Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Zielonej Górze Nowym Kisielinie będziemy mieć Park Technologii Kosmicznych [ZDJĘCIA]

kali
Podpisanie decyzji o dofinansowaniu projektu własnego Województwa Lubuskiego pt. Park Technologii Kosmicznych - Zielona Góra - 31 grudnia 2018
Podpisanie decyzji o dofinansowaniu projektu własnego Województwa Lubuskiego pt. Park Technologii Kosmicznych - Zielona Góra - 31 grudnia 2018 Leszek Kalinowski
Lubuskie będzie miało Park Technologii Kosmicznych. Umowę na realizację w ostatnim dniu roku 2018 podpisali marszałek Elżbieta Anna Polak oraz członek zarządu Marcin Jabłoński. Bo to właśnie samorząd jest liderem wartego ponad 60 mln zł projektu.

Ale nie byłoby w ogóle mowy o Parku, gdyby nie strona naukowa, czyli Centrum Badań Kosmicznych, które będzie miało u nas swój oddział, Uniwersytet Zielonogórski oraz firma Hertz.

- To pierwszy tak duży projekt regionalny. Starało się też Mazowieckie, ale to Lubuskie zostało liderem. To precedens w skali kraju. Mam nadzieję, że przyrządy i systemy, które opracujemy w Parku będą latać w prestiżowych misjach kosmicznych – mówi prof. Marek Banaszkiewicz z Centrum Badań Kosmicznych PAN.

Filia Centrum ma ruszyć w Zielonej Górze Nowym Kisielinie już w lutym.

Wszystkie te działania mają sprawić, że Lubuskie pod względem innowacyjności ma stać się ważnym regionem. Dotychczas z powodu braku innowacyjnych instytucji w ogólnopolskich rankingach pozostawaliśmy w tyle.

- Ten projekt będzie miał olbrzymie znaczenie dla tworzenia warunków do rozwoju innowacyjności w regionie – podkreśla marszałek Elżbieta Anna Polak.

W ramach Parku Technologii Kosmicznych powstanie siedem laboratoriów: elektroniki satelitarnej i systemów FPGA; pomieszczenie czystego montażu, integracji i testów systemów i podsystemów satelitarnych, centrum przetwarzania i interpretacji danych satelitarnych oraz cywilnych systemów nawigacji satelitarnej; laboratorium systemów zrobotyzowanych i sztucznej inteligencji; laboratorium kryptologii i przeciwdziałania cyberzagrożeniom; laboratorium medycyny kosmicznej; laboratorium inżynierii materiałowej i badań wytrzymałościowych.

Laboratoria też zostaną wyposażone w specjalistyczną aparaturę. Park Technologii Kosmicznych ma być gotowy do końca 2021 roku.

Projekt realizowany będzie w partnerstwie z Uniwersytetem Zielonogórskim - szczególnie silnym w badaniach i kształceniu kadry w astronomii i inżynierii systemów, Centrum Badań Kosmicznych PAN - instytutem, który zrealizował ponad 70 projektów kosmicznych oraz partnerem prywatnym firmą Hertz Systems Ltd Sp.z o.o., która od 25 lat działa w dziedzinie bezpieczeństwa, a od ponad dekady rozwija i produkuje systemy monitorowania satelitarnego, dodatkowo od 2012 r. realizuje projekty dla Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Jak zauważa senator Waldemar Sługocki - ze swej strony Uniwersytet Zielonogórski i Centrum Badań Kosmicznych PAN planują w parku prowadzić prace badawczo-rozwojowe związane z zastosowaniem technologii przemysłowych i kosmicznych, zapraszając do współpracy firmy, które dzięki tej współpracy wzmocnią własny potencjał innowacyjny,

Zobacz też: Ostatni spływ Obrą w 2018 r. Wodniacy przepłynęli 10 km. i doskonale się przy tym bawili

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: W Zielonej Górze Nowym Kisielinie będziemy mieć Park Technologii Kosmicznych [ZDJĘCIA] - Gazeta Lubuska

Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto