Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

To tu więźniowie odsiadują "ćwiarę", czyli 25 lat! Lubuskie Alcatraz leży niecałe 35 km od Zielonej Góry. Zobaczcie zdjęcia

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
Zakład Karny w Krzywańcu. Skazani z długimi wyrokami malują piękne obrazy. W Żagańskim Pałacu Kultury odbyły się dwie wystawy i aukcje ich dzieł. Pieniądze trafiły do hospicjum im. św. Brata Alberta w Żarach
Zakład Karny w Krzywańcu. Skazani z długimi wyrokami malują piękne obrazy. W Żagańskim Pałacu Kultury odbyły się dwie wystawy i aukcje ich dzieł. Pieniądze trafiły do hospicjum im. św. Brata Alberta w Żarach Małgorzata Trzcionkowska
Młodzi, uśmiechnięci ludzie stoją przy sztalugach. Wyglądają raczej na kulturystów, a nie artystów. Jednak spod ich pędzli wykwitają kwiaty, delikatne ptaki, czy motyle. - Dla mnie, to jakby okruchy wolności - mówi Marcin (imię zmienione), który odsiaduje dożywocie. Aż trudno uwierzyć, że każdy z malujących mężczyzn ma na sumieniu ciężkie przestępstwa i wyroki. 25 lat więzienia lub dożywocie!

Zakład Karny w Krzywańcu jest położony na terenie dawnej fabryki Alfreda Nobla. Zajmuje ok. 10 ha. W lesie, wśród drzew, mógłby przypominać ośrodek wczasowy, gdyby nie wysoki mur z zasiekami z drutu kolczastego.

Krzywaniec ma również swoje oddziały zewnętrzne w Wałowicach oraz w dawnym Areszcie Śledczym w Lubsku. W sumie przebywa tam ok. 1,2 tys. osób. Skazanych, czy też aresztowanych. Mężczyzn i kobiet. Pracuje tam 367 funkcjonariuszy oraz pracowników cywilnych, co czyni z ZK największy zakład pracy w okolicach.

Skazani malują świat

"Okno na świat” – arteterapia malarstwem to program twórczej resocjalizacji, opracowany przez mieszkankę powiatu żagańskiego, kapitan Ewę Igiel, która jest zastępcą kierownika działu penitencjarnego w Zakładzie Karnym. Program został skierowany do skazanych z długoletnimi wyrokami - 25 lat lub nawet dożywocia.
W piątek 11 czerwca 2021 wybrałam się do Krzywańca, żeby zobaczyć, jak wyglądają artyści, którzy tworzą tak piękne prace.

Zobacz Zakład Karny w Krzywańcu od środka:

Sztuka jest ich wolnością

Wejście na teren Zakładu Karnego nie jest łatwe. Trzeba się poddać badaniu wykrywaczem metalu, dać sobie prześwietlić torebkę i aparat fotograficzny, a także zbadać temperaturę i wypełnić ankietę w związku z pandemią.
Za więziennym murem, już po pokonaniu bramy zaskakuje dużo drzew i kwiatów, co szczególnie wiosną pozwala skazanym oderwać się od szarej rzeczywistości i pokazać inny świat. Pracownia malarska jest pełna płócien, farb i blejtramów. Nawet na drzwiach od wewnętrznej strony można podziwiać piękny obraz.

Piątkowe warsztaty poprowadził instruktor Marcin Muszalski, który opowiedział o stosowanej technice. Jedyna różnica między pracownią w ZK, a w taką na przykład w domu kultury polegała na tym, że w Krzywańcu drzwi są zamknięte na klucz.

Tworzą dla innych

W pracowni plastycznej podnosi się radosny szum, gdy porucznik Piotr Hamera, rzecznik prasowy Dyrektora Zakładu Karnego w Krzywańcu opowiada, jak obrazy skazanych zostały przyjęte przez dzieci z oddziału onkologicznego szpitala klinicznego we Wrocławiu, do którego zostały wysłane, a kilka dni temu ozdobiły ściany. - Bardzo im się podobał Shrek - mówi. - Dzieci chciałyby też Harrego Pottera.
Takie wieści wprost uskrzydliły więziennych plastyków!

Obrazy trafiają w świat

Obrazy osadzonych trafiły już do wielu znakomitych gości odwiedzających Krzywaniec, na przykład do skoczków narciarskich Kamila Stocha i Dawida Kubackiego, czy też aktora Mieczysława Hryniewicza. Autorzy bardzo przeżywają fakt, że w ten sposób mogą przysłużyć się społeczeństwu, wspomagając działalność hospicjum.
Mężczyźni na wolności nie mieli specjalnych kontaktów ze sztuką i wielu z nich niezbyt chętne rozpoczynało zajęcia plastyczne z instruktorką Bożeną Sumińską, która uczyła ich akwareli. Przełom nastąpił, gdy zaczęli przyswajać techniki, a obrazy naprawdę zaczęły coraz lepiej wychodzić. - To dla mnie momenty wolności - powiedział Marcin, który odbywa w Krzywańcu karę dożywocia.

Instruktorzy wspominają, jak bardzo zmieniają się prace skazanych, które na początku były ciemne i mroczne, a z czasem nabierają coraz więcej kolorów. Tak być może zmieniają się dusze ludzi, którzy je tworzą.

Czekamy na kolejną wystawę prac plastycznych skazanych z Krzywańca w Żagańskim Pałacu Kultury, a już we wtorek 15 czerwca 2021 zapraszamy do oglądania klimatycznej galerii z więziennych cel i korytarzy jednego z największych Zakładów Karnych w kraju!

Zobacz film x-news z Zakładu Karnego w Międzyrzeczu

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto