Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W dobie pandemii dają szansę na miejsca pracy! W Ośrodku Wsparcia Ekonomii Społecznej w Zielonej Górze pomogą rozkręcić społeczny biznes

Redakcja
Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej w Zielonej Górze działa przy ul. Dąbrowskiego 41 d/3.
Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej w Zielonej Górze działa przy ul. Dąbrowskiego 41 d/3. Jacek Katos
W dobie pandemii koronawirusa Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej w Zielonej Górze daje nadzieję na zmiany. Trwa kolejna edycja akcji "Rozkręcamy społeczny biznes", w ramach której Lubuszanie mogą uzyskać dotacje do miejsc pracy np. w spółdzielniach socjalnych. Jak uzyskać pomoc?

- Prowadzimy nabór w ramach projektu "Rozkręcamy społeczny biznes!" - mówi Agata Fogel, specjalista ds. rekrutacji w Ośrodku Wsparcia Ekonomii Społecznej w Zielonej Górze. - W ramach wrześniowego naboru dofinansowanie otrzymało 8 podmiotów, w sumie było to wsparcie do 24 miejsc pracy. Dotację uzyskały i spółdzielnie socjalne, i fundacje z działalnością gospodarczą. Mamy spółdzielnie socjalne, które zajmują: gastronomią, usługami sprzątającymi, usługami dla piekarni czy... wierceniem studni głębinowych.

Jakie dofinansowanie można otrzymać w ramach projektu "Rozkręcamy społeczny biznes!"?

Okazuje się, że wciąż można powalczyć o dofinansowanie na rozkręcenie swojego społecznego biznesu.

- Na stworzenie jednego stanowiska pracy jest kwota 24 tys. zł netto - wyjaśnia Agata Fogel. - Te pieniądze można przeznaczyć na zakup sprzętu, wyposażenia, adaptację budynku.

Jakie trzeba spełnić warunki, by móc starać się o dotację?

- Osoby zatrudnione w takim przedsiębiorstwie społecznym muszą być w jakiś sposób oddalone od rynku pracy - wyjaśnia Agata Fogel. - Zazwyczaj są to osoby długotrwale bezrobotne, ale i korzystające ze świadczeń pomocy społecznej czy niepełnosprawne. To taka grupa osób, której z różnych powodów może być trudno odnaleźć się na rynku pracy. Jest albo wykluczona, albo zagrożona wykluczeniem społecznym. Zaś przedsiębiorstwa społeczne to przede wszystkim spółdzielnie socjalne, zrzeszające kilka osób, które chcą działać wokół tego samego tematu. Lub też stowarzyszenia, fundacje, tworzące miejsca pracy dla swoich podopiecznych albo by wspierać prowadzenie działalności gospodarczej czy statutowej.

Zobacz też: Tutaj rządzą koty! Pierwsza w Zielonej Górze kocia kawiarnia jest już otwarta

Co zrobić, jeśli chcemy rozkręcić społeczny biznes?

Chcesz założyć spółdzielnię socjalną i otrzymać wsparcie na rozkręcenie społecznego biznesu?

- Warto skontaktować się z nami, przyjść, dowiedzieć się więcej w Ośrodku Wsparcia Ekonomii Społecznej w Zielonej Górze, przy ul. Generała Jarosława Dąbrowskiego 41d/3 - wyjaśnia Agata Fogel. - Warto wypytać nas, na czym w ogóle polega przedsiębiorczość społeczna, dla kogo ona jest, co warto w jej ramach robić. Jakie są jej wady i zalety.

Przeczytaj również: Szansa na lepszy start

Obecnie realizowana jest już druga edycja akcji "Rozkręcamy społeczny biznes!".

- Mamy możliwość stworzenia jeszcze 80 miejsc pracy - wyjaśnia A. Fogel. - Organizujemy nabór za naborem. Warto się do nas zgłaszać.

Dostali wsparcie, teraz gotują pyszne obiady dla całej okolicy

Fundacja Pałac Bojadła na co dzień opiekuje się pięknym budynkiem w samym centrum tej wsi. Ale ostatnio ruszyła także z działalnością gospodarczą. To ekipa spółdzielni socjalnej tworzy "Kuchnię w Pałacu". I to właśnie jej przedstawicielom udało się uzyskać wsparcie w ramach projektu "Rozkręcamy społeczny biznes!".

- Kiedy realizowałam różne działania w Bojadłach, spotkałam się z problemem, że nie mam gdzie zamówić obiadów np. dla uczestników warsztatów - mówi Aneta Kamińska, z Fundacji Pałac Bojadła. - Wiedziałam, że w okolicy jest bardzo dużo gospodyń, które zajmują się domowymi wyrobami. Ale nie miały możliwości zatrudnienia.

Tak narodził się pomysł, by stworzyć spółdzielnię socjalną, której mocą będą lokalne gospodynie ze swoimi niezwykłymi talentami kulinarnymi. Zaaranżowano pomieszczenia na kuchnię, zatrudniono panie. Teraz w ramach projektu spółdzielnia uzyskała kolejną dotację i dzięki temu dała szansę na pracę aż 5 osobom, na co dzień mieszkańcom okolicy.

- Dzięki tej inicjatywie głośniej zrobiło się też o samym pałacu - mówi Aneta Kamińska. - Moc karmienia ludzi zbliża! Chętniej zaczęli do nas przyjeżdżać turyści. W ciągu lata odwiedziło nas około 2 tys. osób.

Trwa głosowanie...

Czy myślisz o zmianie pracy, przebranżowieniu się?

Kto odpowiada za pomysł "Rozkręcamy społeczny biznes!"?

„Rozkręcamy społeczny biznes!” to projekt wspierający działalność akredytowanego Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej w Zielonej Górze, prowadzonego przez Fundację na rzecz Collegium Polonicum w partnerstwie z Wojewódzkim Urzędem Pracy w Zielonej Górze i Fundacją Rozwoju Demokracji Lokalnej Ośrodkiem Regionalnym w Zielonej Górze.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto