Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Umowa na nowe przedszkole i szkołę podpisana. Nowoczesna placówka z boiskiem na dachu stanie na os. Czarkowo w Zielonej Górze

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Wideo
od 16 lat
Umowa z wykonawcą podpisana. Za 17 miesięcy nowa szkoła i przedszkole na osiedlu Czarkowo w Zielonej Górze Łężycy mają być gotowe. Obiekt z salą gimnastyczną i boiskiem na dachu będzie kosztował ponad 20 mln zł.

Dwukondygnacyjny budynek stanie w centrum osiedla przy ulicy Łężyca – Architektów. Wykonawca inwestycji zapewnia, że mieszkańcy nie muszą obawiać się utrudnień w ruchu.

Podpisanie umowy na budowę przedszkola i szkoły na osiedlu Czarkowo w Zielonej Górze Łężycy - 23 marca 2023 r.

Umowa na nowe przedszkole i szkołę podpisana. Nowoczesna pla...

Przedszkole i szkoła na osiedlu Czarkowo w Łężycy będą miały kształt rogala

Do nowego przedszkola i szkoły będą prowadziły trzy zjazdy: dwa od strony południowej i północnej zaprojektowano poprzez ulicę Łężyca – Odrzańskie i jedne od strony zachodniej poprzez drogę wewnętrzną Łężyca – Urbanistów.
Nowy obiekt będzie miał kształt rogala. Na pierwszej kondygnacji znajdzie się miejsce dla trzylatków i młodszych uczniów, starsi będą mieli klasy na drugiej kondygnacji.
Jak mówi dyrektor departamentu edukacji i spraw społecznych Wioleta Haręźlak – nauka w nowej placówce rozpocznie się w roku szkolnym 2024/2025, jednak zapisy do niej zaplanowano już wiosną 2024 roku. Rodzice mają też mieć okazję zwiedzić – z zachowaniem bezpieczeństwa – nowy obiekt jeszcze w trakcie budowy.

Podpisanie umowy na budowę przedszkola i szkoły na osiedlu Czarkowo w Zielonej Górze Łężycy - 23 marca 2023 r.
Podpisanie umowy na budowę przedszkola i szkoły na osiedlu Czarkowo w Zielonej Górze Łężycy - 23 marca 2023 r. Jacek Katos

Budowa szkoły na osiedlu Czarkowo nie powinna być problematyczna

W imieniu miasta szkołę buduje Komunalne Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Tak też było m.in. w przypadku budowy Zespołu Edukacyjnego nr 10 wraz halą sportową przy ul. Energetyków 7.
- Wykonawca ma teraz czas do dwóch miesięcy, by wykonać projekt techniczny. Pozwolenie na budowę jest, trzeba otworzyć dziennik budowy i przekazujemy plac – podkreśla Janusz Jankowski, prezes zarządu KTBS. I dodaje, że skoro udało się w poprzednich inwestycjach zrealizować je zgodnie z planem, mimo pandemii czy podwyżki materiałów budowlanych, to i tym razem musi się udać.
Stanisław Niedbalec, prezes zarządu Exalo Drilling, wykonawca inwestycji, zauważa, że nie powinno być problemu z wykonaniem zadania. Budynek nie ma podpiwniczenia, więc łatwiej się takie obiekty stawia. Nie będzie też głębokich wykopów, szansę, że coś się znajdzie pod ziemią np. niewybuchy są mniejsze. No a jeśli już pojawią się jakieś znaleziska, to zgodnie z procedurami budowa potoczy się nieco inaczej. A boisko na dachu? To także żaden problem przy dzisiejszych technologiach i materiałach. Trzeba tylko wykonać odwodnienie i tyle… Ułatwieniem prowadzenia inwestycji jest to, że plac budowy znajduje się w centrum osiedla, a więc nie trzeba będzie ciągnąć z daleka mediów.

Podpisanie umowy na budowę przedszkola i szkoły na osiedlu Czarkowo w Zielonej Górze Łężycy - 23 marca 2023 r.
Podpisanie umowy na budowę przedszkola i szkoły na osiedlu Czarkowo w Zielonej Górze Łężycy - 23 marca 2023 r. Jacek Katos

Rodzice przedszkolaków i uczniów będą przyglądać się budowie szkoły w Łężycy

Wioleta Hareźlak dodaje, że bliskość bloków z pewnością spowoduje większe zainteresowanie zadaniem rodziców. Już w przypadku budowy Akademii Talentów bacznie przyglądali się oni postępom prac i informowali magistrat, kiedy nie było widać na budowie pracowników…
Przypomnijmy tylko, że osiedle Czarkowo to najszybciej rozwijające się miejsce w mieście. Bloków przybywa z roku na rok. A o konieczności budowy przedszkola i szkoły mówiło się od dawna. W tej sprawie odbyły się konsultacje społeczne, podczas których rodzice jednoznacznie wypowiadali się o potrzebie postawienia na osiedlu oświatowej placówki. Nie obyło się jednak bez problemów. Nie wszystkim pomysł się spodobał, do magistratu wpłynął protest kilku osób. Można w nim było przeczytać, że jak będzie szkoła, to będą dzieci, a to będzie miało „bezpośredni wpływ na jakość korzystania z naszej nieruchomości. No i spadnie wartość nieruchomości z powodu bezpośredniego sąsiedztwa szkoły. Trzeba więc było odnieść się do protestu i zgodnie z procedurami zajęło to trochę czasu.
Teraz wydaje się, że nic już nie stanie na przeszkodzie, by inwestycja została zrealizowana.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto