Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Wiedzieliście o tym? Z Zielonej Góry widać Karkonosze i Góry Izerskie! Oto zdjęcia zrobione z odległości prawie 150 km

Michał Korn
Michał Korn
Karkonosze i Góry Izerskie widziane z Zielonej Góry
Karkonosze i Góry Izerskie widziane z Zielonej Góry Michał Korn
Jeśli jeszcze ktoś ma wątpliwości, rozwiewamy je raz na zawsze. Z Zielonej Góry widać Karkonosze i Góry Izerskie! Dowód? Zerknijcie do naszej galerii zdjęć. Właśnie w niej znajdziecie niezwykle klimatyczne fotografie, zrobione z odległości prawie 150 kilometrów. Co ciekawe, oba pasma górskie widać także gołym okiem. Trzeba tylko znaleźć odpowiednie miejsce do obserwacji.

Z Zielonej Góry widać Karkonosze

Temat widoczności Karkonoszy oraz Gór Izerskich z Zielonej Góry co jakiś czas rozgrzewa fanów dalekosiężnych obserwacji. Trzeba mieć świadomość, że to naprawdę daleko, w linii prostej około 150 km! Jednak dobra informacja jest taka, że góry z Zielonej Góry z powodzeniem dostrzeżecie gołym okiem. Niestety, okazja do tego nadarza się jedynie kilka razy w roku. Mamy przecież wiosenne i jesienne mgły, zachmurzenia, smog zimą czy też zjawisko śreżogi (ruch konwekcyjny rozedrganego w upalny dzień powietrza, powodujący wrażenie mgły), które utrudniają prowadzenie obserwacji.

JESIENNE FOTOGRAFIE KARKONOSZY ZROBIONE Z ZIELONEJ GÓRY:

W ciągu roku niezależnie od tego czy jest to wiosna, lato, jesień czy zima, możemy podziwiać z Zielonej Góry większe obiekty, oddalone od nas o ponad 100 kilometrów. Góry zdecydowanie się do nich zaliczają! A ponieważ w Winnym Grodzie mamy tereny położone nawet ponad 200 metrów nad poziomem morza, tego typu obserwacje stają się prostsze.

Trwa głosowanie...

Wiedziałeś/aś, że z Zielonej Góry widoczne są Karkonosze i Góry Izerskie?

Obserwacja gór z Zielonej Góry uzależniona od pogody

Mniej optymistyczna wiadomość jest taka, że w skali roku dni do obserwacji jest zaledwie kilka. Jesteśmy bowiem uzależnieni od pogody, przejrzystości powietrza oraz kąta padania promieni słonecznych. To właśnie dzięki temu oddalone o około 140 kilometrów pasmo górskie może być bardziej lub mniej wyraźne. Wiedzieć jednak musicie, że ładna, idealna wręcz waszym zdaniem pogoda nie zawsze będzie gwarantować dobrą przejrzystość powietrza. Zła z kolei pogoda w ciągu godziny może przeistoczyć się w dobrą. A dzieje się tak za sprawą mas, czyli wiatrów, które będą w stanie oczyścić powietrze na tyle dobrze, że zasięg naszych obserwacji wzrośnie do 100-150 kilometrów.

Jesienna panorama Karkonoszy i Gór Izerskich widoczna z Zielonej Góry

Fotografie, które możecie zobaczyć w naszej galerii, wykonane zostały 28 października 2020 roku w godzinach porannych ze Wzgórza Braniborskiego (około 202 metry nad poziomem morza). I tu kolejna cenna wskazówka. Poranki oraz wieczory są najlepsze do podziwiania takich widoków.

Zdjęcia zrobiono z odległości ok. 140 km!

Odległość Karkonoszy z miejsca wykonania powyższych zdjęć szacuję na ok. 130 - 140 km w linii prostej. Co prawda do fotografii był wykorzystany teleobiektyw o ogniskowej 200-250 mm, ale wcale nie jest on wymagany. Z powodzeniem tego typu materiał możemy zdobyć dzięki standardowemu obiektywowi dołączanemu do lustrzanek (18-55 mm w przypadku Canona lub 18-105 mm w przypadku Nikona). Zauważcie, że zdjęcia są na tyle wyraźne, że swobodnie można nazwać poszczególne szczyty krajobrazu Karkonoszy - kliknij, aby powiększyć zdjęcia):
Sprawdź ofertę

Oczywiście wiedzcie, że powyższe zdjęcia pasma górskiego widzianego z Zielonej Góry nie są idealne. Widać to na przykładzie m.in. Śnieżki (1603 m n.p.m.), która jest dość niewyraźna. Pogoda do obserwacji może być jeszcze lepsza! Na przykład minionej zimy przespałem przepiękny widok z Winnego Grodu, gdzie widoczne były nie tylko góry, ale i znajdujący się na ich szczycie śnieg! I na takie widoku będę właśnie polował w tym roku. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, na pewno się o tym dowiecie! :)

Skąd można obserwować Karkonosze w Zielonej Górze?

Najlepsze punkty do obserwacji, to:

  • Osiedle Braniborskie;
  • Wieża Braniborska;
  • działki niedaleko stadionu żużlowego przy Wrocławskiej 69;
  • okolice Wieży Bismarcka (Góra Wilkanowska) niedaleko Wzgórz Pastowskich;
  • Wzgórza Piastowskie.
  • Osiedle Słowackiego (przy kościele)

Czym obserwować?

Karkonosze i Góry Izerskie przy dobrej pogodzie z Zielonej Góry widoczne są gołym okiem. Ale nie zaszkodzi mieć pod ręką lustrzankę z teleobiektywem (zwykły również się nada), teleskop, bądź lornetkę zwykłą lub astronomiczną.

POLECAMY:

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Kolumb był polskim księciem?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto