnika różowego mają do 30 cm wysokości red.
Mamy teraz jedyną okazję w roku, aby go zobaczyć. Potem znów zniknie pod ziemią. Domyślacie się, kim jest ten jegomość? To prawdziwy dziwoląg - łuskiewnik różowy. To niezwykła roślina, która w naszym regionie jest wielką rzadkością.

W Parku Poetów łuskiewnik czuje się znakomicie. Panują tu sprzyjające warunki - jest dużo wilgoci i co najważniejsze rośnie olsza czarna, która jest jego żywicielem.

Dziwoląg bez zielonych liści

Łuskiewnik różowy nie żadnych zielonych części. W związku nie jest zdolny do fotosyntezy. W zielonogórskim lesie pasożytuje na olszy czarnej, która rośnie wzdłuż przepływającego tam strumienia. Czerpie z niej składniki pokarmowe i wodę. Ale spełnia też niezwykle pożyteczną rolę w ochronie trzmieli, dla których jego pyłek stanowi pożywienie, gdy wokół nie ma zbyt wielu kwitnących roślin.

O swoim istnieniu daje znać wczesną wiosną, kiedy zakwita. Jego bladoróżowe kwiaty utrzymują się przez około dwa tygodnie. Tyle czasu musi wystarczyć na zapylenie przez owady. A gdy ich brakuje, bo jest zbyt chłodno lub deszczowo, łuskiewnik staje się rośliną samopylną. Po przekwitnięciu próżno szukać go w lesie, ślad po nim znika. Żeby go wytropić, trzeba czekać cały rok.

Zaglądamy pod ziemię

Gdybyśmy chcieli sprawdzić, jak wygląda podziemna część rośliny, przekonalibyśmy się, że ma potężne kłącza, sięgające do 1,5 metra w głąb ziemi, które mogą ważyć nawet 6 kilogramów. Co ciekawe, kwiaty pojawiają się dopiero po kilku lub kilkunastu latach ukrytego podziemnego życia rośliny.

Trzeba wiedzieć, gdzie szukać

W Parku Poetów jest ok. 1,5 tysiąca stanowisk łuskiewnika różowego. Roślin jednak nie da się policzyć, bo z jednego kłącza wyrasta wiele kwiatów. Jedno jest pewne, że roślina zadomowiła się tu przed laty i dobrze się czuje w tym miejscu. Spacerowicze często nie zauważają tej rośliny. Trzeba po prostu wiedzieć, kiedy i w którym miejscu jej szukać. Nie rzuca się specjalnie w oczy i często ginie wśród zeszłorocznych liści leżących pod drzewami.

Roślina nie jest pod ochroną, ale w naszym regionie jest rzadkością. Częściej można ją spotkać na południu kraju. Tam pasożytuje głównie na leszczynie, olszy i buku, a Tatrach na świerkach.

Kiedyś wydobywano tu glinę

W miejscu, gdzie obecnie jest Park Poetów, przed laty wydobywano glinę na potrzeby cegielni. Park założono w latach 30. ubiegłego wieku i jest on przykładem rewitalizacji obszaru poprzemysłowego. To bardzo ciekawy i urozmaicony teren, położony na północnym stoku Wału Zielonogórskiego. Jego autem są zbiorniki wodne, starodrzew oraz interesujące okazy fauny i flory.

Zobacz zdjęcia:

Pędy kwiatowe łuskiewnika różowego mają do 30 cm wysokości

Ten jegomość z Parku Poetów w Zielonej Górze większość życia...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto