Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Łodzi rozpoczyna się 1. Se-ma-for Film Festival

Redakcja
Łódzkie studio wkrótce zaprosi na przygody kolejnego bohatera, zająca Parauszka
Łódzkie studio wkrótce zaprosi na przygody kolejnego bohatera, zająca Parauszka fot. Se-Ma-For
Sto lat temu zrodziła się z najważniejszych technik realizacji filmu animowanego - technika lalkowa. Ponad 60 lat animacją lalkową zajmuje się łódzkie studio filmowe Se-ma-for. W czwartek rozpoczyna się w Łodzi festiwal, który pokaże współczesność lakowego filmu.

1. Se-ma-for Film Festival ma ambicję przypomnieć nie tylko naszego rodaka, Władysława Starewicza, który w 1910 roku w Kownie zrealizował "Walkę żuków" i "Piękną Lukanidę", pierwsze animowane filmy lalkowe oraz podkreślić własny wkład w rozwój tej techniki. Jego pomysłodawcy chcieliby także, by festiwal zżył się z miastem. M.in. dlatego w czwartek przed wejściem do łódzkiej Fali zostanie odsłonięty pomnik pingwina Pik-Poka. Będzie to kolejna, po Misiu Uszatku, kultowa postać z bajek Se-ma-fora, która doczeka się takiego wyróżnienia. Temu wydarzeniu towarzyszyć będzie wydanie regionalnego dukata z wizerunkiem Pik-Poka.

Najważniejsze wydarzenia festiwalu związane z osobą Starewicza odbędą się w sobotę, 25 września, w samo południe. Tego dnia, oprócz przeglądu jego filmów z muzyką na żywo oraz dokumentów o Starewiczu, a także wielkiej parady sympatyków animacji, zostanie odsłonięta Gwiazda Starewicza na ulicy Piotrkowskiej w Łodzi.

Na zakończenie festiwalu, w Klubie Wytwórnia, czeka nas niecodzienny pokaz filmów Georgesa Meliesa, do których na żywo zagra zespół Małe Instrumenty (drugie w Polsce wykonanie), oraz koncert zespołu SzaZa, który zagra do najstarszych filmów Starewicza (premierowe wykonanie).

Głównym festiwalowym kinem będzie Polonia. W programie znajdą się m.in. projekcje polskich i światowych pełnometrażowych filmów lalkowych, jak "Max i Mary" (łódzka premiera), "Fantastyczny Pan Lis", "Niezwykłe przygody pluszowych misiów", "Przygody Misia Colargola", retrospektywa krótkometrażowych filmów lalkowych uznanych światowych twórców - Braci Quay, przeglądy krótkometrażowych lalkowych produkcji Se-ma-fora z historii studia (zarówno filmów dla dzieci, jak autorskich filmów dla dorosłych), przegląd rosyjskich i francuskich filmów Władysława Starewicza, projekcje filmów dokumentalnych o Władysławie Starewiczu, przegląd reklam i wideoklipów wykorzystujących technikę animacji lalkowej, przegląd animacji lalkowych PWSFTviT, przegląd filmów animowanych z Litwy, Rosji i Francji, premiery filmów zrealizowanych w Se-ma-for Produkcja Filmowa: "Maska" Braci Quay i "Walizka" Jacka Łechtańskiego. Szczególnie zapowiada się przegląd horrorów lalkowych.

Nie zabraknie również spotkań z twórcami, ulicznych warsztatów animacji dla dzieci i młodzieży, wystawy lalek i dekoracji filmowych w Muzeum Bajki, spektaklu lalkowego w przestrzeni miasta przygotowanego przez Teatr Arlekin.

A wśród gości festiwalu są: Witold Giersz, Tadeusz Wilkosz, Valentas Askinis, Jurate Leikaite, Marek Serafiński, Frank Gerritsen. Festiwal potrwa do soboty. By pokazać, że animacja w Łodzi ma duże możliwości. Dariusz Pawłowski

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto