Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Zielonej Górze można za darmo zaszczepić się przeciw grypie. Kto może skorzystać? Kto kupi szczepionkę z częściową refundacją?

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Wirusy grypy atakują komórki nabłonka dróg oddechowych, w których się namnażają. W konsekwencji powodują ich zniszczenie, co z kolei ułatwia rozwój infekcji bakteryjnych. 
Źródło: Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego
Wirusy grypy atakują komórki nabłonka dróg oddechowych, w których się namnażają. W konsekwencji powodują ich zniszczenie, co z kolei ułatwia rozwój infekcji bakteryjnych. Źródło: Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego Małgorzata Genca / Polska Press/ Zdjęcie ilustracyjne
- W Polsce rejestruje się od kilkuset tysięcy do kilku milionów zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę w zależności od sezonu epidemicznego - informuje Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego. W Zielonej Górze można zaszczepić się przeciw grypie.

Szczepienie na grypę. Co roku nowe

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego informuje, że coroczne szczepienie zaleca się wszystkim osobom w wieku ≥6 miesięcy, u których nie stwierdza się przeciwwskazań do szczepienia. Nowa szczepionka przeciw grypie opracowywana jest co sezon epidemiczny na podstawie szczepów wirusa krążących aktualnie na półkuli północnej.

- W Polsce rejestruje się od kilkuset tysięcy do kilku milionów zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę w zależności od sezonu epidemicznego - wylicza NIZP.

Osobom powyżej 75 roku życia przysługuje bezpłatne szczepienie przeciwko grypie. Bezpłatna szczepionka należy się także kobietom w ciąży. Narodowy Fundusz Zdrowia informuje, że z częściową refundacją szczepionki mogą kupić (zgodnie z zakresem wskazań refundacyjnych oraz na podstawie wystawionej recepty i w zależności od szczepionki) m.in.:

  • pacjenci 18 – 65 lat oraz dzieci w wieku od 2 do 5 lat – narażeni na ryzyko wystąpienia powikłań pogrypowych
  • pacjenci powyżej 65 lat
  • dzieci od ukończenia 6. miesiąca życia do ukończenia 2 lat oraz od 5 do 18 lat.

M.in. miasto Zielona Góra przy dofinansowaniu z budżetu Województwa Lubuskiego umożliwia darmowe szczepienia osobom powyżej 65 roku życia.

Szczepienie na grypę. Gdzie zarejestrować się w Zielonej Górze?

Rezerwacja terminu szczepienia w Zielonej Górze odbywa się osobiście w przychodniach Aldemed lub telefonicznie: 68/3530600.

- Zapraszamy mieszkańców Zielonej Góry na bezpłatne szczepienia przeciw grypie. Uprawnione do bezpłatnego szczepienia są osoby w wieku powyżej lat 65 (rocznik 1957 i starsi) – zaprasza Monika Zapotoczna, dyrektor Departamentu Komunikacji Społecznej w Urzędzie Miejskim.

Grypa. Jakie są objawy?

Objawy grypy są podobne do wielu innych ostrych chorób infekcyjnych i są zarówno miejscowe (kaszel, ból gardła, katar), oraz w postaci nagłej, wysokiej gorączki powyżej 38ºC, dreszczy, bólów mięśniowo-stawowych, bólów głowy, bólu w klatce piersiowej, złego samopoczucia, braku łaknienia, nudności i wymiotów. Choroba trwa, o ile nie dojdzie do powikłań, około 7 dni. Kaszel i złe samopoczucie mogą utrzymywać się ponad 2 tygodnie. Powodem ciężkiego przebiegu grypy są powikłania pogrypowe, m.in. zapalenie płuc i oskrzeli, zapalenie ucha środkowego, zapalenie mięśnia sercowego i osierdzia, zaostrzenie istniejących chorób przewlekłych, powikłania neurologiczne.
Źródło: Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto