Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W wrześniu obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Migowego - czy "migania" można się nauczyć?

Agnieszka Sobiak
Agnieszka Sobiak
dyrekcja Medycznego Studium Zawodowego  - Jarosław Marcinkowski, Jolanta Jankowska - Iwasiewicz
dyrekcja Medycznego Studium Zawodowego - Jarosław Marcinkowski, Jolanta Jankowska - Iwasiewicz Agnieszka Sobiak
Dysfunkcja zmysłu słuchu uniemożliwia standardową komunikację. Trzeba używać specjalnego języka. Czy w naszym mieście są miejsca, w których języka migowego możemy się nauczyć?Jak szybko można się nauczyć "migać"?

„Migać” każdy może?

We wrześniu świętujemy Międzynarodowy Dzień Języków Migowych. Język specyficzny, opierający się na odczytywaniu symboli z gestów, układu dłoni i mimiki. Niezbędny w komunikacji osób, których dysfunkcja zmysłu słuchu uniemożliwia standardowe porozumiewanie się ze światem. Historia nauki języka migowego sięga aż do XVI w., niemniej pierwsze szkoły, uczące posługiwania się nim otwierano pomiędzy XVIII a XIX wiekiem. W Zielonej Górze wszystkim chcącym nauczyć się języka migowego edukację w tym zakresie umożliwia kilka placówek. Są to formy kursowe, studia podyplomowe lub moduły „wplecione” w podstawę programową.

Medyczne Studium Zawodowe im. M. Skłodowskiej-Curie

Na większości kierunków, nauczanych w placówce język migowy jest wpisany w plany zajęć. Jak wyjaśnia Pani Jolanta Jankowska – Iwasiewicz – zastępca dyrektora MSZ:

W podstawach programowych dla zawodów medycznych jest wskazanie, że język migowy jest niejako językiem „zawodowym”, związany z zawodami medycznymi.

Jarosław Marcinkowski – dyrektor szkoły dodaje:

Chcieliśmy poszerzyć kompetencje zawodowe słuchaczy, którzy będą mogli pracować z osobami niesłyszącymi. Byliśmy prekursorami jeśli chodzi o wprowadzenie jezyka migowego zanim stał on się wpisany w podstawę programową. W okresie pandemii jest możliwe przeprowadzenie takiego kursu zdalnie.

Dla osób „z zewnątrz” Medyczne Studium Zawodowe organizuje osobny kurs. Po zgłoszeniu się chętnej grupy osób, ustalane są program nauczania, a po kursie słuchacze otrzymują dokumenty potwierdzające ich uprawnienia. Szczegóły dotyczące kursu i innych propozycji kształcenia na stronie szkoły.

Uniwersytet Zielonogórski

Ciekawą ofertę dla słuchaczy, chcących zgłębić tajniki języka migowego jest możliwość studiów na kierunku "Logopedia i język migowy". Jak możemy dowiedzieć się ze strony Wydziału Nauk Społecznych słuchacze skorzystają między innymi z wykładów, dotyczących zagadnień: znaków notacji graficznej, stosowanej przy opisach graficznych znaków migowych, zapisu gestograficznego wzajemnego położenia rąk, układu palców każdej z rąk, pozycji ręki w przestrzeni, położenia rąk w stosunku do ciała i kierunku ruchu. Interesująco zapowiadają się też laboratoria, na których będzie można utrwalić: znaki daktylograficzne – alfabet palcowy, liczebniki główne i porządkowe, znaki ideograficzne poziom elementarny, dotyczący komunikacji codziennej, (rodzina, czas, dom, pożywienie, praca, szkoła, lekarz, w urzędzie).

Polski Związek Głuchych ( w Zielonej Górze istnieje oddział lubuski)

Placówka organizuje cykliczne kursy języka migowego. Poziom, tryb oraz nauka indywidualna lub grupowa, dopasowywane są każdorazowo do zgłaszających się osób.

Źródło:echodnia.eu

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto