Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Udany Bunker Day niedaleko Zielonej Góry. W sobotę pasjonaci fortyfikacji mieli okazję wejść aż do sześciu bunkrów. Zobacz zdjęcia

Pasjonaci fortyfikacji z Zielonej Góry i okolicy wzięli udział w wydarzeniu Bunkier Day. Zobaczcie zdjęcia >>>
Pasjonaci fortyfikacji z Zielonej Góry i okolicy wzięli udział w wydarzeniu Bunkier Day. Zobaczcie zdjęcia >>>Mariusz Kapała / GL
Mimo deszcze nie brakowało chętnych, aby przyjechać nad Odrę i wejść do poniemieckich schronów. To jak wycieczka w czasie. Okazja zdarza się rzadko.

Oderstellung. Można było wejść do schronów

Pasjonaci fortyfikacji z Zielonej Góry i okolicy wzięli udział w wydarzeniu Bunker Day. Można było wejść do sześciu odrestaurowanych schronów.
Przypomnijmy, wszystkich takich bojowych, obserwacyjnych lub biernych żelbetowych schronów jest ok. 650.

– Zbudowane zostały w latach 1928-1939 wzdłuż lewego brzegu Odry od Wrocławia do Krosna Odrzańskiego. Umocnienia te wraz z Międzyrzeckim Rejonem Umocnionym i Wałem Pomorskim (Pommernstellung) stanowiły główną linię obrony III Rzeszy przed atakiem ze wschodu – przypomina na swoim portalu Gmina Czerwieńsk, która jest jedną z wyjątkowych gmin pod względem fortyfikacji.

Przy przeprawie promowej Brody – Czerwieńsk usytuowane są schrony, które tworzą Skansen Fortyfikacyjny Czerwieńsk. Obiekty są wkomponowane w wał przeciwpowodziowy.

[g] [/g]

Bunker Day. Będą powtórki

Poniemieckie umocnienia można oglądać od środka dzięki grupie pasjonatów, która zaangażowała się w prowadzenie tego miejsca.

– Bunker Day to wydarzenie, które ułatwia zwiedzanie naszych fortyfikacji. Można przyjść i poczuć historię obiektów Oderstellung – wyjaśnia Paweł Pochocki ze Skansenu Fortyfikacyjnego Czerwieńsk, prezes Stowarzyszenia turystyczno motorowodnego Odra Czerwieńsk. – Można wejść do niektórych obiektów, poczuć klimat, czasem pobawić się superreplikami, a czasem wziąć do ręki oryginalny sprzęt niemiecki z 1945 roku i wiadomo cofnąć się w czasie.

Rzadka okazja odwiedzin schronów była w sobotę, 30 lipca, od godz. 12 do 17. Obiekt jest udostępniany od czerwca do października raz w miesiącu, ale data jest ruchoma.

- Raz w miesiącu otwieramy nasze obiekty. Data jest ruchoma. Warto odwiedzać nasz profil Skansen Fortyfikacyjny na Facebooku. Pokazujemy mapki i daty, kiedy można przyjść i zwiedzać.

Warto przyjechać też w styczniu. Wtedy przypada rocznica przełamania Linii Odry przez Armię Czerwoną. – Można usiąść przy piecykach w klimatycznym towarzystwie i świetnie się bawić – zaprasza P. Pochocki.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto