Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W kościołach w Zielonej Górze i okolicy zaszły zmiany po zniesieniu obostrzeń covidowych

Agnieszka Linka
Agnieszka Linka
Jedynym zachowanym w świątyniach zaleceniem jest dezynfekcja rąk przez kapłanów i inne uprawnione osoby przed udzielaniem Komunii Świętej
Jedynym zachowanym w świątyniach zaleceniem jest dezynfekcja rąk przez kapłanów i inne uprawnione osoby przed udzielaniem Komunii Świętej Robert Woźniak
Nie ma obowiązku noszenia maseczek, oprócz miejsc ochrony zdrowia. Nie ma też izolacji domowej i kwarantanny. Testy na covid są wykonywane tylko ze skierowaniem od lekarza. Zmiany dotyczą również wiernych w kościołach. Sprawdź, co się w tej kwestii zmieniło!

W kościele bez maski

Ministerstwo Zdrowia tłumaczy swoją decyzję zniesienia obowiązku zasłaniania nosa i ust zwiększonym spadkiem liczby zakażeń, przy systematycznych spadkach obłożenia łóżek szpitalnych dla pacjentów covidowych. A jak przedstawia się sytuacja w kościołach?

- Maseczki w świątyniach nie są już obowiązkowe - mówi ks. kan. dr Andrzej Sapieha, rzecznik prasowy Kurii Diecezjalnej w Zielonej Górze. - W dużych zgromadzeniach dobrze byłoby je nosić, ale decyzję pozostawiamy wiernym. Nie istnieją przepisy nakazujące zakrywanie ust i nosa.

Komunia święta w dwóch formach

Nadal będą obowiązywały dwie formy udzielania komunii świętej - do ust i na rękę. Ks. Sapieha przyznaje, że w okresie pandemii nieco bardziej upowszechniła się druga z form przystępowania do komunii świętej i obecnie korzysta z niej zauważalna liczba osób, jednak ta kwestia, podobnie jak noszenie maseczek pozostaje indywidualnym wyborem każdego z wiernych.

Woda święcona może wrócić do kropielnic

Nie ma również żadnych zakazów związanych z pozostawaniem wody święconej w kropielnicach przy wejściach do świątyń. Oznacza to, że wierni znów mogą z niej korzystać.

Dezynfekcja rąk

Jedynym zaleceniem, jakie pozostaje zachowane z czasów obostrzeń sanitarnych jest obowiązek dezynfekcji rąk przed udzielaniem komunii. Kuria Diecezji Zielonogórsko - Gorzowskiej rekomenduje księżom i innym osobom z odpowiednimi uprawnieniami, by stosowały się do tej dyspozycji.

Zdroworozsądkowe zachowania

Warto jednak pamiętać, że zniesienie obowiązku noszenia maseczek, kwarantanny i izolacji nie oznacza końca pandemii, dlatego proboszczowie poszczególnych parafii dopasowują nieprzymusowe przepisy sanitarne do bieżącej sytuacji w parafii i potrzeb wiernych.

I tak, np. w Parafii p.w. Najświętszego Zbawiciela w Zielonej Górze kapłani posługujący w konfesjonałach będą nadal używać maseczek i o to samo proszą penitentów. Nie oznacza to jednak, że osoba bez maski nie będzie mogła przystąpić do spowiedzi. W świątyni jest również wyznaczone miejsce, w którym kapłan/szafarz udziela komunii więtej na rękę.
Niezależnie od obowiązujących przepisów prawa, zawsze obowiązuje zdrowy rozsądek. Dobrze, by osoby, które czują, że dotknęła je jakaś infekcja miały na sobie maseczkę.

Zobacz wideo: Bez maseczek, kwarantanny i izolacji, czyli znoszenie obostrzeń

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto