Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uczniowie "Medyka" stają w obronie swojej szkoły. Uważają, że szkoła ulegnie samolikwidacji

[email protected]
Konfrontacja z utrudnieniami i zmęczeniem może prowadzić do rezygnacji z nauki, a w dłuższej perspektywie skutkować samolikwidacją szkoły
Konfrontacja z utrudnieniami i zmęczeniem może prowadzić do rezygnacji z nauki, a w dłuższej perspektywie skutkować samolikwidacją szkoły Agnieszka Linka
Słuchacze CKZiU Medyk w Zielonej Górze nie zgadzają się z uchwałą Sejmiku Województwa Lubuskiego, na mocy której szkoła ma ulec przekształceniu poprzez przeniesienie siedziby z Zielonej Góry do Sulechowa. Uczniowie wyliczają utrudnienia związane z nauką w innym mieście i niepotrzebne obciążenie dodatkowymi kosztami. Ich zdaniem to droga do samolikwidacji szkoły.

Uczniowie “Medyka” zwołali konferencję, na której oficjalnie przedstawili swój głos w kwestii podjęcia przez sejmik wojewódzki (14 lutego br.) uchwały intencyjnej dotyczącej przeniesienia siedziby szkoły z Zielonej Góry do Sulechowa. Wyrazili swoją dezaprobatę wobec lekceważącego podejścia decydentów, bagatelizujących ich punkt widzenia w podejmowanych decyzjach i prowadzonych dyskusjach. Podkreślili, że nawet jeśli zmiana lokalizacji szkoły nie rodzi skutków prawnych (argument urzędu marszałkowskiego) to wywołuje inne, diametralnie wpływając na dalszy proces nauki, ich życie zawodowe i prywatne.

- Dlaczego szkoła o charakterze medycznym ma być poświęcona dla innej placówki medycznej, jaką jest szpital - pytają w skierowanym oświadczeniu.

Organizacyjnie i logistycznie łatwiej jest godzić naukę z innymi obowiązkami życiowymi, kiedy dojazd do szkoły nie jest niepotrzebnym utrudnieniem. Niektóre zajęcia w “Medyku” trwają do późnych godzin wieczornych, odbywają się też w weekendy. Uczniowie przedstawili szacunkowe wyliczenia związane z dojazdami do Sulechowa. Przejazdy samochodem to w skali miesiąca dodatkowe 1000 km dla słuchaczy dziennych i 600 km dla wieczorowych. Zwiększone uczestnictwo w ruchu rodzi niebezpieczeństwo, zwłaszcza w okresie jesiennym i zimowym, kiedy szybko robi się ciemno, a na drogach panują trudne warunki. Do pokonywania jeszcze większych odległości byliby zmuszeni uczniowie dojeżdżający z Nowej Soli (1 720 km), Żar (2 760 km), czy Żagania (2 920 km). Z kolei korzystanie z komunikacji PKS oznacza wstawanie we wczesnych godzinach rannych bądź długie oczekiwanie na zajęcia w Sulechowie. Rozkład jazdy nie daje możliwości powrotu do Zielonej Góry po godz. 21:00. Jeszcze gorzej przedstawia się sytuacja w soboty. Uczniowie nie mieliby możliwości zdążenia na zajęcia o godz. 8:00 i powrotu z zajęć kończących się po 18:00. Przejazd z Żagania do Sulechowa jest możliwy jedynie z przesiadką w Zielonej Górze, a żeby zdążyć na poranne zajęcia do autobusu trzeba wsiąść po godz. 5:00. Do tego dochodzi kilkuset złotowy wydatek na bilet miesięczny. Dodatkowy czas na dojazd do szkoły w Sulechowie w połączeniu z pracą i obowiązkami rodzinnymi uniemożliwi punktualne dotarcie na zajęcia, a w wielu przypadkach wręcz je wykluczy. Zielona Góra z pewnością jest lepiej skomunikowana z innymi miastami niż Sulechów, a centralne położenie szkoły na terenie miasta ułatwia dotarcie do niej. Konfrontacja z tyloma utrudnieniami i zmęczeniem zwiększa prawdopodobieństwo rezygnacji z nauki, co w dłuższej perspektywie może skutkować samolikwidacją szkoły.

Słuchacze “Medyka” podkreślili, jak wielką wagę w wyborze szkoły odgrywają tradycje, poziom nauki i skuteczność zdawania egzaminów zawodowych. Te zdecydowanie wyróżniają “Medyk” na tle konkurencji. Szkoła realizuje projekty unijne, finansowane ze środków UE. To w znacznym stopniu poszerza ofertę edukacyjną i daje szansę zdobywania nowych umiejętności, nieobjętych programem nauczania.

W ostatnim punkcie oświadczenia uczniowie odnieśli się do braku sali gimnastycznej, której notabene nigdy w “Medyku” nie było i nie przeszkadzało to w kształceniu wykwalifikowanego średniego personelu medycznego. Zajęcia wychowania fizycznego z powodzeniem przeprowadzano w przyległym Parku Tysiąclecia, na szkolnej siłowni, auli i użyczanym nieodpłatnie stadionie oraz sali gimnastycznej uniwersytetu zielonogórskiego. Uczniowie korzystali też z basenu.

Słuchaczom CKZiU “Medyk” zależy, aby ich głos w sprawie pomysłu przeniesienia szkoły dotarł do radnych sejmiku oraz innych osób decyzyjnych i wpłynął na dotychczasowe niekorzystne decyzje. Z nadzieją czekają na opinię kurator oświaty blokującą machinę, której tryby w ruch wprawili radni wojewódzcy.

Zobacz wideo: Konferencja prasowa w sprawie Medyka

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto