Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uwaga na fałszywych gazowników. "Skala procederów jest trudna do ocenienia"

MB
Skala opisywanych procederów jest trudna do ocenienia, ponieważ nie wszyscy poszkodowani zgłaszają się na policję jako ofiary tego rodzaju przestępstw.
Skala opisywanych procederów jest trudna do ocenienia, ponieważ nie wszyscy poszkodowani zgłaszają się na policję jako ofiary tego rodzaju przestępstw. Maciej Jeziorek / Polska Press
Przestępcy podając się za pracowników gazowniczej spółki, oferowali mieszkańcom czujniki wykrywające tlenek węgla czy aktywizację przyłącza gazowego. Skala procederów jest trudna do ocenienia, ponieważ nie wszyscy poszkodowani zgłaszają się na policję jako ofiary tego rodzaju przestępstw.

Polska Spółka Gazownictwa (PSG) przestrzega przed oszustami, którzy podszywając się za pracowników gazowni, dokonują coraz bardziej zuchwałych przestępstw. Jako przykład próby oszustwa „na gazownika” wskazano sytuację z Olsztyna, gdzie naciągacze podając się za pracowników gazowniczej spółki, oferowali mieszkańcom czujniki wykrywające tlenek węgla. Ich potencjalne ofiary, najczęściej osoby samotne i w podeszłym wieku, odwiedzane były pod pretekstem kontroli instalacji gazowej w mieszkaniach.

- Fałszywych gazowników uwiarygadniać miał profesjonalny sprzęt do sprawdzania szczelności instalacji oraz teczka, w której znajdować się miały rzekome listy adresowe „klientów”. W momencie kiedy oszuści zyskiwali zaufanie właścicieli, przedstawiali im oferty sprzedaży wspomnianych czujników. Urządzenia, opisywane przez naciągaczy jako detektory ulatniającego się gazu, oferowane były w cenie 300 zł, choć ich rynkowa wartość jest niemal czterokrotnie niższa- ostrzega PSG, przypomina jednocześnie, że każdy pracownik PSG posiada legitymacją służbową zawierającą zdjęcie, numer służbowy oraz datę ważności i zobowiązany jest do jej okazania na prośbę klienta.

Z kolei przed kilkoma miesiącami Polska Spółka Gazownictwa odebrała niepokojące zgłoszenie z Piotrkowa Trybunalskiego, gdzie jednego z mieszkańców odwiedziło dwóch mężczyzn podających się za pracowników spółki. Domniemani gazownicy próbowali przekonać mężczyznę do aktywizacji przyłącza gazowego w zaplanowanym przez nich terminie za cenę 400 zł w formie zaliczki, w razie odmowy uiszczenia zapłaty przyłącze miałoby zostać zdemontowane.

- To od naszej postawy zależy bezpieczeństwo nas samych, jak i innych, dlatego wszelkie próby tego typu działań powinny być natychmiast zgłaszane policji. Ponadto za każdym razem, kiedy przedstawiane informacje budzą Państwa wątpliwości, proszę o kontakt z najbliższą jednostką gazowniczą- tłumaczy Robert Więckowski, prezes zarządu Polskiej Spółki Gazownictwa, cytowany w komunikacie.

- Warto przy tym pamiętać, że pracownicy PSG, jak również firm zewnętrznych działających na jej zlecenie, nie mają prawa pobierać żadnych opłat bezpośrednio od klientów – dodał Więckowski.

Jednak skala opisywanych procederów jest trudna do ocenienia, ponieważ nie wszyscy poszkodowani zgłaszają się na policję jako ofiary tego rodzaju przestępstw.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Uwaga na fałszywych gazowników. "Skala procederów jest trudna do ocenienia" - Portal i.pl

Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto