Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Winobranie 2022. Nagrody kulturalne miasta Zielona Góra rozdane. Kto został w tym roku laureatem?

OPRAC.:
Mariusz Kapała
Mariusz Kapała
Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Nagrody kulturalne prezydenta miasta 2022 rozdanie - Muzeum Archeologiczne Środkowego Nadodrza - 6 września 2022
Nagrody kulturalne prezydenta miasta 2022 rozdanie - Muzeum Archeologiczne Środkowego Nadodrza - 6 września 2022 Mariusz Kapała / GL
To już tradycja, że podczas Winobrania prezydent miasta wręcza na uroczystej sesji nagrody kulturalne. W tym roku obrady odbyły się w Muzeum Archeologicznym Środowego Nadodrza w Świdnicy. Kto został uhonorowany tym zaszczytnym wyróżnieniem?

Muzeum Archeologiczne Środkowego Nadodrza (wnioskodawca: Lubuskie Muzeum Wojskowe)

W tym roku przypada 40-lecie istnienia Muzeum Archeologicznego. Zauważalny w ostatnich latach wzrost aktywności Muzeum na polu promocji kultury i dziedzictwa archeologicznego przejawia się m.in. coroczną organizacją imprez plenerowych w postaci: „Dnia Kultury Średniowiecznej”, „Nocy Muzeów” i „Dnia Archeologa”, zajęć szkolnych organizowanych na terenie Muzeum i przypałacowego parku.
Instytucja prowadzi wykopaliskowe badania naukowe w najważniejszych obiektach zabytkowych z terenu woj. lubuskiego m.in. w Willi projektu Ludwiga Miesa van der Rohe w Gubinie, zamkach rycerskich w Witkowie, Szprotawie, Chotkowie i w Żaganiu. W ostatnich latach świdnicka placówka przejęła do swoich zbiorów ponad 1000 nowych zabytków, w tym kilka o skali europejskiej takich jak: berło z Markosic datowane na 2000 rok p.n.e., czy średniowieczna kolczuga z Krosna Odrzańskiego.
Muzeum wydaje istotne publikacje poświęcone prezentacji dziedzictwa archeologicznego rejonu lubuskiego: „Arma Confini”, „Skarb z Nowego Kramska. Analizy Konteksty”, „Wczesnośredniowieczne grodzisko w Tarnawie Rzepińskiej”, „Skarb przedmiotów metalowych z wczesnej epoki brązu”, „Badania wykopaliskowe tzw. Willi Wolfa w Gubinie”. Publikacje stanowiły efekt projektów zrealizowanych dla Narodowego Instytutu Dziedzictwa, Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz gminy Gubin.

Zielonogórski Klub Fantastyki Ad Astra (wnioskodawca: komisja ds. nagród kulturalnych)

W tym roku przypada 40 rocznica powstania Ad Astry. Założenie klubu było pokłosiem zielonogórskich giełd książek, gdzie poznali się jego założyciele. Jedną z kluczowych form działalności Klubu są organizowane od 1985 r. Bachanalia Fantastyczne będące jednym z najważniejszych konwentów fantastyki w Polsce. Ad Astra była również organizatorem największego polskiego konwentu Polcon w latach 2004, 2008 i 2012. Jednak ilość wydarzeń zrealizowanych do tej pory przez Ad Astrę – jak sami podkreślają jej członkowie – idzie w setki Są to cykle gier planszowych, bitewnych, RPG, wydarzenia poświęcone kulturze japońskiej, happeningi w przestrzeni miejskiej, wystawy, sympozja i wiele innych
Inicjatywą wartą szczególnej uwagi są wydawane od 2011 r. Fantazje Zielonogórskie stanowiące zbiór konkursowych opowiadań fantastycznych, w których w punkcie centralnym ulokowana jest Zielona Góra, Obecnie konkurs ten cieszy się renomą ogólnopolską.
Siedziba Klubu od 2012 roku mieści się w Krzywym Kominie przy ul. Fabrycznej, gdzie dzięki wsparciu miasta panują odpowiednie warunki do prowadzenia działalności kulturalnej na dużą skalę. Ad Astra jest partnerem wielu wydarzeń organizowanych przez, Miasto Zieloną Górę, Województwo Lubuskie, Urząd Marszałkowski, Uniwersytet Zielonogórski, Zielonogórski Ośrodek Kultury i innych. Jest laureatem nagrody Złotego Dukata Lubuskiego, nagrody Śląskiego Klubu Fantastyki, Gdańskiego Klubu Fantastyki. Posiada tytuł Nasze Dobre Lubuskie – przyznany przez Gazetę Lubuską. Klub posiada filie w Gorzowie Wlkp., Płocku i Włocławku.

Nagrody kulturalne prezydenta miasta 2022 rozdanie - Muzeum Archeologiczne Środkowego Nadodrza - 6 września 2022
Nagrody kulturalne prezydenta miasta 2022 rozdanie - Muzeum Archeologiczne Środkowego Nadodrza - 6 września 2022 Mariusz Kapała / GL

Wojewódzka i Miejska Biblioteka im. C. K. Norwida (wnioskodawca: komisja ds. nagród kulturalnych)

Pierwszą po wojnie wypożyczalnię książek w Zielonej Górze otwarto w 1947 r. 4 lata później powołano Wojewódzką Bibliotekę Publiczną, a następnie w 1955 r. obydwie placówki połączono w Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną. W latach 50-tych wraz z rozwojem miasta poszerzaną sieć biblioteczną o kolejne filie. Obecnie jest ich 12.
W połowie lat sześćdziesiątych podjęto decyzję o budowę gmachu odpowiadającego wymogom Biblioteki Wojewódzkiej. Budowa rozpoczęła się w 1968 r. Siedem lat później budynek oddano do użytku. Imię patrona C. K. Norwida biblioteka przyjęła w 1972 r., z okazji 25-lecia swej działalności. Nowoczesny, obszerny budynek przyczynił się do dalszego rozwoju czytelnictwa. Panowały w nim optymalne warunki do korzystania z wcześniej zgromadzonych zbiorów oraz do wzbogacania o kolejne wartościowe nabytki.
Od 1976 r. rozpoczęto organizację ekspozycji prezentujących dorobek poszczególnych oficyn wydawniczych, indywidualne wystawy twórczości ilustratorów, plastyków i fotografików. Powstało Muzeum Książki Środkowego Nadodrza, a w 1980 r. - Galeria Polskiej Ilustracji Książkowej. Tradycją Biblioteki stały się organizowane Czwartki Lubuskie, na których gościli najznamienitsi współcześni pisarze. Dziś Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Kamila Norwida to nowoczesna i wyróżniająca się placówka kultury, nauki i informacji, która stale rozwija się i ewoluuje.
Działalność dzisiejszej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze to nie tylko papierowe książki czy prasa, ale też multimedia, dostęp do wiedzy i nauki, podnoszenie kompetencji zawodowych, rozwijanie pasji i zainteresowań.

Agnieszka Kujawa-Bartosik (wnioskodawca: Okręg Zielonogórski Związku Polskich Artystów Plastyków)

Od urodzenia mieszka i tworzy w Zielonej Górze. W tym roku obchodzi 30-lecie pracy twórczej. W 1992 r. ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Poznaniu na kierunku wychowanie plastyczne oraz malarstwo na Uniwersytecie Zielonogórskim w 2018 r. Od 2009 r. jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków – w latach 2010-2014 pełniąc funkcję członka zarządu Okręgu Zielonogórskiego ZPAP, a w latach 2011-2019 – członka Rady Muzeum Ziemi Lubuskiej.
Agnieszka Kujawa- Bartosik uczestniczyła w licznych plenerach malarskich na terenie Polski i Niemiec oraz wielu warsztatach fotograficznych. Jest organizatorką corocznych plenerów akwarelowych w Kosobudkach, podczas których dzieli się z uczestnikami doświadczeniem w technice malarstwa akwarelowego.
Pracowała też jako nauczyciel plastyki w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, prowadząc młodzieżową pracownię plastyczną. Od lat współpracuje jako grafik z różnymi instytucjami, m. in. z Zielonogórskim Ośrodkiem Kultury.
Specjalizuje w akwareli krajobrazu Miasta przyczyniając się do promocji Zielonej Góry poprzez malarstwo skupione na mało znanych, atrakcyjnych detalach architektury. Artystka wniosła też istotny wkład w edukację artystyczną rozwijając techniki i kształtując w swoich uczniach wrażliwość na piękno. Prowadzi liczne kursy plastyczne i art.-terapeutyczne oraz kursy kreatywności.
Jest artystką, która w swoich pracach umiejętnie zestawia charakterystyczną dla siebie i rozpoznawalną subtelność wypowiedzi artystycznej z wyjątkowym wyczuciem światła i koloru.

Nagrody kulturalne prezydenta miasta 2022 rozdanie - Muzeum Archeologiczne Środkowego Nadodrza - 6 września 2022
Nagrody kulturalne prezydenta miasta 2022 rozdanie - Muzeum Archeologiczne Środkowego Nadodrza - 6 września 2022 Mariusz Kapała / GL

Paulina Komorowska-Birger (wnioskodawca: Biuro Wystaw Artystycznych)

Jest obecna na polskiej scenie artystycznej od 1992 roku. Wówczas zaczęła pracę w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Zielonej Górze współtworząc miejsce kształcenia plastyków, kierując Instytutem Sztuk Wizualnych Uniwersytetu Zielonogórskiego. W roku 2019 r. była inicjatorką nowej wystawy nawiązującej do tradycji organizowania wielkich przeglądów sztuki w Zielonej Górze – Biennale Zielona Góra. Pierwsza edycja imprezy odbyła się w 2020 roku a w roku bieżącym planowana jest jej kolejna odsłona.
Paulina Komorowska-Birger pracuje ze szkłem jako podstawowym medium swojej aktywności twórczej. Szkło w twórczości artystki buduje przestrzeń, odtwarza obiekty, opisuje świat poprzez swoją dwuznaczną istotę, twardość i łamliwość, przezroczystość i kolor, ostrość kantów i gładkość powierzchni. W sztuce artystki pojawiają się malarstwo, rysunek, fotografia, wideo, instalacja – ich konfrontacja ze szkłem tworzy nowe jakości, odnosząc się często zarówno do życia artystki jak i uniwersalnych relacji międzyludzkich.
Artystka zrealizowała ponad 20 wystaw indywidualnych i brała udział w 60 wystawach zbiorowych. Ostatnie wystawy to m. in: „Przejście” w Galerii Rondo Sztuki w Katowicach, „Przejście II” w Muzeum Ziemi Lubuskiej, „Anioł Historii” w Galerii Sztuki Współczesnej w Kijowie, „Recykling” w Hanoi w Wietnamie i wiele innych.

Marcin Radwański (wnioskodawca: Związek Literatów Polskich)

Zielonogórzanin. Wszechstronny prozaik, poeta, redaktor, publicysta oraz animator kultury. Debiutował opowiadaniem w piśmie „Parnasik” w 2006 r. Kierownik filii bibliotecznej w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze. Wiceprezes i skarbnik Zarządu Oddziału Związku Literatów Polskich w Zielonej Górze. Redaktor naczelny kwartalnika „Pasje Literackie”. Współpracuje z kwartalnikiem literacko – kulturalnym „Pro Libris” i czasopismem „Moja przestrzeń kultury”.
Autor 9 książek cieszących się wielką popularnością wśród czytelników powieści kryminalnych. Akcja większości jego utworów rozgrywa się w Zielonej Górze, co nadaje jego książkom niebagatelny walor promocyjny. Wnikliwy obserwator i narrator ludzkich zachowań posługujący się wyrazistym stylem wykazującym, zwięzłość i precyzję opisów. Miłośni jazzu.
W 2013 r. otrzymał stypendium Prezydenta Miasta Zielonej Góry w dziedzinie literatury. Otrzymał także Lubuski Laur Literacki podczas gali Wawrzynów Literackich w kategorii sensacja, za książkę „Danie główne” w 2017 r. Został wyróżniony w konkursie literackim na utwór o tematyce zielonogórskiej będąc nominowanym do nagrody głównej konkursu organizowanego przez Towarzystwo Miłośników Zielonej Góry „Winnica”, a w 2020 r. nominowany do Nagrody Literackiej im. Andrzeja Krzysztofa Waśkiewicza za powieść „Kolekcjoner”.

Nagrody kulturalne prezydenta miasta 2022 rozdanie - Muzeum Archeologiczne Środkowego Nadodrza - 6 września 2022
Nagrody kulturalne prezydenta miasta 2022 rozdanie - Muzeum Archeologiczne Środkowego Nadodrza - 6 września 2022 Mariusz Kapała / GL

Alicja Niewiadomska (wnioskodawca: Młodzieżowe Centrum Kultury i Edukacji Dom Harcerza)

Alicja Niewiadomska pracuje w Domu Harcerza od 2003 roku, gdzie prowadzi dziecięce i młodzieżowe grupy teatralne. Reżyserowane przez nią spektakle z młodymi ludźmi wystawiane są nie tylko w Zielonej Górze, ale również podczas ogólnopolskich i międzynarodowych projektów, przeglądów teatralnych, imprez charytatywnych i innych spotkań środowisk teatralnych.
Jest inicjatorką i organizatorką przeglądu teatralnego „Jaśnie Pan Rym” dla zielonogórskich szkół i przedszkoli. Mając na uwadze rozwój indywidualny młodego człowieka, każdego roku przygotowuje młodzież i dzieci do konkursów recytatorskich, monodramów, jak również egzaminów do szkół teatralnych. Tworzy scenografię do spektakli i imprez okolicznościowych, szyje stroje dla swoich aktorów. Prowadzi warsztaty dla nauczycieli, młodzieży, dzieci, rodziców w naszym mieście.
Działalność pedagogiczna Alicji Niewiadomskiej jest wysoko ceniona wśród ludzi związanych zawodowo z teatrem. Osiągnięcia pedagogiczne i artystycznych nagrodzone zostały m. in. Nagrodą Prezydenta Miasta za szczególne osiągnięcia w pracy dydaktyczno-wychowawczej, nagrodą instruktorską – Zielonogórskiego Ośrodka Kultury, nagrodą reżyserską Teatru Lubuskiego za Tworzenie Teatru Najwyższej Jakości, nagrodą Regionalnego Centrum Animacji Kultury i wieloma innymi. Dziś do tej kolekcji dołącza nagroda kulturalna Miasta Zielona Góra.

Janina-Alicja Skowrońska (wnioskodawca: komisja ds. nagród kulturalnych)

Rodowita Zielonogórzanka. Tu ukończyła Szkołę Podstawową nr 10 oraz Technikum Elektryczne. Całe życie zawodowe związana z Telekomunikacją. Wykształcenie i wykonywany zawód szybko dał Alicji Skowrońskiej sposobność do poznania technicznych możliwości aparatu fotograficznego. Pierwszym zakupionym w prezencie przez brata Alicji Skowrońskiej był radziecki FED. Dokumentacyjne funkcje aparatu w szerokim zakresie zaczęła stosować podczas meczów żużlowych, a fotorelacje żużlowe były głównym tematem jej pierwszych wystaw między innymi w Rydzynie i w Warszawie. Żużel do dziś pozostaje wielką pasją Alicji, ale większą stało się miasto.
W 2017 r. przeszła na emeryturę całkowicie poświęcając się fotografii dokumentacyjnej. Choć jak sama podkreśla – ona nie fotografie, ona tylko pstryka zdjęcia. Alicja Skowrońska skrupulatnie rejestruje zmiany zachodzące w architekturze i strukturze przestrzeni miejskiej stając się obecnie jedną z najważniejszych zielonogórskich fotoreporterek. Alicja Skowrońska jest wszędzie, dlatego że interesuje ją wszystko. Przyjaźni się ze wszystkimi i dzięki tej konsekwencji ma wypracowany dostęp do miejsc i rewirów niedostępnych innym fotografom. Choć jak sama podkreśla jest tylko zwykłą mieszkanką niezwykłego miasta.
1 września br. w siedzibie Stowarzyszenia Warto Jest Pomagać otwarto najnowszą wystawa Alicji „Zielona Góra wczoraj dziś” będącą kolejną retrospektywą ukazującą osobisty punkt widzenia na zmiany zachodzące w mieście. W opinii ludzi zajmujących się zawodowo fotografią i fotoreportażem - nikt tak rzetelnie, konsekwentnie i cierpliwie nie ukazuje życia Zielonej Góry, a jej zdjęcia prezentują poziom obserwowany na światowych konkursach fotograficznych. Alicja nie bierze udziału w konkursach, ponieważ wiązałoby się to z konfrontacją stojącą w sprzeczności z naturą Alicji, jej niezależnością i samodzielnością.

Leszek Jenek

Pochodzi z Sierakowa. Ukończył wychowanie muzyczne w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Zielonej Górze. Podczas studiów zaczął występować w kabaretach organizujących swoją działalność w Klubie Studenckim „Gęba”. Grał m. in. w kabaretach: Barszcz z Krokietem, Potem, Paka, Ciach, a także w Teatrze Absurdu ŻŻŻŻŻ oraz w grupie improwizacyjnej Siedem Razy Jeden. Zagrał w dwóch filmach środowiskowej wytwórni A’Yoy: „Robin Hood – czwarta strzała” oraz „Dr Jekyll i Mr Hyde”. Był prowadzącym w telewizyjnym cyklu „Kabarety nieroby”.
Muzyk i wokalista specjalizujący się w repertuarze zespołu The Beatles. Przez 7 lat pełnił funkcję Dyrektora Społecznego Ogniska Artystycznego Lubuskiego Towarzystwa Muzycznego im. H. Wieniawskiego w Zielonej Górze. Przez 2 lata był prezesem zarządu LTM. Obecnie pełni funkcję kierownika filii Zielonogórskiego Ośrodka Kultury w pałacu w Starym Kisielinie.
Zawodowy konferansjer znany między innymi z prowadzenia gali akcji charytatywnej Warto Jest Pomagać oraz wielokrotny juror konkursów i przeglądów kabaretowych organizowanych w całym kraju. Człowiek o wyjątkowym poczuciu humoru, niezwykle pogodnym usposobieniu, ale jednocześnie charakteryzujący się profesjonalizmem i konsekwencją w działaniu.

Ryszard Błażyński (wnioskodawca: Związek Literatów Polskich)

Ryszard Błażyński. Całe życie zawodowe związany z Zieloną Górą. Pomysłodawca wielu cennych inicjatyw kulturalnych. Między innymi Otwartego Międzynarodowego Konkursu na Rysunek Satyryczny, a także Lubuskiego Stowarzyszenia Miłośników Działań Kulturalnych DEBIUT, którego był pierwszym prezesem. Ryszard Błażyński z sukcesami wspierał rozwój środowisk księgarskich i wydawniczych. Najpierw jako zastępca dyrektora Państwowego Przedsiębiorstwa „Dom Książki” w Zielonej Górze, następnie jako dyrektor zielonogórskiego Klubu Międzynarodowej Prasy i Książki, później szef Lubuskiej Oficyny Wydawniczej, a w ostatnich latach jako dyrektor Oficyny Wydawniczej Uniwersytetu Zielonogórskiego.
Obecnie jest prezesem Towarzystwa Miłośników Zielonej Góry WINNICA będącego inicjatorem wielu znaczących inicjatyw kulturalnych takich, jak: nagroda literacką Winiarka dla twórców którzy przyczyniają się do promocji Zielonej Góry, a także nagroda i tytuł „Przyjaciel Zielonej Góry”, dla wybitnej osobowości lub instytucji, mającej doniosły wpływ na rozwój miasta.
Dzisiejsza nagroda kulturalna dołącza do nieprzeciętnego zestawu nagód i wyróżnień, spośród których warto wymienić choćby nagrodę „Zasłużony dla kultury polskiej”, „Złoty i srebrny krzyż zasługi”, odznaka Honorowa za Zasługi dla Województwa Lubuskiego, nagrodą Złoty Dukat Lubuski , czy Laurem Kulturalnym im. Janusza Koniusza za rok 2020 przyznanym przez Oddział Związku Literatów Polskich w Zielonej Górze.

Marcin Wiśniewski (wnioskodawca: komisja ds. nagród kulturalnych)

Pochodzi ze Jastrzębia-Zdroju. Ukończył Studium Aktorskie w Będzinie. Aktor Lubuskiego Teatru od 1999 do 2012 r. Współtwórca studia Teatralnego Guliwer, współtwórca grupy „Awiński Show”, a także kabaretu „U Jadźki”. Aktor, showman, wokalista, muzyk, tancerz, ale również Herod w Orszaku Trzech Króli, a od 2007 winobraniowy roli Bachus.
Energiczny, pozytywny, zawsze uśmiechnięty Grał m. in. w filmach „39 i pół”, „Fala zbrodni”, „Pierwsza Miłość”, a także w produkcjach studia filmowego Firefly z Zielonej Góry. Laureat statuetki Leona dla najpopularniejszego aktora w Lubuskim Teatrze, nagrody dyrektora Lubuskiego Teatru za spektakl „Cześć faszysto”.
Znany z zaangażowania w inicjatywy charytatywne i pomocowe. Niezwykle rzetelny i sumienny w wykonywaniu zawodu aktora, którego uczył się m. in. pod okiem Anny Dymnej, Witolda Dębickiego i Wiesława Komasy.

WSZYSTKO O WINOBRANIU 2022 – program, zdjęcia, filmy, koncerty:

Winobranie 2022, Winobranie 2022 program, Winobranie 2022 zdjęcia, Winobranie 2022 ważne informacje

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto