Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trwa budowa tężni, ścieżek, schodów w Parku Tysiąclecia. Kiedy odwiedzimy to zmodernizowane miejsce rekreacyjne?

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Wideo
od 16 lat
Mieszkańcy miasta czekają z niecierpliwością na zmodernizowany Park Tysiąclecia. Prace w nim wre, obecnie największą uwagę przykuwają nowe ścieżki i budowa tężni, ale zmian jest więcej. Zobaczcie!

Trwa budowa nowych ścieżek. Jedne zyskują mineralną nawierzchnię, w innych miejscach kładziona jest kostka brukowa. Mieszkańców cieszą modernizacja schodów, bo te stare były już często pokruszone, miały ubytki, co powodowało, że stąpanie po nich nie zawsze było bezpieczne.

Remont Parku Tysiąclecia w Zielonej Górze

Wykonawca. czyli firma PRO-INFRA z Jerzmanowej, uzbraja teren w przyłącza i instalację wodno-kanalizacyjną, sieć teletechniczną i elektryczną.
- Mnie najbardziej interesuje teżnia solankowa, która powstaje w parku. Mieszkam niedaleko i na pewno będę z niej często korzystała - mówi Maria Szymkowiak.
Obecnie wykonywane są prace żelbetowe, dotyczące komór i zbiorników na solankę.
Zmieniają się też skarpy.
- Pięknie tu będzie, a jak jeszcze dojdą nowe nasadzenia drzew i ozdobnych krzewów, to już w ogóle miejsce to zyska wiele atrakcyjnych zakątków i jeszcze więcej osób zechce tu wypoczywać - dodaje pani Maria.

Co się zmienia, a co jeszcze się zmieni w Parku Tysiąclecia?

Renowacji doczekał się już grobowiec Beuchelta, który stanowi ciekawy architektonicznie obiekt. Będą też fontanny, nowe ławki, lampy, kosze, drewniane leżaki, no i oczywiście wspomniana wyżej tężnia. Pojawią się też nowe nasadzenia. Piękne aleje lipowe uzupełnione zostaną dwiema odmianami: srebrzystą i drobnolistną. Będą też nowe choiny kanadyjskie. To nawiązanie do rosnących tu dawniej drzew. Podobnie pojawią się w parku magnolie. Nie zabraknie wiśni japońskich i katalp.
Przypomnijmy, że wykonawca inwestycji ma doświadczenie w tego typu pracach modernizacyjnych. To firma z Jerzmanowej była odpowiedzialna na rewitalizacje parków Głogowie czy Legnicy.
Podczas budowy zbiorników na solankę znaleziono trzy groby. Poddano je badaniom archeologicznym. Natomiast dwa inne grobowce pozostaną w parku po niewielkiej zmianie lokalizacji elementów zagospodarowania.
Koszt zadania to blisko15 mln złotych, z czego prawie 5 mln zł to dotacja w ramach programu Polski Ład. Zakończenie inwestycji planowane jest na przełom września i października.
Prezydent Janusz Kubicki zapewnia, że klimatem Park Tysiąclecia ma przypominać Park Książęcy w Zielonej Górze Zatoniu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto