Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uniwersytet Zielonogórski otwiera nowy kierunek studiów przy współpracy z Lumelem

Agnieszka Linka
Agnieszka Linka
Dziesięciu studentów z Indii po przyjeździe do Zielonej Góry będzie jednocześnie studiować na UZ i pracować w LUMEL-u
Dziesięciu studentów z Indii po przyjeździe do Zielonej Góry będzie jednocześnie studiować na UZ i pracować w LUMEL-u Agnieszka Linka
W siedzibie firmy LUMEL S.A. przy ul. Słubickiej 4 podpisano umowę dotyczącą uczestnictwa studentów z Indii w studiach II stopnia na kierunku zarządzanie i inżynieria produkcji. Studia będą mogli podjąć inżynierowie, którzy ukończyli w swoim kraju studia I stopnia. Po przyjeździe do Zielonej Góry studenci będą jednocześnie studiować na UZ i pracować w Lumelu.

W siedzibie firmy LUMEL S.A podpisano umowę, na mocy której na Uniwersytecie Zielonogórskim powstanie nowy kierunek studiów dla obcokrajowców. Zarządzanie i inżynierię produkcji (Management and Production Engineering) będą studiować inżynierowie, którzy w swoim kraju ukończyli studia I stopnia. Językiem wykładowym będzie język angielski. Dziesięciu studentów z Indii podejmie naukę już w marcu na semestrze letnim 2021/2022. Po przyjeździe do Zielonej Góry będą jednocześnie studiować na UZ i pracować w LUMEL-u.

Umowa między UZ i Lumelem

Ze strony Uniwersytetu Zielonogórskiego umowę podpisał rektor UZ, prof. dr hab. Wojciech Strzyżewski, a ze strony firmy Lumel S.A. - prezes zarządu - Dinesh Musalekar. Instytut Inżynierii Mechanicznej, prowadzący nowy kierunek studiów reprezentowała dyrektor Instytutu - dr hab. inż. Justyna Patalas-Maliszewska, prof. UZ. Stronom towarzyszyli Katarzyna Łasińska – kanclerz Uniwersytetu Zielonogórskiego i Dariusz Tront – dyrektor ds. rozwoju Lumel S.A.

- Dzięki utworzeniu nowego kierunku studiów oczekujemy, że wzrośnie zainteresowanie studentów zielonogórską uczelnią - mówił rektor UZ, prof. dr hab. Wojciech Strzyżewski. - Uniwersytet stara się dopasować do oczekiwań lubuskich przedsiębiorców i mam nadzieję, że oferta kształcenia ukierunkowanego na konkretne firmy będzie się poszerzała - podsumował rektor.

Jako wartość dodaną przedsięwzięcia, rektor Strzyżewski wskazał internacjonalizację. Już w tym momencie uniwersytet ma wielu zagranicznych studentów, a dzięki nowym kierunkom proces będzie się stopniowo powiększał.

Na szansę nowych kierunków rozwoju zielonogórskiej uczelni wskazała również dyrektor Instytutu - dr hab. inż. Justyna Patalas-Maliszewska, prof. UZ. Przyjęcie dziesięciu studentów z Indii, absolwentów studiów I stopnia daje Uniwersytetowi Zielonogórskiemu możliwość prowadzenia na kierunku zarządzanie i inżynieria produkcji studiów w języku angielskim. Będzie to powiew świeżości na wydziale mechanicznym, a studenci zyskają kontakt z odmienną kulturą. To świetna okazja do propagowania międzynarodowej współpracy.

Spodziewane korzyści z podpisanej umowy wyliczał Dariusz Tront – dyrektor ds. rozwoju Lumel S.A. Przede wszystkim przez cztery i pół roku firma zyska ambitnych pracowników, realizujących projekty prowadzone przez zakład.

- Dla studentów z Indii możliwość studiowania na europejskim uniwersytecie jest przepustką do kariery, zatem korzyści odniosą obie strony - zauważył Tront.

Dyrektor ds. rozwoju Lumelu nie obawia się utraty pracowników, bowiem lojalnościowy kontrakt zobowiązuje ich po ukończeniu studiów do trzyletniego okresu pracy na rzecz firmy. W zamian za to Lumel finansuje ich naukę, pobyt i przeloty między Polską i Indiami. Z dotychczasowego doświadczenia firmy wynika, iż niemal wszyscy pozyskani pracownicy obcego pochodzenia pozostają częścią zespołu.

Lumel S.A. w Zielonej Górze, ul. Słubicka 4 - hala ręcznego montażu elektroniki
Lumel S.A. w Zielonej Górze, ul. Słubicka 4 - hala ręcznego montażu elektroniki Agnieszka Linka

O tym, jakie wymierne korzyści przynosi 10 –letnia współpraca pomiędzy Lumelem i macierzystą firmą w Indiach mówił prezes Lumelu S.A. i Lumelu Alucast - Dinesh Musalekar. Dzięki współpracy Polska, a zatem również Zielona Góra staje się rozpoznawalna w pewnych częściach Indii. Zatrudnianie najlepszych hinduskich studentów jest wspaniałą formą promocji miasta poza granicami kraju.

- Studenci są podekscytowani możliwością studiowania w Polsce. Chcielibyśmy, żeby nasza współpraca była kontynuowana i stale się poszerzała - podsumował prezes Musalekar.

ZOBACZ TEŻ: Zielona Góra. Uniwersytet Zielonogórski - podpisanie umowy na realizację doktoratu wdrożeniowego.

od 12 latprzemoc
Wideo

Akcja cyberpolicji z Gdańska: podejrzani oszukali 300 osób

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto