Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uczniowie z Zielonej Góry poznali wyniki rekrutacji do szkół ponadpodstawowych. Teraz muszą pamiętać o ważnych terminach

Agnieszka Linka
Agnieszka Linka
21 lipca w całym województwie lubuskim ogłoszono wyniki naboru do szkół ponadpodstawowych. Uczniowie, którzy nie dostarczyli do wybranej przez siebie placówki oryginału świadectwa mają na to tydzień
21 lipca w całym województwie lubuskim ogłoszono wyniki naboru do szkół ponadpodstawowych. Uczniowie, którzy nie dostarczyli do wybranej przez siebie placówki oryginału świadectwa mają na to tydzień Agnieszka Linka
- Pierwszy raz w historii byliśmy zmuszeni dokonać selekcji podczas naboru do szkoły branżowej. To bardzo przykre - przyznaje Stanisław Rogulski, dyrektor CKZiU Elektronik w Zielonej Górze

Pierwszy etap rekrutacji do szkół ponadpodstawowych w województwie lubuskim został zakończony. 21 lipca, od godz. 12:00 uczniowie mogli się dowiedzieć, czy udało im się zdobyć miejsce w wymarzonej szkole. Listy kandydatów zakwalifikowanych do konkretnych placówek wywieszono fizycznie w budynkach szkół. Możliwe jest także sprawdzenie wyników rekrutacji online.

Rekrutacja w Elektroniku

CKZiU Elektronik w Zielonej Górze cieszył się w tym roku dużym zainteresowaniem wśród absolwentów podstawówek. Najbardziej oblegane kierunki to technik programista, technik informatyk, technik odnawialnych źródeł energii oraz technik mechatronik. W klasie technik programista na jedno miejsce przypadało 2,5 osoby, ale biorąc pod uwagę preferencje z innych szkół liczba ta wzrosła do 4 kandydatów. Na popularność szkoły z pewnością wpływają wysokie wyniki osiągane przez maturzystów. W tym roku zdawalność egzaminów dojrzałości w technikum CKZiU Elektronik osiągnęła prawie 96 procent, przy średniej krajowej 61 procent. Maturę z języka angielskiego zdali wszyscy.

- Wysoka liczba kandydatów ubiegających się o miejsce w naszej szkole sprawiła, że wielu z nich nie mogliśmy przyjąć - mówi Stanisław Rogulski, dyrektor CKZiU Elektronik. - Pierwszy raz w historii byliśmy zmuszeni dokonać selekcji podczas naboru do szkoły branżowej. To bardzo przykre, bo nawet gdybyśmy chcieli uruchomić dodatkowe oddziały, ogranicza nas zbyt mała liczba nauczycieli - wyjaśnia.

Wyczynowi sportowcy wybierali VII LO

Zespół Szkół Ogólnokształcących i Sportowych w Zielonej Górze, którego częścią jest VII LO od przyszłego roku zamienia się w Szkołę Mistrzostwa Sportowego, co łączy się z wygaszeniem klas ogólnych. Z tego powodu w tym roku nabór dotyczył wyłącznie klas sportowych. Uczniowie wybierali wśród następujących dyscyplin: akrobatyka, lekkoatletyka, piłka nożna, piłka siatkowa, pływanie oraz koszykówka. Największym zainteresowaniem cieszyła się piłka nożna.

- Ponieważ nasi uczniowie uprawiają sport profesjonalnie, pierwszym etapem rekrutacji był test sprawności fizycznej w swojej dyscyplinie. Dalej rekrutacja wyglądała tak samo, jak w przypadku innych szkół - tłumaczy Dorota Bobyk, wicedyrektor ZSOiS w Zielonej Górze.

Wyniki sprawdzały całe rodziny

Wynikami rekrutacji byli zainteresowani nie tylko ci, którzy będą kontynuować naukę od września. Przychodzili rodzice oraz inni członkowie rodziny. A sami kandydaci?

Ostap pochodzi z Ukrainy, ale od czterech lat mieszka w Polsce. Mówi, że u nas łatwiej się uczyć niż w jego ojczystym kraju. Nie udało mu się jednak dostać na wymarzony kierunek. Małe niepowodzenie nie jest dla niego powodem do zmartwień. Ma miejsce w szkole kolejnego wyboru.

Z osiągniętego rezultatu cieszy się Wiktoria. Jej marzeniem było trenowanie piłki ręcznej, udało się! Uważa, że testy sprawnościowe nie były zbyt wymagające.

- Przeszedłem testy do klasy piłkarskiej, a dziś mam już pewność, że będę się uczył w szkole sportowej - mówi Aleks. - Myślę, że w osiągnieciu celu, pomogła mi pewność siebie.

Prócz województwa lubuskiego, 21 lipca podano do wiadomości wyniki w województwie dolnośląskim, podlaskim, pomorskim i świętokrzyskim. 22 lipca zostaną ogłoszone wyniki w ostatnim z województw - lubelskim.

Dostarcz dokumenty, by zachować miejsce

Jeśli zostaliśmy zakwalifikowani do danej szkoły, to musimy zgłosić wolę przyjęcia i dostarczyć oryginały wymaganych dokumentów. Najczęściej są to: świadectwo ukończenia szkoły podstawowej oraz zaświadczenie o wynikach egzaminu ósmoklasisty.

Co jeśli nie dostałem się do wymarzonej szkoły

Jeśli nie dostałeś się do żadnej z wybranych przez siebie szkół nie panikuj. Od niekorzystnej dla siebie decyzji możesz złożyć odwołanie do dyrektora szkoły. Od podania do wiadomości list kandydatów przyjętych i nieprzyjętych, rodzic ma siedem dni na złożenie wniosku o uzasadnienie, dlaczego dziecko się nie zakwalifikowało. Wówczas szkoła ma pięć dni, by sporządzić takie uzasadnienie. Od tego momentu rodzic ma siedem dni na wniesienie odwołania, które musi być rozpatrzone przez dyrektora w ciągu kolejnych siedmiu dni.

Rekrutacja uzupełniająca

Niezależnie od tego, czy chcemy się odwoływać od decyzji, czy nie, warto wziąć udział w rekrutacji uzupełniającej. Wygląda ona podobnie, jak ta podstawowa. Kandydaci ponownie składają wnioski o przyjęcie do wybranych szkół. Warto jednak zwrócić uwagę na to, do ilu szkół można aplikować, bowiem zasady mogą się różnić od tych obowiązujących podczas pierwszego naboru.
W Lubuskiem rekrutacja uzupełniająca będzie się odbywać w dniach 2-5 sierpnia (do godz. 15.00). Na jej wyniki trzeba będzie czekać do 12 sierpnia.

Zobacz wideo: Budowa nowej szkoły muzycznej w Zielonej Górze

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto