Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wodne szaleństwo na Ochli ponad 40 lat temu. Te fotografie to unikaty. Na zdjęciach mamy mnóstwo zielonogórzan z czasów ich młodości

Michał Korn
Michał Korn
Czesław Łuniewicz/ Archiwum Państwowe w Zielonej Górze
Wyjątkowo upalny początek czerwca mamy w tym roku, prawda? To idealny moment, aby pokazać wam archiwalne zdjęcia sprzed ponad 40 lat! I to zdjęcia nie byle jakie! Piękne kobiety, przystojni, muskularni mężczyźni, uśmiechnięte dzieci i prawdziwe wodne szaleństwo! Na zielonogórskiej Ochli w czasach PRL-u wakacje miały swój niepowtarzalny klimat, urok, nawet zapach! Podobnie jak dziś, w upalne dni lata ludzie tłumnie szli wypoczywać nad wodę. Zabierali ze sobą przede wszystkim dobry humor i... koc plażowy. Tyle wówczas potrzebowaliśmy do szczęścia. Zobaczcie jedyne w swoim rodzaju zdjęcia!

W Zielonej Górze wtedy o parawanach, czy parasolach niemal nikt nie myślał. Liczyła się dobra zabawa, wspólnie spędzony czas. Plażowicze, przede wszystkim odpoczywali i oddawali się wodnemu szaleństwu, a w alternatywie do ręczników wybierali co najwyżej wełniane koce. A co z garderobą? Również wyjątkowa, jak na tamte czasy... Właśnie tak wyglądała moda plażowa w Zielonej Górze kilkadziesiąt lat temu:

Co zielonogórzanie kiedyś nosili na plaży?

Na plażę w PRL-u wystarczyło zabrać ze sobą własny koc. I tyle... Oczywiście niektórzy decydowali się także na leżaki czy parawany, ale to raczej pojedyncze przypadki. Na zielonogórskiej Ochli dzięki drzewom bez problemu można było znaleźć cień, no, chyba że ktoś chciał mieć wodę na wyciągnięcie nogi. Ciekawostką jest to, że można było "wyznaczyć swój teren" za pomocą kamieni ułożonych wokół stanowiska. Przed wiatrem z kolei chroniły materiałowe parawany na drewnianym stelażu lub pobliskie drzewa. Letnicy mieli do swojej dyspozycji także budki lub kosze z wygodnymi siedziskami i leżaki, których konstrukcja pozwalała na napięcie przyjemnie chłodnego materiału.

Niektóre stroje odkrywały więcej ciała

Jak widać na powyższych fotografiach, moda plażowa sprzed kilkudziesięciu lat wcale tak bardzo nie różniła się od tej współczesnej. Oczywiście na początku stroje kąpielowe wykonywano z innych materiałów niż obecnie. Niemniej modne były wówczas męskie bokserki lub skąpe slipki, a w przypadku pań stroje jedno lub dwuczęściowe. Niektórzy decydowali się również paradować po plaży w szlafrokach. Zdarzały się też osoby w odważniejszych, pokazujących więcej ciała kreacjach. A dzieci? Cóż, w przypadku naszych pociech trudno niekiedy było dostać coś dopasowanego do ich wzrostu, dlatego biegały w slipkach lub nago. I był to wówczas bardzo naturalny trend...

Zdjęcia zielonogórzan i turystów z Ochli ponad 40 lat temu. Rozpoznajecie kogoś?

Wodne szaleństwo na Ochli ponad 40 lat temu. Te fotografie t...

W miejscu dawnego kąpieliska powstaje nowy ogromny kompleks - park wodny

Na powyższych fotografiach możecie dostrzec Ochlę, która obecnie zmienia się o 180 stopni. Pozostały nam tylko zdjęcia i piękne wspomnienia, bowiem w miejscu dawnego akwenu powstaje park wodny z prawdziwego zdarzenia. Buduje się nowe kąpielisko, które wzbudza ogromne zainteresowanie mieszkańców regionu. Kolorowe zjeżdżalnie już robią wrażenie. Modernizacja dotyczy 17 hektarów, otoczonych ścieżkami rowerowymi. Nowe kąpielisko będzie miało powierzchnię 2 tys. mkw. Co się tu znajdzie? Między innymi piaszczysta i trawiasta plaża, zjeżdżalnie dla dzieci i dorosłych, boiska sportowe oraz strefa chillout. Atrakcje, jakie się tu pojawią, wybrali mieszkańcy w konsultacjach przeprowadzonych przez urząd miasta.

Czytaj więcej:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto