Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Gorzowie mają prawdziwy, miejski skarb. Najcenniejszy w zachodniej Polsce. Murawy zajmują 78 hektarów i tworzą niezapomniane widoki

red.
Murawy gorzowskie to bardzo urokliwe miejsce. Dobre miejsce na wieczorny, weekendowy wypad z Zielonej Góry
Murawy gorzowskie to bardzo urokliwe miejsce. Dobre miejsce na wieczorny, weekendowy wypad z Zielonej Góry Grzegorz Walkowski/arch. GL
Są gorzowianie, którzy jeszcze tutaj nie byli. Nic więc dziwnego, że dla mieszkańców Zielonej Góry to miejsce jest zupełnie obce. Ale jeżeli znajdziecie czas w weekend, warto się wybrać. Gorzowskie Murawy to prawdziwy, miejski skarb i cud natury, którego możemy pozazdrościć.

Gorzowskie Murawy zajmują 78 hektarów. To prawnie chroniony obszar. Leży na gruntach miasta (między osiedlem Słonecznym a Wieprzycami), a nadzór nad nim sprawuje konserwator przyrody. Oto najważniejsze informacje.

Gorzowskie Murawy: tak do nich trafisz

Najłatwiej tam się dostać, dochodząc do końca ul. Plac Słoneczny – wejście na murawy jest bez problemu widoczne między blokami. To znakomite miejsce na spacery, nordic walking i bieganie, a dla nieco bardziej zaprawionych w bojach – również na rower. PO WYZNACZONYCH TRASACH!

Kompleks muraw w rezerwacie należy do najcenniejszych tego typu obiektów w Polsce Zachodniej. Bogactwo gatunków roślin oraz stan zachowania zbiorowisk roślinnych sprawiają, że obszar ten jest pod względem przyrodniczym niezwykle atrakcyjny. Jak podaje internetowa Wikipedia, murawa ostnicowa (Potentillo – Stipetum capillatae) należy do najcenniejszych zbiorowisk roślinnych na terenie rezerwatu. Występuje na stromych stokach o ekspozycji południowej, południowo-zachodniej, południowo-wschodniej, na glebach o odczynie zasadowym.

Dominują tu trawy kępowe takie jak ostnica włosowata, kostrzewa szczeciniasta, tymotka Boehmera. Licznie występują tu także dwuliścienne gatunki ciepłolubne takie jak: szałwia łąkowa, pięciornik piaskowy, krwawnik panoński.

Gorzowskie Murawy: cenne rośliny

Najciekawszy fragment tych muraw znajduje się w części południowo-zachodniej rezerwatu. Oprócz muraw ostnicowych na terenie rezerwatu występują jeszcze murawy: kłosownicowa oraz szczotlichowa. Za gatunki specjalnej troski na obszarze rezerwatu uznać należy rzadkie i zagrożone gatunki kserotermicznych roślin – pajęcznica liliowata, ostnica włosowata, ostrołódka kosmata, dzwonek syberyjski, kruszczyk szerokolistny, goździk piaskowy, paprotka zwyczajna, pierwiosnek lekarski, kocanka piaskowa, kruszyna pospolita, bluszcz pospolity, są to rośliny objęte ochroną gatunkowa ścisłą i częściową.

Celem objęcia muraw ochroną jest - jak czytamy w Wikipedii - „zachowanie zbiorowisk roślinności kserotermicznej, szczególnie muraw ostnicowych, kłosownicowych i szczotlichowych oraz stanowisk gatunków roślin i zwierząt, między innymi ostnicy włosowatej, pajęcznicy liliowatej, dzwonka syberyjskiego, ostrołódki kosmatej, świergotka polnego i ślimaka żeberkowanego”.

Zdjęcia zachodu słońca nad murawami wykonał Grzegorz Walkowski.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto