Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Winobranie dobiega końca... Jak tegoroczne święto Zielonej Góry podobało się mieszkańcom?

Maciej Dobrowolski
Maciej Dobrowolski
Na winobraniowe koncerty przychodzi wielu zielonogórzan!
Na winobraniowe koncerty przychodzi wielu zielonogórzan! Mariusz Kapała
Ile w tym roku było Winobrania w w Winobraniu? Opinie są różne. Tradycyjnie już część mieszkańców narzekam na zakorkowane centrum miasta oraz hałaśliwy jarmark na starówce Zielonej Góry.

W sieci, przy artykułach dotyczących święta Zielonej Góry, wiele osób krytykuje jarmark winobraniowy. Ale kiedy wyjdzie się na deptak, to widać tłumy ludzi... - Jarmark to faktycznie średnia atrakcja, ale mi nie przeszkadza - twierdzi Jakub Tesarowicz z Zielonej Góry. - Jeżeli dużo ludzi jest pod sceną koncertową, to jest fajna atmosfera. Ale jeżeli ludzie chodzą głównie po stoiskach, to najlepiej znaleźć spokojne miejsce, skosztować lokalnego wina i kontemplować - radzi pan Jakub.

Z kolei paniZofii oraz Krystynie z Sulechowa jarmark bardzo odpowiada. - Tylko smutasom może to przeszkadzać. Na Winobraniu jest bardzo fajnie, my do Zielonej Góry przyjeżdżamy co roku! - podkreślają kobiety.

- Dużo słyszałam o Winobraniu, więc w tym roku postanowiłam z mężem przyejechać do was - mówi Jolanta Gurcewicz z Poznania. - Chciałam jak najwięcej poznać winiarskiej tradycji i skosztować regionalnych produktów. Tymczasem przeszłam cały jarmark i znalazłam owszem, ale z Wielkopolski. A gdzie te lubuskie?

PRZECZYTAJ TAKŻE: Awantura o namioty winobraniowe na zielonogórskim deptaku. Czy witryny sklepowe są zbyt mocno zasłonięte?

Janusz Kamiński z Wałbrzycha ze zdziwieniem zobaczył, że przy ratuszu reklamuje się... Jelenia Góra. A Zielonej jakby mu było za mało. - Generalnie jednak dzięki wizycie na winnicy i w winiarskim miasteczku poczuło się ten klimat - dodaje. - Osobiście liczyłem na zielonogórskie kabarety, bo tyle się o nich mówi...

Winobranie to tradycyjnie czas wzmożonej pracy policji

- Powołaliśmy specjalny winobraniowy sztab. Codziennie nad bezpieczeństwem imprezy czuwa ok. 100 policjantów, których spotkać możemy na deptaku, w rejonach przejść dla pieszych czy w lunaparku. Wśród uczestników pracują także policjanci „po cywilnemu”. Chciałabym podkreślić, że są to działania dodatkowe, normalna służba odbywa się osobno - twierdzi podinsp. Małgorzata Stanisławska, rzecznik miejskiej komendy.

Zdaniem policji, Winobranie odbywa się w spokojnej atmosferze. - W tym roku, pomimo niesprzyjające pogody, na deptaku jest bardzo dużo osób. Mamy kilka zatrzymań, m.in. dilerów narkotyków czy też kieszonkowców. Jeśli wybieramy się na Winobranie, to na jarmarku, imprezach czy koncertach nie zapominajmy o swoim bezpieczeństwie i pilnujmy rzeczy osobistych takich jak torebki, portfele i telefony. W szczególności zadbajmy o to, aby nie zostawiać tych przedmiotów na straganach, w przymierzalniach czy ubraniach bądź torebkach pozostawianych na wieszakach w restauracjach. Nie stwarzajmy okazji dla złodzieja - tłumaczy Stanisławska.

Jak wygląda tegoroczna policyjna statystyka? Do środy mundurowi złapali 16 osób na gorącym uczynku, zatrzymali 9 osób poszukiwanych, wykryli 374 wykroczenia, wydali 42 wnioski do sądu, nałożyli 104 mandaty karne, przeprowadzili 437 interwencji i wylegitymowali 849 osób.

Policjanci odwieźli także do izby wytrzeźwień lub do domu 47 uczestników Winobrania. - W tym kontekście chciałabym przypomnieć, że w mieście wciąż obowiązują przepisy dotyczące spożywania alkoholu. Można to robić jedynie w miejscu do tego wyznaczonym - twierdzi Małgorzata Stanisławska.

Wystawcy na Winobraniu liczą na ładną pogodę

Jak tegoroczną odsłonę imprezy oceniają wystawcy? - W tym roku biznes układa się dosyć średnio. Być może gdyby pogoda była lepsza, to ruch też byłby większy - twierdzi Olek Maticzuk z Nowej Soli. Mężczyzna handluje na swoim stoisku produktami i gadżetami kuchennymi. - Impreza jest fajna, wygląda bogato, przyciąga wielu mieszkańców i turystów. Trwa również dosyć długo, wiec jest większa szansa na zarobek.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Winobranie 2019. W Parku Sowińskiego w Zielonej Górze zaprezentowano historię Winobrania na wodnym ekranie!

Podobnego zdania jest Daria Gruchała, która przyjechała na Winobranie aż z Gdańska: - Nie da się ukryć, że w tym roku pod względem handlowym jest nieco gorzej niż w ostatnich latach. Liczymy jeszcze na słońce. Przy dobrej pogodzie ludzie są bardziej rozluźnieni i zawsze chętniej coś kupią - przekonuje.

Co nas jeszcze czeka w ostatnich dniach Winobrania?

W sobotę tradycyjnie w samo południe odbędzie się korowód winobraniowy, który przejdzie al. Konstytucji 3 Maja pod Winne Wzgórze. Na trasie ustawione zostaną trybuny z 1.300 miejscami oraz trybuna dla gości z miast partnerskich.

- W tym roku hasłem korowodu są cyrkowcy, szaleńcy, przebierańcy, kuglarze, pasjonaci - mówi Robert Czechowski, dyrektor Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze, reżyser sobotniego wydarzenia. - Na pewno nie zabraknie stałych elementów korowodu: glinoludów, dzieci z zielonogórskich szkół czy winiarzy, którzy z taką radością wędrują razem z innymi przez centrum Zielonej Góry.

Co roku organizatorzy korowodu zaskakują nas czymś nowym. Podobnie będzie i w tym roku. Po przejściu w okolicę Winnego Wzgórza siedem formacji artystycznych, teatrów ulicznych i plenerowych z całej Polski, ruszy... w tłum! W dół ulicy Kupieckiej, do Bachusa, ratusza, aż do nowego placu Teatralnego. Tu ma zakończyć się, jak mówi Robert Czechowski, „korowód bis”.

W związku z korowodem przez całą dobę w sobotę zamknięte będą ulice: Długa (od ulicy 1 Maja do ulicy Reja, Moniuszki), aleja Konstytucji 3 Maja (od ulicy Fabrycznej, Reja do ulicy Wrocławskiej) oraz Wrocławska (od al. Konstytucji 3 Maja do ulicy Sienkiewicza).

Przepustowość ruchu z ulicy Fabrycznej w ulicę Moniuszki i Reja będzie zapewniona od godz. 0.00 do godz. 11.45 oraz od godz. 18.00 do 24.00. Przepustowość ruchu ulic: Długiej, Wrocławskiej i alei Konstytucji 3 Maja

(w jednym kierunku od ulicy Długiej w stronę ulicy Wrocławskiej) od godz. 0.00 do godz. 8.00 oraz od godz. 18.00 do godz. 24.00.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Winobranie 2019. W Krzywym Kominie fantaści z ZKF Ad Astra przygotowali dla zielonogórzan szereg atrakcji

W sobotni wieczór na winobraniowej scenie obok filharmonii zobaczymy zespół Bad Boys Blue . Początki tej międzynarodowej grupy sięgają 1984 r. Męska grupa wokalna zajęła się muzyką popową i eurodisco. Zespół nagrał wiele przebojów, m.in. „You’re a Woman”, „Pretty Young Girl”, „I Wanna Hear Your Heartbeat” i „Come Back and Stay”. Natomiast na małej scenie winobraniowej koło ratusza wystąpi polska gwiazda - grupa Rezerwat. Początek koncertu o godzinie 21.00.

W sobotę o 18.00 na deptaku warto spojrzeć w górę. Nad naszymi głowami na specjalnych linach wędrować będą akrobaci. A wieczorem w ogrodzie botanicznym pokaz tańczących fontann (o 22.00 do muzyki Mozarta, a o 24.00 do muzyki współczesnej).

W sobotę i niedzielę także Monte Verde Festiwal - III Festiwal Teatrów Plenerowych. Na placu Teatralnym w sobotę zobaczymy: 14.00 - 18.00 - „Stara zagroda”, Teatr Wagabunda oraz 21.00 - „Ja gore”, Teatr Akt. Natomiast w niedzielę w tym samym miejscu w godz. 12.00 - 16.00 - „Stara zagroda” , Teatr Wagabunda. W sobotę i niedzielę czynny będzie także lunapark i jarmark z targiem staroci, a także miasteczko winiarskie, w którym prezentują się lubuskie winnice.

WIDEO: Robert Czechowski o Winobraniowych Spotkaniach Teatralnych i festiwalu Monte Verde

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Winobranie dobiega końca... Jak tegoroczne święto Zielonej Góry podobało się mieszkańcom? - Gazeta Lubuska

Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto