Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

UFO, czyli stara oczyszczalnia zniknęła. Nie uwierzysz, jak teraz wygląda ten teren. Co tu powstanie?

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Tak obecnie wygląda teren przy ulicy Foluszowej, przypomina księżycowy krajobraz. Na archiwalnych zdjęcia widać, jak do niedawna prezentowała się stara, poniemiecka oczyszczalnia ścieków
Tak obecnie wygląda teren przy ulicy Foluszowej, przypomina księżycowy krajobraz. Na archiwalnych zdjęcia widać, jak do niedawna prezentowała się stara, poniemiecka oczyszczalnia ścieków Leszek Kalinowski/Michał Kalinowski
- Księżycowy krajobraz! Jestem przerażona, tyle tu drzew, krzewów rosło. I te duży, dziwny obiekt, który wywoływał zainteresowanie każdego, kto tu się znalazł. I te kanały, systemy... Nie ma po nich śladu - mówi Urszula Dłużyńska z Zielonej Góry. - Żal patrzeć, ale rozumiem, że tu coś bardzo potrzebnego nam wszystkim powstanie.

Niektórzy nazywali ten obiekt UFO, inni beczką. Byli tacy, dla których stara oczyszczalnia ścieków stanowiła cudo techniki. Teraz z można ją zobaczyć tylko na starych zdjęciach.
- Dla mnie to miejsce to kawał historii mojego życia. Pamiętam czasy, kiedy tu wszystko chodziło. I potem kiedy stało się to miejscem zabaw i tajemniczych wydarzeń. Mówiło się, że zabiła się tu pewna... dziewczyna - wspomina pani Renata, która przychodziła na ulicę Foluszową razem ze swoją koleżanką Elżbietą.

Do niedawna była tu beczka z lufą, czyli stara oczyszczalnia ścieków

Przy ulicy Foluszowej znajdowała się stara, poniemiecka oczyszczalnia ścieków.
- Ten cały system można było dobrze widzieć, kiedy opadły liście, bo wokół przez lata wyrosły wielkie drzewa i krzewy. Obiekt i kanały robiły wrażenie - mówi pani Urszula. - Teraz to wielki pusty plac. Widok przerażający. Stosy potłuczonego betonu, którego przecież tu nie brakowało. Dobrze, że mam stąd stare zdjęcia. Będzie na pamiątkę...

Oczyszczalnia to jak na owe czasy bardzo nowoczesny obiekt

Jak możemy przeczytać na stronie Zielonogórskich Wodociągów i Kanalizacji - wspomniana mechaniczna oczyszczalnia ścieków przy ulicy Foluszowej (o przepustowości 19.500 metrów sześciennych na dobę) została wybudowana w 1934 roku. I jak na tamte czasy, stanowiła nowoczesne rozwiązanie. Została ona zbudowana na Złotej Łączy, do której wpływały ścieki z miasta. Działała do czasu II wojny światowej. Po jej zakończeniu była ponownie uruchomiona. Ale na krótko, bo Polacy nie zawsze potrafili odpowiednio ją użytkować, stąd dochodziło do awarii. Oczyszczalnia ponownie ruszyła pod koniec lat 50. ubiegłego wieku i działała do lat 70. Miasto się jednak szybko rozwijało i nie przystawała ona już do realiów i rosnącej liczby ludności. A pamiętajmy, że przed wojną Zielona Góra była 25-tysięcznym miastem (wtedy Gubin, a właściwie Guben, liczył 45 tysięcy ludzi). Nic więc dziwnego, że z czasem wybudowano nową oczyszczalnię ścieków w Łężycy.

Co powstanie w miejscu starej oczyszczalni ścieków?

Okazuje się, że plany zagospodarowania miejsca przy ul. Foluszowej pojawiły się dawno. Przeszkodą w ich realizacji, jak zawsze, były pieniądze. I wiele pilniejszych potrzeb do zaspokojenia.
Zastanawiano się, jak wykorzystać ten teren w poprawie sytuacji, związanej z zalewaniem miasta po większym deszczu. Nie tylko starówka w wielu miejscach zamieniała się w jeziora. By do takich sytuacji nie dochodziło, miasto - jak przypomina prezydent Janusz Kubicki - kilka lat temu zleciło opracowanie, co trzeba zrobić, by złagodzić skutki dużych opadów deszczu w mieście.
Przetarg wygrała firma z Krakowa, która za 2 mln zł przygotowała obszerny dokument. Zrobiono dokładną inwentaryzację, podzielono miasto na konkretne zlewnie, wykonano model - dla przyszłej sieci kanalizacyjnej, wykonano symulacje dla różnej ilości opadów... ZWiK złożył wniosek o unijne dofinansowanie (85 procent). Koszt projektu pod hasłem „Uporządkowanie gospodarki wodami opadowymi na obszarze Aglomeracji Zielona Góra - etap I” to 64 mln zł.

Projekt obejmuje 12 zadań, w tym budowę zbiornika przy ulicy Foluszowej

Cały projekt to budowa 4,8 km sieci kanalizacji deszczowej, a zakres renowacji sieci kanalizacji deszczowej to 7,8 km. Projekt obejmuje 12 zadań, które już były czy też będą wykonane w różnych częściach Zielonej Góry. Jednym z tych zadań jest - budowa zbiornika retencyjno-rozsączającego przy ul. Foluszowej. Chodzi właśnie o zbiornik na terenie poniemieckiej oczyszczalni ścieków.
Zadanie to pozwoli przechwycić duże ilości wód opadowych, rozpadowych z miasta, ale także zabezpieczyć przed duża falą opadów, która płynęła potem do Zielonej Góry Przylepu i dalej do Czerwieńska.

Zobacz, jak przebiega remont Parku Tysiąclecia w Zielonej Górze:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto