Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

UZ dookoła świata, czyli bieg i pyszności [ZDJĘCIA]

Redakcja
Mimo deszczu w II Biegu dla Transplantacji w ramach Festiwalu Nauki wystartowało blisko 400 osób. Trasa nie była łatwa, ale idea szlachetna. Pierwszy na metę przybył Jacek Stadnik.
Mimo deszczu w II Biegu dla Transplantacji w ramach Festiwalu Nauki wystartowało blisko 400 osób. Trasa nie była łatwa, ale idea szlachetna. Pierwszy na metę przybył Jacek Stadnik. Leszek Kalinowski
Mimo deszczu w II Biegu dla Transplantacji w ramach Festiwalu Nauki wystartowało blisko 400 osób. Trasa nie była łatwa, ale idea szlachetna. Pierwszy na metę przybył Jacek Stadnik.

Trwa 14. Festiwal Nauki UZ 2017. W niedzielę uczelnia tradycyjnie już zaprosiła mieszkańców regionu na stadion przy ul. Wyspiańskiego. Jutro zaprasza na swoje wydziały.

- Nowością w tym roku jest udział w uniwersyteckiej imprezie Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Sulechowie, która już od 1 września zostanie Wydziałem Zamiejscowym Uniwersytetu Zielonogórskiego - mówi rzecznik UZ Ewa Sapeńko. - PWSZ przygotowała bardzo atrakcyjne projekty i na niedzielę i na poniedziałek – w siedzibie swoich instytutów w Sulechowie i Kalsku.

W tym roku UZ zaprosił wszystkich na wyprawę dookoła świata, w którą zabierają nas pracownicy uniwersytetu i młodzi ludzie, którzy przyjechali do Zielonej Góry na studia, między innymi z Hiszpanii, Portugalii, Turcji, Grecji, Rosji, Ukrainy i Wietnamu. Na UZ, w porównaniu z minionymi latami, prawie dwukrotnie wzrosła liczba studentów obcokrajowców odbywających u nas część studiów, a na niektórych kierunkach wręcz kilkakrotnie. Mówimy oczywiście o programie Erasmus+, w ramach którego również nasi studenci mogą wyjeżdżać za granicę. Wszyscy studenci, którzy przyjechali do nas (wynik z ankiet – 100% J) są bardzo zadowoleni z pobytu na Uniwersytecie Zielonogórskim.

Ważnym elementem Festiwalu Nauki był II Bieg dla Transplantacji. Udział w nim wzięło - jak mówi dr Ewa Skorupka z Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu - blisko 400 osób.

- Tu nieważne są miejsca. Każdy uczestnik, duży czy mały (bo specjalne biegi przygotowano dla dzieci) otrzymał specjalny medal - podkreśla dr Ewa Skorupka.

Trasa biegu liczy 6 km i została przygotowana dla uczestników o różnych możliwościach. W tej konkurencji ważny jest udział i popularyzacja tak ważnej dla nas wszystkich dziedziny, jaką jest transplantologia. Bieg został objęty patronatem przez Konsultanta Wojewódzkiego Transplantologii Klinicznej i członka Krajowej Rady Transplantacyjnej – dr. hab. n. med. Macieja Głydę. Partnerami tego wydarzenia są: Ogólnopolskie Stowarzyszenie Nerka, Fundacja Anny Wierskiej Dar Szpiku i Stowarzyszenie Pomocy Chorym Dzieciom Liver. Organizacją i przygotowaniem trasy zajęło się Studium Wychowania Fizycznego i Sportu Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Wzorem minionych lat nie zapomniano o najmłodszych – przez cały czas trwania imprezy otwarty był Kącik plastyczny dla najmłodszych. Nowością było Gotowanie na trawie. Przy ogromnym grillu, przygotowanym specjalnie na tę okazję przez pracowników i studentów Wydziału Mechanicznego UZ, stanął znany z miłości do wina i dobrego jedzenia – prof. Giorgi Melikidze. Profesor Melikidze jest astronomem, do Zielonej Góry przyjechał z Gruzji i od wielu lat pracuje na Wydziale Fizyki i Astronomii UZ. Dziś pełni funkcję prorektora ds. nauki i współpracy z zagranicą Uniwersytetu Zielonogórskiego. Profesorowi w gotowaniu pomagali uczniowie z Zespołu Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Zielonej Górze. Obok prof. G. Melikidze pojawili się także uczestnicy programu telewizyjnego „MasterChef Junior”, zielonogórzanie: Zosia Zaborowska i Mateusz Truszkiewicz (syn dra Pawła Truszkiewicza z Instytutu Filologii Germańskiej UZ).

Pracownicy Państwowej Wyższej szkoły Zawodowej w Sulechowie pokazali nam, jak nauka wchodzi do kuchni i to wcale nie kuchennymi schodami. Pojawiła się więc kuchnia molekularna, czyli krótki pokaz konstruowania potraw z wykorzystaniem ciekłego azotu.

W Festiwalu Nauki po raz pierwszy weźmie też udział Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland, którego oddziały funkcjonują przy każdym wydziale lekarskim w kraju. Obecnie prowadzone są działania mające na celu powołanie oddziału tego Stowarzyszenia na kierunku lekarskim na Uniwersytecie Zielonogórskim.

Poniedziałek to drugi dzień Festiwalu Nauki. Dzień ten jest przeznaczony dla zorganizowanych grup szkolnych i przedszkolnych, ale z pewnością osoby indywidualne znajdą też coś dla siebie.

- Serdecznie zapraszamy każdego, kto jest zainteresowany naszymi propozycjami! - zachęca koordynator Festiwalu Nauki Małgorzata Ratajczak - Gulba. - A przygotowaliśmy wiele atrakcji: ponad 20 wystaw, ponad 20 wykładów i prawie 100 warsztatów/projektów. Będzie koncert jazzowy na Wydziale Artystycznym i podsumowanie Międzynarodowego Konkursu Matematyka bez Granic w uniwersyteckiej auli przy ul. Podgórnej.
Jak zawsze udział w Festiwalu Nauki biorą wszystkie uniwersyteckie wydziały, Biblioteka Uniwersytecka i, jak już powiedziano wcześniej, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Sulechowie

Znajdziemy tam z pewnością odpowiedź na pytanie czy to jest jeszcze gotowanie, czy bardziej laboratorium chemiczne? Na stoisku PWSZ znajdziemy też żywność liofilizowaną – z czym to się je? Po odpowiedź na to pytanie również zapraszamy 4 czerwca na stadion UZ przy ul. Wyspiańskiego J

A jak już festiwalowi goście pobiegają, pojedzą i odpoczną, to będą mogli oddać się w ręce studentów i pracowników Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu, którzy proponują m.in. badania fizjologiczne i profilaktyczne, np. ocenę FMS (ocena wpływu ruchu na nasze ciało), pomiar oraz analizę chodu i ocenę sprawności narządu ruchu, pomiar składu ciała, pomiar ciśnienia i glukozy, czy naukę samobadania piersi na modelu.

W Festiwalu Nauki po raz pierwszy weźmie też udział Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland, którego oddziały funkcjonują przy każdym wydziale lekarskim w kraju. Obecnie prowadzone są działania mające na celu powołanie oddziału tego Stowarzyszenia na kierunku lekarskim na Uniwersytecie Zielonogórskim. Festiwalowe propozycje Stowarzyszenia zapowiadają się bardzo atrakcyjnie: Szpital Pluszowego Misia, Marrow Hero czyli rejestracja dawców szpiku (we współpracy z DKMS), Ratowanie na Spontanie czyli nauka pierwszej pomocy dla dzieci oraz dorosłych, Think Pink – akcja dotycząca nowotworów narządów kobiecych oraz Movember – akcja dotycząca nowotworów narządów męskich.

Zobacz też wideo: Food Truck w Zielonej Górze

Czytaj też: To one są najpiękniejsze! Wybory Miss Lubska 2017

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto