W Sulechowie pożegnaliśmy ks. dra hab. Jana Radkiewicza, prof. US. Spoczął na miejscowym cmentarzu

OPRAC.: Leszek Kalinowski, Jolanta Ławicka
Pożegnanie księdza dra hab. Jana Radkiewicza, prof. US, w Sulechowie - 8 grudnia 2021
Pożegnanie księdza dra hab. Jana Radkiewicza, prof. US, w Sulechowie - 8 grudnia 2021 Krzysztof Sadowski
Udostępnij:
„ Zobaczcie Kogo straciliśmy ” ! Słowami homilii przyjezdnego z Warszawy ks. dra pułk. Wiesława Bożejewicza społeczność Sulechowa i goście przyjezdni pożegnali 8 grudnia br. na miejscowym cmentarzu - ks. kan. dra hab. Jana Radkiewicza, prof. US. – niezwykłego Kapłana erudytę - o przenikliwej myśli i ogromnej wiedzy - teologicznej i humanistycznej.

Ks. Jan Radkiewicz przeszedł do wieczności w pierwszy czwartek miesiąca – 2 grudnia 2021 r., w 69. roku życia i 44. roku kapłaństwa.

Wyjątkowe kazania niedzielne

Ks. Jan Radkiewicz wykładał teologię dogmatyczną w Wyższym Seminarium Duchownym w Paradyżu oraz Instytucie Filozoficzno-Teologicznym im. Edyty Stein w Zielonej Górze. Prowadząc pracę naukową i dydaktyczną posługiwał także jako kapłan - w sulechowskim Kościele, gdzie mogliśmy się wsłuchiwać w Jego wyjątkowe kazania niedzielne, poruszające serce i umysł wiernych - podkreśla Jolanta Ławicka. - Jego wytrwałe poszukiwanie prawdy – zwłaszcza w czasach relatywizmu i odchodzenia od prawdziwych wartości ducha -
znalazły wyraz w gorliwej służbie kapłańskiej na rzecz wiary i rozumu, które zgłębiał niestrudzenie. W swoich kazaniach i homiliach, w prostych i zdecydowanych słowach argumentował wiernym, że w nauczaniu chrześcijańskim prawdy wiary - dają się pojąć rozumem i udowodnić racjonalnie, a otaczającą nas trudną rzeczywistość - należy weryfikować i opisywać w oparciu o mądrość Bożą, wiarę i rozum. Jego zdecydowana postawa jako kapłana teologa, zwłaszcza dziś w czasach niewiary i braku nadziei, dodawała nam mocy i ufności, że choć nie wszystko da się wytłumaczyć i pojąć rozumem, to przecież jest sens w każdym cierpieniu, chociaż t e r a z nie możemy tego zobaczyć…
Jolanta Ławicka dodaje: - „ Głoś naukę, nastawaj w porę, nie w porę,.. „ ( 2 list do Tymoteusza) - - w naszej pamięci modlitewnej zostanie na zawsze jako Kapłan potęgi wiary i wiedzy, niestrudzony i odważny w głoszeniu Prawdy o otaczającym nas – coraz bardziej zrelatywizowanym i podzielonym - świecie.

Ks. Radkiewicz wykładał w diecezjalnym seminarium

Ks. kan. Jan Radkiewicz urodził się 8 sierpnia 1952 r. w Cybince w rodzinie Stanisława i Wiktorii z d. Weryszko. Rodzice mieszkali w Białkowie i tam prowadzili gospodarstwo rolne. Uczył się w szkole podstawowej w Cybince oraz w liceum ogólnokształcącym w Słubicach, gdzie w 1971 r. uzyskał świadectwo dojrzałości. W latach 1971-1977 studiował w Wyższym Seminarium Duchownym w Paradyżu. 8 maja 1977 r. w kościele pw. Matki Bożej Różańcowej w Strzelcach Krajeńskich otrzymał święcenia kapłańskie z rąk sługi Bożego bp. Wilhelma Pluty.
Po święceniach pracował jako wikariusz w Kostrzynie nad Odrą (zastępstwo wakacyjne w 1977 r.), Zbąszynku (1977-79) i Sulechowie (parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, 1979-1981). W 1979 r. uzyskał tytuł magistra teologii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W 1981 r. został skierowany do Niemiec na dalsze studia specjalistyczne z teologii dogmatycznej na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Albrechta i Ludwika we Fryburgu Bryzgowijskim. Powrócił do Polski w roku 1988 i pełnił funkcję wikariusza w parafii pw. NMP Królowej Polski w Gorzowie Wlkp. przygotowując się jednocześnie do obrony pracy doktorskiej. Stopień doktora teologii uzyskał 16 lutego 1989 r. we Fryburgu Bryzgowijskim. W 1990 r. został mianowany proboszczem parafii pw. Narodzenia NMP w Nowym Kramsku. Równocześnie rozpoczął pracę dydaktyczną jako wykładowca teologii dogmatycznej w diecezjalnym seminarium duchownym w Paradyżu.

Wyróżniony tytułem kanonika honorowego

Ks. Radkiewicz pełnił również funkcje dekanalne w Dekanacie Sulechów: dekanalnego duszpasterza rodzin (od 1994 r.) i przez krótki czas wicedziekana (w 2003 r.). 18 sierpnia 2003 r. został zwolniony z urzędu proboszcza w Nowym Kramsku i uzyskał urlop naukowy. Po jego ukończeniu w 2005 r. został proboszczem parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Zielonej Górze. Urząd ten pełnił do 2009 roku. 28 czerwca 2010 r. uzyskał habilitację na Katolickim Uniwersytecie w Ružomberku na Słowacji. Od 1 stycznia 2004 r. był zatrudniony na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego jako adiunkt, natomiast od 1 stycznia 2017 r. jako profesor nadzwyczajny US.
Zasiadał w diecezjalnej Komisji Liturgicznej oraz Radzie Kapłańskiej, a od 2009 r. został włączony do diecezjalnego gremium cenzorów.
Został wyróżniony tytułem kanonika honorowego dnia 5 kwietnia 2012 r. przez Zielonogórską Kapitułę Kolegiacką pw. św. Jadwigi.
WIDEO:Pożegnanie biskupa Adama Dyczkowskiego w Zielonej Górze

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie