Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Zielonej Górze oddano hołd ofiarom katastrofy smoleńskiej. Mija właśnie 12 lat od tej ogromnej tragedii

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Obchody 12. rocznicy katastrofy smoleńskiej w Zielonej Górze
Obchody 12. rocznicy katastrofy smoleńskiej w Zielonej Górze Mariusz Kapała
W Zielonej Górze obchody 12. rocznicy katastrofy smoleńskiej rozpoczęły się o godzinie 8.41. To godzina, w której 10 kwietnia 12 lat temu w Smoleńsku rozbił się samolot z parą prezydencką i całą polską delegacją. Syren w mieście nie było słychać. Prezydent miasta powiedział zdecydowane nie.

12. rocznica katastrofy smoleńskiej. Obchody w Zielonej Górze

W niedzielę rano na cmentarzu komunalnym przy ulicy Wrocławskiej w Zielonej Górze odbyły się uroczystości rocznicy smoleńskiej. Przy monumencie poświęconym ofiarom katastrofy odbyły się miejskie uroczystości udziałem kompanii honorowej. Początek nastąpił o godz. 8.41. O tej godzinie w Smoleńsku rozbił się rządowy samolot z 96 osobami na pokładzie, w tym parą prezydencką.

Zobacz zdjęcia z obchodów 12. rocznicy:

Obchody 12. rocznicy katastrofy smoleńskiej w Zielonej Górze

W Zielonej Górze oddano hołd ofiarom katastrofy smoleńskiej....

12. rocznica katastrofy smoleńskiej. W Zielonej Górze i Nowej Soli syreny nie zawyły

W niedzielę rano nie było słychać syren alarmowych m.in. w Zielonej Górze. Prezydent Janusz Kubicki poinformował w sobotę, że sprzeciwia się zleceniu włączenia syren w mieście.

- Rząd zlecił nam uruchomienie syren alarmowych, by uczcić ofiary katastrofy smoleńskiej. Zdecydowanie odmawiamy!!! - napisał włodarz na Facebooku i jeszcze raz zaprosił wszystkich zainteresowanych udziałem w obchodach uczczenia ofiar katastrofy na uroczystości na cmentarzu.

MSWiA informowało wcześniej, że osoby mające ukraińskie karty SIM, ale logują się do polskich sieci komórkowych, otrzymały wiadomości SMS w języku ukraińskim, uprzedzające o niedzielnym włączeniu syren. Uprzedzenie o syrenach miało nie wywołać emocji związanych z syrenami alarmowymi w bombardowanych miastach na Ukrainie.

- Pamiętamy o tych, którzy 12 lat temu, chcąc upamiętnić poległych w Katyniu, sami zapłacili najwyższą cenę" - napisał szef MSWiA Mariusz Kamiński.

Syreny o tej porze były włączane co roku. Tym razem, oprócz Zielonej Góry, nie włączyło ich wiele miast, m.in. Nowa Sól.

- W związku z obecną sytuacją w Ukrainie i przebywaniem na terenie naszego miasta kilkuset naszych ukraińskich przyjaciół, którzy uciekli przed wojną i którym syreny kojarzą się jednoznacznie z przeżytą traumą, podjąłem decyzję o niewłączeniu syren alarmowych. W tym roku pamięć o tragicznych wydarzeniach z 10 kwietnia 2010 roku wyrazimy w inny sposób - zapowiedział w sobotę prezydent Nowej Soli Jacek Milewski.

ZOBACZ TAKŻE WIDEO: Zielona Góra. Ten Maraton Fitness miał nietypowy cel

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto