18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wieńce dożynkowe na Lubuskim Święcie Plonów (zdjęcia)

Jolanta Paczkowska
Wicie wieńca z pozostawionych na polu zbóż, z kiści czerwonej jarzębiny, słoneczników, orzechów, owoców, kwiatów i kolorowych wstążek to odwieczny obyczaj, na szczęście i dziś kultywowany. Kiedyś wieńce dożynkowe miewały kształt wielkiej korony lub koła. Dziś właściwie wszystko zależy od inwencji twórców.

Wieniec dożynkowy nazywany bywał "plonem", bo symbolizował wszystkie zebrane plony oraz urodzaj. Niosła go na głowie lub wyciągniętych rękach najlepsza żniwiarka, czasami z pomocą parobków i innych żeńców. Za nią postępował orszak odświętnie ubranych żniwiarzy, niosących na ramionach przybrane kwiatami, wyczyszczone kosy i sierpy.

Wieniec niesiono do kościoła, do poświęcenia, a następnie ze śpiewem w uroczystym pochodzie, udawano się do dworu lub do domu gospodarza dożynek. Wieniec dożynkowy przechowywany był w stodole do kolejnego roku, do nowego siewu. Wykruszone z niego ziarna wsypywano do worków z ziarnem siewnym. W czasie dożynek organizowano biesiady z poczęstunkiem i tańcami, dawniej poprzedzane rytualnymi obrzędami i modlitwami.

Podczas tegorocznego Lubuskiego Święta Plonów przepiękne wieńce wyplecione przez wszystkie lubuskie powiaty także zostały poświęcone, a po mszy św. zaniesione w barwnym korowodzie na stadion miejski. Tu mieliśmy okazję podziwiać te małe arcydzieła sztuki ludowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto