Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Zespole Szkół Ekologicznych w Zielonej Górze można było sprawdzić, jak smakuje niebieski miód

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Wideo
od 16 lat
Miejskie ule zbudowane z elektroodpadów robią wrażenie na ludziach i akceptowane są przez pszczoły, które w nich pracują. O tym, jak można wykorzystać elektrośmieci, dowiedzieli się uczniowie Zespołu Szkół Ekologicznych w Zielonej Górze. Wzięli udział w specjalnych warsztatach, podczas których można było wszystkiego dotknąć, posmakować miodów i zdobyć nową wiedzę.

Elektroodpady. Warsztaty w Zespole Szkół Ekologicznych

Elektroodpady to wszystko, co działało na prąd lub baterie, czyli pralki, lodówki, piekarniki, zmywarki oraz mniejszy sprzęt: czajniki elektryczne, tostery, suszarki, aparaty fotograficzne, elektronarzędzie, telefony komórkowe, karty SIM.

- To wszystko elektroodpady, które z uwagi na substancje niebezpieczne w nich zawarte powinny trafiać wyłącznie do Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów lub specjalnych czerwonych pojemników na elektryczne śmieci. „W naszych domach i mieszkaniach wciąż zalega aż 20 milionów sztuk elektrycznych śmieci. Dzięki temu, że Zielona Góra dołączyła do ogólnopolskiego projektu Elektryczne Śmieci, mieszkańcy mogą bezpłatnie i bezproblemowo pozbyć się elektrycznych śmieci – wyjaśnia Kinga Rodkiewicz z Fundacji Odzyskaj Środowisko.

Mieszkańcy mogą bezpłatnie pozbyć się też dużych elektrycznych śmieci. - Można skorzystać z formularza online lub zadzwonić na infolinię 572 102 102. Sprzęt zostanie odebrany w ciągu 72 godzin - informuje fundacja.

Jak smakuje niebieski miód przekonali się uczniowie Zespołu Szkół Ekologicznych w Zielonej Górze oraz dyrektor szkoły Mariusz Szpakowicz. Zobacz więcej zdjęć z wydarzenia >>>

W Zespole Szkół Ekologicznych w Zielonej Górze można było sp...

Trwa głosowanie...

Czy masz w domu elektrośmieci?

Elektroodpady. Warsztaty w Zespole Szkół Ekologicznych

W piątek uczniowie Zespołu Szkół Ekologicznych w Zielonej Górze wzięli udział w warsztatach przygotowanych przez Fundację Odzyskaj Środowisko.

- Chcemy pokazać młodym mieszkańcom Zielonej Góry, że ich codzienne wybory bezpośrednio wpływają na środowisko naturalne. Z drugiej strony, udział w zajęciach pokazuje uczestnikom, jak wielki potencjał drzemie w materiałach pochodzących z recyklingu elektrycznych śmieci – wyjaśnia Kinga Rodkiewicz z Fundacji Odzyskaj Środowisko.

Uczniowie mogli zobaczyć ul zrobiony m.in. z bębnów pralek, spróbować miodu od mieszkanek takiego nietypowego obiektu oraz przygotować las w słoiku z użyciem odpadów w roli ozdób. Zainteresowaniem cieszył się m.in. niebieski miód, barwiony naturalnym barwnikiem - spiruliną niebieską.

– Z fundacją współpracujemy od zeszłego roku, kiedy postawiła w pobliżu miejsc zamieszkania zielonogórzan kilkadziesiąt pojemników na małe elektroodpady. Nie trzeba już jeździć z takim sprzętem tylko do nas do PSZOK-u, ale korzystać z charakterystycznych czerwonych pojemników – wyjaśnia Agnieszka Miszon z Zakładu Gospodarki Komunalnej. – Dzisiejsze warsztaty zorganizowane są w ramach naszej współpracy. Bardzo dobrze, że uczniowie mają okazję zobaczyć, co można zrobić z elektroodpadów i przekonać się, jak ważna jest ich selektywna zbiórka.

Szkoły w Zielonej Górze. Ekologia na co dzień

Jarosław Skorulski, naczelnik Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych w Urzędzie Miejskim w Zielonej Górze przypomniał, że kiedy powstawała szkoła ekologiczna, w mieście mało kto wiedział, czym jest ekologia.

- Dzisiaj już we wszystkich szkołach prowadzi się wychowanie ekologiczne, zwraca się uwagę na ochronę przyrody, na gospodarkę, która nie powinna niszczyć przyrody, która jest wokół nas. Po tych latach to wasza szkoła ma największe osiągnięcia w tej dziedzinie - mówił naczelnik Skorulski.

Dyrektor szkoły Mariusz Szpakowicz podkreślił, że różnego rodzaju akcje ekologiczne to w Zespole Szkół Ekologicznych to codzienność. Uczniowie segregują odpady. Odpowiednie pojemniki są umieszczone na korytarzach. Zdobywają wiedzę o sposobach ochrony przyrody, którą wykorzystują w domach.

Czytaj też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W Zespole Szkół Ekologicznych w Zielonej Górze można było sprawdzić, jak smakuje niebieski miód - Zielona Góra Nasze Miasto

Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto