Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wiekowe drzewa idą pod topór, bo potrzebny jest parking

Redakcja
Wkrótce 6 brzóz i 13 topoli przy I LO zostanie wyciętych, by zrobić miejsce na zatoczkę dla autobusów i parking.
Wkrótce 6 brzóz i 13 topoli przy I LO zostanie wyciętych, by zrobić miejsce na zatoczkę dla autobusów i parking. Aleksandra Pazda
Wiekowe brzozy i topole przy I LO w Zielonej Górze wkrótce zostaną wycięte, by zrobić miejsce na parking dla uczniów i pracowników szkoły.

I Liceum Ogólnokształcące wśród mieszkańców ma bardzo dobre opinie. Wielu absolwentów tej placówki zrobiło kariery. Szkołę ukończyli m.in. słynna wokalistka Urszula Dudziak, dziennikarz Tomasz Lis, kucharz Grzegorz Łapanowski, czy Michał Malitowski znany z programu ,,Taniec z Gwiazdami”.
KOLEJ TNIE DRZEWA NA POTĘGĘ. PILARZE OGOŁOCILI WSZYSTKO W PROMIENIU 15 METRÓW OD TOROWISKA
Dużym atutem szkoły jest również jej położenie. Budynek znajduje się w najpiękniejszym parku w Zielonej Górze, na Wzgórzach Piastowskich. Na jego terenie rośnie około 100 gatunków drzew, w tym pomniki przyrody.

Są drzewa, będzie beton

Do tej pory przed budynkiem rosło 6 brzóz, które latem dawały cień i odrobinę chłodu, cieszyły oko i dodawały uroku. Teraz drzewa zostaną wycięte, a przed szkołą powstanie zatoczka dla autobusów. Przed wycinką nie uratowały się też topole, które rosły na podwórku ogólniaka. Tam powstaną miejsca parkingowe dla uczniów i pracowników szkoły.

Dyrektorka szkoły tłumaczy, że drzewa są w złym stanie. Niedawno wichura powaliła jedno z nich. Stare gałęzie często spadały, przez co zagrażały bezpieczeństwu uczniów. Właśnie dlatego muszą zostać wycięte.

- W większości są to uschnięte drzewa lub po prostu bardzo stare. Tak wysokie topole, które mają bardzo słabe ukorzenienie, nie mogą rosnąć na szkolnym podwórku, bo stwarzają zagrożenie – tłumaczy Ewa Habich, dyrektorka szkoły.

Rzeczywiście – biolodzy potwierdzają, że topole to temat kontrowersyjny. Rosną bardzo wysokie, ale są bardzo kruche, dlatego nie powinny znajdować się przy placówkach edukacyjnych.

Dyrektorka podkreśla też, że drzewa zostały przebadane i wydano zgodę na ich wycinkę, a szkoła ma w planach nasady nowej roślinności.

- To nie jest tak, że chcemy wyciąć wszystkie drzewa. Wskazywaliśmy fachowcom, które z nich naszym zdaniem powinny zostać. Walczyliśmy m.in. o drzewo przy bramie wjazdowej, które jest naprawdę duże i dorodne, ale będzie przeszkadzać przy budowie parkingu. Dzięki temu udało się je uratować – dodaje pani Ewa Habich.

Choć nie wszystkim się pomysł wycinki się podoba, to na zmianę decyzji jest już za późno. Przetarg ruszył, więc wycinka jest tylko kwestią czasu.

Każde drzewo to tlen, to cień, to zdrowie

Głos w tej sprawie zabrał absolwent szkoły – Grzegorz Lipiec, zielonogórski filmowiec. Jego zdaniem postawa placówki edukacyjnej nie jest odpowiednia.

- Szkoły powinny w pierwszej kolejności promować ochronę środowiska. Promocja spalin i CO2 nie jest najlepszym przykładem dla takiej placówki. Uważam, że sprawa jest warta przemyślenia. Każde drzewo to tlen, to cień, to zdrowie – mówi filmowiec.

Jego zdaniem, gdyby mieszkańcy (w tym uczniowie i nauczyciele) zaczęli korzystać z innych środków transportu, np. z rowerów lub komunikacji miejskiej, to nikt nawet nie wpadłby na pomysł, by wycinać drzewa na potrzebę miejsc parkingowych.

Dyrektor jednak odpiera zarzuty, tłumacząc, że idea sama w sobie jest słuszna i jak najbardziej popiera ekologiczne środki transportu, jednak co z rodzicami, którzy w natłoku obowiązków często ledwo wyrabiają się w czasie.

WYCINKA DRZEW PRZY STAREJ MLECZARNI NA ULICY LISIEJ W ZIELONEJ GÓRZE

Zielona Góra przestaje być zielona?

To nie pierwsza wycinka pod parking w mieście. Wcześniej pod topór poszły m.in. drzewa przy Centrum Rekreacyjno-Sportowym oraz przy ul. Zawadzkiego Zośki, gdzie wycięto je pod stację ładowania autobusów elektrycznych. Mieszkańców to denerwuje. Mówią, że Zielona Góra przestaje być zielona i zamienia się w jeden wielki betonowy plac.

Biolog Sebastian Pilichowski przeprowadził wiele przeglądów przydrożnych drzew w mieście. Akurat kondycji tych przy I LO nie zna, ale jednego jest pewny: drzewa w Zielonej Górze są zaniedbane, a inwentaryzacje są przeprowadzane bardzo rzadko.

- Powinniśmy teraz pójść za ciosem i przeprowadzić przegląd w szkołach i przedszkolach, zobaczyć w jakim stanie są drzewa i zacząć działać. Trzeba wrócić do korzeni i zastanowić się jaką ważną funkcję pełnią one w miastach. Może wtedy społeczeństwo zacznie szanować zieleń – tłumaczy pan Sebastian.

Podkreśla też, że nasadzenia kompensacyjne drzew, czyli ,,drzewo za drzewo” nie są idealnym rozwiązaniem. Młode drzewo nie pełni takich samych funkcji jak dorosłe: wytwarza mniej tlenu, nie daje cienia, możliwości gniazdowienia i jest w stanie utrzymać w korzeniach o wiele mniej wody. To właśnie dzięki tym wieloletnim okazom w miastach nie tworzą się ogromne kałuże, a podczas upałów nie czujemy się jak w ,,nagrzanej puszce”. Często pełnią też funkcję ekranów akustycznych.

Hektar lasu to tlen dla 2500 ludzi

Biolodzy apelują, żeby dobrze się zastanowić, zanim podejmiemy decyzję o wycięciu choćby jednego drzewa, ponieważ odgrywają one bardzo znaczącą rolę dla życia Ziemi. Jako największe rośliny najskuteczniej produkują tlen w atmosferze.

Jeden hektar lasu liściastego może wyprodukować około 700 kg tlenu, co stanowi dobowe zapotrzebowanie ponad 2500 ludzi. Jedno drzewo wytwarza go tyle, by wystarczyło dla 10 osób.

Rośliny drzewiaste doskonale pochłaniają dwutlenek węgla z atmosfery, dzięki czemu w dużej mierze łagodzą efekt cieplarniany i stabilizują klimat na Ziemi.

W miastach brak drzew potrafi być bardzo uciążliwy. Bez nich temperatura może być wyższa nawet o 20 stopni Celsjusza.

30 DRZEW IDZIE POD TOPÓR, ALE SĄ OKOLICZNOŚCI ŁAGODZĄCE

WŁADZE MIASTA OSKARŻONE O RZEŻ DRZEW

ZOBACZ TEŻ:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wiekowe drzewa idą pod topór, bo potrzebny jest parking - Gazeta Lubuska

Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto