Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Zielonej Górze można pić wodę z kranu. Nie ma niebezpieczeństwa!

Agnieszka Linka
Agnieszka Linka
Zielonogórzanie boją się, że woda w ich kranach nie jest zdatna do picia. Niepokojem napawa zatrucie wód Odry i do dziś nie wyjaśniona przyczyna tego stanu rzeczy. Zielonogórskie Wodociągi tłumaczą skąd pochodzi woda trafiająca do miejskiej sieci i jaki przechodzi proces, zanim zostanie dopuszczona do użytku.

W związku z zatruciem wód w Odrze mieszkańcy Zielonej Góry obawiają się o jakość wody w ich kranach. Wodociągi i Kanalizacja Sp. z o.o. w Zielonej Górze uspakajają i wyjaśniają, co jest przyczyną tego, że z kranu może lecieć żółta woda.

Nie ma zagrożenia skażenia wody w zielonogórskich kranach

Woda powierzchniowa z Obrzycy przeznaczona jest do produkcji wody dla ok. 60 % mieszkańców Zielonej Góry. Pozostała cześć miasta ma wodę dostarczaną z lokalnych ujęć, tj. studni głębinowych i innych stacji uzdatniania. Dotyczy to zachodniej części miasta oraz Dzielnicy Nowe Miasto w Sadowej, gdzie pompownia działa bez zakłóceń.
Z kolei rurociągi doprowadzające wodę do produkcji na SUW w Zawadzie ułożone są pod dnem Odry. Nie ma możliwości żeby woda z rzeki Odry przenikała do rurociągu, w którym panuje nadciśnienie z wodą pobieraną do uzdatnienia z Obrzycy.

- W związku ze skażeniem rzeki Odry i licznymi pytaniami o bezpieczeństwo rzeki Obrzycy, która jest głównym źródłem wody dla mieszkańców Zielonej Góry, informujmy, że nie ma zagrożenia dla naszego ujęcia powierzchniowego - informują Zielonogórskie Wodociągi i Kanalizacja Sp. z o.o.

Rzekę Obrzycę od napływu wód z Odry chroni jaz (zapora). Ponadto niskie stany wody w Odrze spowodowały, że Obrzyca, przegrodzona jazem, wykazuje wyższy poziom lustra wody, niż Odra, co gwarantuje, że wody Odry nie mają możliwości zmieszania się z wodami Obrzycy. Żeby doszło do takiej sytuacji woda musiałaby płynąć w górę, bo Obrzyca jest dopływem Odry.

Woda pompowana z ujęcia do Stacji Uzdatniania Wody w Zawadzie poza badaniami fizyko chemicznymi jest przez całą dobę monitorowana wskaźnikiem biologicznym, tj. rybami umieszczonymi w akwarium, przez które przepływa woda pompowana na SUW Zawada. W przypadku skażenia wody w Obrzycy ryby będą pierwszymi ofiarami, co umożliwi służbom ZWIK podjąć działania w celu niedopuszczenia, by taka woda trafiła do kranów zielonogórzan.
Trwa zwiększony i rozszerzony monitoring parametrów pobieranej wody. Woda dostarczana do naszych domów jest stale kontrolowana.
Dodatkowym zabezpieczeniem jest fakt, że woda pobrana z Obrzycy trafia do zielonogórskich kranów dopiero po 24 godz. Taką zwłokę czasową powodują odległość ujęcia wody od miasta i proces uzdatniania. W razie potrzeby daje to odpowiednim służbom dodatkowy czas na reakcję.

Co się dzieje z wodą w kranach

Mieszkańcy z niepokojem obserwują jakiej jakości leci woda z ich kranów. Niektórych niepokoi, gdy jest żółta, innym wydaje się, że jest nieco spieniona lub w inny sposób odbiega od normy. Zielonogórskie wodociągi wyjaśniają, że nie ma to żadnego związku z tym, co dzieje się z Odrą.

Mieszkańcy ul. Rydza Śmigłego, os. Piastowskiego i os. Śląskiego zgłaszali, że woda w ich kranach jest żółta i śmierdząca. Jedna z mieszkanek miała wrażenie, że na powierzchni płynu unosi się piana. Wodociągi wyjaśniają, że w żadnym z tych rejonów nie wystąpiła w ostatnim czasie awaria, która mogłaby mieć wpływ na jakość wody.

Na jakość wody w kranie ma wpływ wewnętrzna sieć wodociągowa, czyli rury rozprowadzające wodę w budynkach użyteczności publicznej, kamienicach, blokach mieszkalnych, czy domkach jednorodzinnych.

Wodociągi odpowiadają za główną sieć wodociągową, której stan jest stale monitorowany i należycie utrzymany, natomiast przyłącze do danego budynku z sieci głównego wodociągu jest już własnością danego użytkownika i to on odpowiada za jego stan i utrzymanie.

O stan wewnętrznej sieci wodociągowej powinni dbać zarządcy budynków lub ich właściciele. Jeśli jest zaniedbana może wpływać na pogorszenie jakości wody.

Stagnująca woda bez przepływu może być źródłem zanieczyszczeń. Jeśli instalacja wodna nie jest używana, np. podczas urlopu lub wakacji, po powrocie należy spuścić przez chwilę jej strumień, zwłaszcza po dłuższych przerwach nieobecności w domu.

Wszelkie zgłoszenia uwagi, czy reklamacje dotyczące koloru wody jej zapachu należy w pierwszej kolejności zgłaszać indywidulanie zarządcy budynku, czyli danej wspólnocie mieszkaniowej która opowiada za wewnętrzną sieć wodociągową.

Zobacz wideo: Martwa Odra. Odłów ryb w Krośnie Odrzańskim

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto