Po gorącym czwartku, jeszcze bardziej upalny piątek. Do wieczora w województwie lubuskim obowiązuje ostrzeżenie pierwszego stopnia przed wysokimi temperaturami. Lokalnie temperatura maksymalna w dzień wzrośnie do 30 stopni Celsjusza. Temperatura w nocy wyniesie do 15 stopni Celsjusza.
Długi weekend pod znakiem zróżnicowanej aury. Zdecydowanie najspokojniej, najcieplej i słonecznie będzie na północnym zachodzie kraju. Temperatura maksymalna od 16°C do 22°C w południowo-wschodniej części kraju i nad samym morzem, na pozostałym obszarze cieplej, przeważnie od 25°C w centrum i na wschodzie, do nawet 30°C lokalnie na zachodzie - informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
Taka pogoda może być niebezpieczna
Słońce i wysokie temperatury na pewno ucieszą urlopowiczów, ale mogą mocno dać się we znaki wszystkim tym, którzy afrykańskie temperatury muszą znosić w mieście. Specjaliści przypominają o odpowiednim nawodnieniu organizmu, ubieraniu jasnych, lekkich i przewiewnych ciuchów oraz noszeniu nakryć głowy. Radzą także, aby podczas upałów unikać wychodzenia z domu. Warto również ograniczyć intensywną aktywność fizyczną, która może przyczynić się do przegrzania.

Upały dają się we znaki również naszym czworonogom. Zwierzęta gorzej znoszą wysokie temperatury, bo nie mają gruczołów potowych, a przez to ich naturalna zdolność chłodzenia organizmu jest ograniczona. Dlatego, kiedy żar leje się z nieba, powinniśmy zadbać o nie w szczególny sposób. Pamiętajmy, aby miały zapewniony swobodny dostęp do chłodnej wody i przebywały w możliwie chłodnych pomieszczeniach.
Przeczytaj również: Rozgrzane auto jest jak piekarnik. Może być śmiertelną pułapką!
Ostrożnie nad wodą
Długi weekend i upalna pogoda zachęcają do wypoczynku nad jeziorem lub rzeką. Warto jednak pamiętać, że taki relaks może nieść ze sobą również wiele zagrożeń, a lekkomyślność, brawura oraz lekceważenie żywiołu, jakim jest woda to najczęstsze przyczyny utonięć. Wybierając teren do wypoczynku pamiętajmy o tym, aby korzystać z miejsc do tego przeznaczonych i gdzie nad bezpieczeństwem czuwają ratownicy. Najwięcej utonięć ma miejsce właśnie na dzikich plażach i niestrzeżonych kąpieliskach bez żadnego nadzoru. O czym jeszcze powinniśmy pamiętać?
- Przed kąpielą zapoznajmy się ze wszystkim znakami i instrukcjami dotyczącymi warunków przebywania w danym miejscu i zorientujemy się, gdzie znajduje się stanowisko ratownika oraz punkt pierwszej pomocy.
- Dzieci powinny bawić się nad wodą tylko pod czujną opieką dorosłych. Gdy wchodzimy z dziećmi do wody zabezpieczmy je w specjalne rękawki bądź kamizelki.
- Po dłuższym leżeniu na słońcu nie wchodźmy od razu do wody, najpierw stopniowo zmoczmy ciało. W ten sposób unikniemy szoku termicznego.
- Nigdy nie pływajmy po spożyciu alkoholu, na czczo lub bezpośrednio po posiłku.
Dobrze jest także znać oznaczenia obowiązujące na kąpielisku: biała flaga oznacza, że kąpiel jest dozwolona, czerwona flaga mówi o tym, że kąpiel jest zabroniona, a brak flagi informuje o tym, że nie ma dyżuru ratowników.
Ochłodę przyniesie deszcz
W piątek niemal cały kraj obejmie strefa z przelotnymi opadami deszczu. Padać nie będzie tylko nad morzem. Na pozostałym obszarze zachmurzenie małe i umiarkowane, okresami wzrastające do dużego. Na południu kraju możliwe burze.
Zobacz również:
Paweł Szrot ostro o "Zielonej Granicy"."To porównanie jest uprawnione"
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?