Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Zielonej Górze możesz się przekonać, jak funkcjonuje orkiestra dęta. Przyjdź, posłuchaj!

Redakcja
Koncert z okazji jubileuszu 70-lecia orkiestry odbył się w Filharmonii Zielonogórskiej.
Koncert z okazji jubileuszu 70-lecia orkiestry odbył się w Filharmonii Zielonogórskiej. arch. OD Zastal
Wyjątkowe wydarzenie odbędzie się we wtorek 11 stycznia 2022 o godz. 17, w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze. Będzie to otwarta dla publiczności próba Orkiestry Dętej Zastal – najstarszego zespołu tego typu w powojennej historii Zielonej Góry. Wydarzenie wpisuje się także w obchody 800-lecia miasta, gdyż muzycy w drugim półroczu 2022 roku będą świętować jubileusz 75-lecia swojej formacji. Przeżyła zakład, przy którym powstała, a który już od lat nie funkcjonuje w krajobrazie gospodarczym miasta. Na razie orkiestra da się wszystkim poznać nieco „od kulis” i jedno jest pewne, orkiestra w tym roku na pewno będzie miała dużo pracy i będzie często grać nie tylko dla zielonogórzan. Bo … jest w orkiestrach dętych jakaś siła.

Najstarsza orkiestra w powojennej historii Zielonej Góry

Historia zespołu jest ściśle związana z historią powojennej Polski, a przede wszystkim z dziejami miasta Zielona Góra. Orkiestra powstała m.in. dzięki zaangażowaniu inż. Kazimierza Szwabowicza - dyrektora Zaodrzańskiego Zakładu Budowy Mostów i Wagonów „Wagmo" (późniejszego Zastalu), który 23 lutego 1947 roku zaangażował Michała Kobaka – zawodowego kapelmistrza wojskowego i zlecił mu utworzenie orkiestry. Próby rozpoczęły się w kwietniu, a orkiestra składająca się wtedy z 18 członków, po raz pierwszy przemaszerowała ulicami Zielonej Góry we wtorek 22 lipca 1947 roku. Do jej legendarnych dyrygentów należał Franciszek Rzeźniczak. Obecnym szefem orkiestry jest Leszek Gąd, a zespół liczy teraz ponad 30 osób, głównie osoby dorosłe, choć w składzie jest też sporo młodzieży. W ramach jubileuszu, członkowie orkiestry zaplanowali szereg działań promocyjnych m.in. otwartą próbę swojego zespołu.

Czas na orkiestrę od kuchni

Będzie można podczas niej zapoznać się z sekcjami, instrumentami i muzykami orkiestry. W okresie wiosenno-letnim na słuchaczy czekają koncerty promenadowe, a na finał będzie koncert galowy, którego termin oraz miejsce jeszcze nie są ustalone. Wtorkowe spotkanie nie jest typowym koncertem i ma charakter typowo rodzinny. Zespół zagra różne utwory, zupełnie jak podczas tradycyjnej, zwyczajowej próby. Na pewno zabrzmi muzyka rozrywkowa, musicalowa, filmowa, trochę klasycznej i oczywiście marszowa. Będzie można także zadawać pytania do muzyków lub dowiedzieć się, jak wstąpić do orkiestry. Wstęp na około dwugodzinną próbę wynosi 8 zł/os. – tyle ile bilet ulgowy do muzeum. Można robić zdjęcia. Obowiązuje reżim sanitarny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto