Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ulica Zacisze ciągle w remoncie. Ostatnia warstwa nawierzchni ma być położona do końca roku

Agnieszka Linka
Agnieszka Linka
Trwają prace przy ul. Zacisze, obok nowej galerii handlowej Green Park w Zielonej Górze. Jeśli warunki atmosferyczne na to pozwolą, koszmar kierowców skończy się jeszcze w tym roku kalendarzowym
Trwają prace przy ul. Zacisze, obok nowej galerii handlowej Green Park w Zielonej Górze. Jeśli warunki atmosferyczne na to pozwolą, koszmar kierowców skończy się jeszcze w tym roku kalendarzowym Agnieszka Linka
Mieszkańcy narzekają na przeciągające się prace na ul. Zacisze w Zielonej Górze. Budowa nowej galerii handlowej i związane z tym roboty drogowe utrudniają życie mieszkańcom osiedla i pracownikom okolicznych firm. Magistrat zapewnia, że do końca roku zostanie położona ostatnia warstwa nawierzchni, jeśli warunki pogodowe na to pozwolą. Czy po zakończonym remoncie będzie bezpieczniej dla pieszych i kierowców?

Nowa galeria powstaje przy ulicy Zacisze 16, w sąsiedztwie Lidla, Biedronki, Intermarche i Netto. W Greek Park będzie działało osiem dużych sklepów, w tym te, których do tej pory w Zielonej Górze nie było. Każdy sklep będzie miał osobne wejście od strony parkingu. Wśród najemców znajdą się sklepy sieci: Rossmann, Pepco, Dealz, Kakadu, Żabka, Neonet oraz Tedi. Jest tu też Zacisze Park – kompleks budynków, w których mieszczą się delikatesy, restauracja, kawiarnia, lokale usługowe. Nowa galeria handlowa znajduje się – jadąc z osiedla – za kręgielnią. Inwestorem jest Green Hills Investment, natomiast projekt architektoniczny przygotowała pracownia Pejot Studio. Plany zakładały, że nowy obiekt zostanie otworzony na początku roku. Jednak prace remontowe przeciągają się.

Ulica Zacisze na tym odcinku jest rozryta. Mieszkańcy narzekają na utrudnienia w ruchu i niedogodności związane z poruszaniem się. Po opadach i mrozach w jezdni powstały jeszcze większe dziury, które kierowcy starają się omijać. Jazda tutaj naprawdę nie jest łatwa i trzeba zachować szczególną ostrożność.

- Jesteśmy wzburzeni tym, co się tu dzieje. Zerwano asfaltową nawierzchnię i przez prawie miesiąc nie było widać, żeby prace posuwały się do przodu - mówi wyraźnie zdenerwowany pan Jarosław, mieszkaniec osiedla Zacisze.

Jedna z mieszkanek poprosiła o interwencję w sprawie braku przejścia dla pieszych przy kręgielni.

- Sprawa została zgłoszona do kierownika budowy. Obiecał pasy, ale przez trzy tygodnie cisza i pasów jak nie było tak nie ma. Żeby dostać się do pracy musimy przebiegać między jadącymi samochodami - mówi wzburzona pani Barbara. - Tu w końcu stanie się nieszczęście.

Faktycznie, piesi przemieszczający się poboczami przy ul. Zacisze mają niezły orzech do zgryzienia. Pobocze przy budowanej galerii jest całkowicie wyłączone z ruchu. Ustawiona tabliczka informuje, że przejście jest możliwe jedynie drugą stroną ulicy. Pasy na jezdni są niemalże niewidoczne. Rodzi się pytanie, jak pracujący w firmach sąsiadujących z budowaną galerią mają dotrzeć do swoich miejsc pracy?

Z pytaniami zwróciliśmy się do magistratu. W Departamencie Zarządzania Drogami usłyszeliśmy, że do końca 2021 r. planowane jest położenie ostatniej warstwy ścieralnej na ul. Zacisze, o ile pogoda na to pozwoli. Ostateczna decyzja dotycząca przebiegu prac miała być podjęta 27 grudnia 2021 r.

Z kolei Dyrektor Departamentu Komunikacji Społecznej Monika Zapotoczna, przesłała nam projekt zagospodarowania terenu z lokalizacją przejścia dla pieszych i zapewniła, że kierownik robót zobowiązał się do wykonania pasów wraz z wyspą w dniach 10-14 stycznia 2022 r. (pod warunkiem sprzyjających warunków atmosferycznych).

Liczymy więc, że pogoda umożliwi drogowcom przeprowadzenie koniecznych prac i że od nowego roku ruch ul. Zacisze będzie się już odbywał bez niepotrzebnych stresów i jazdy slalomem. Pozostaje jedynie kwestia korków. Mieszkańcy już teraz mówią o istnieniu ul. Marketowej (o ul. Zacisze) i licznych inwestycjach deweloperskich.

- Nowy blok postawiono przy markecie, drugi przy lesie, kolejny się tu buduje. Pewnie pojawią się też następne bloki przy hali sportowej – mówi Irena Nowak. – To oznacza, że zaczynamy się tu korkować. Do tego nowa galeria handlowa, a przecież i tak mamy tu najwięcej marketów w mieście. Przydałyby się więc tu nowe rozwiązania komunikacyjne, poszerzenie ulicy Zacisze...Nie mówiąc już o rondzie na skrzyżowaniu z ul. Wyszyńskiego. Tu najczęściej dochodzi do zderzeń i wypadków. Wiem, że miasto ma takie plany, ale od planów do realizacji droga daleka.

ZOBACZ WIDEO: Zielona Góra. Kończy się budowa nowej galerii handlowej w Zielonej Górze. 23.11.2021

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto