MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wojewódzkie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Zielonej Górze. Wojewoda: oddajemy hołd za to, co zrobili dla Polski

Natalia Dyjas-Szatkowska
Natalia Dyjas-Szatkowska
Od lewej: Władysław Dajczak, Piotr Barczak i Janusz Kubicki na obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Zielonej Górze.
Od lewej: Władysław Dajczak, Piotr Barczak i Janusz Kubicki na obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Zielonej Górze. Jacek Katos
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzony jest w Polsce od 10 lat właśnie 1 marca. W poniedziałek z tej okazji w Zielonej Górze odbyły się wojewódzkie obchody święta. Przedstawiciele władz złożyli kwiaty m.in. pod pomnikiem na placu majora Adama Lazarowicza.

Najpierw złożenie kwiatów przy tablicy pamięci obok Aresztu Śledczego w Zielonej Górze, potem msza w konkatedrze Świętej Jadwigi Śląskiej i uroczystości przy pomniku Żołnierzy Wyklętych na placu majora Lazarowicza. Tak wyglądały tegoroczne wojewódzkie obchody w Zielonej Górze. Ze względu na pandemię w mieście nie organizowano licznych zgromadzeń.

Wojewódzkie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w reżimie sanitarnym

- Dziś mamy bardzo ważny dzień - mówi wojewoda lubuski, Władysław Dajczak. - Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ustanowiony w 2011 roku. W tym roku wojewódzkie obchody, oczywiście w reżimie sanitarnym, są (jeśli można tak powiedzieć) w skromnym wydaniu. Wszystkim żołnierzom drugiego podziemia należą się słowa szacunku i wielkiej wdzięczności. Dzisiaj oddaliśmy im hołd za to, co zrobili dla wolnej Polski. Major Lazarowicz nie zdjął munduru po wojnie... Był aresztowany w 1947 roku. W roku 1948 został skazany na karę śmierci. A 1 marca 1951 roku został wykonany na nim wyrok śmierci. Morderstwo dokonane przez UB-eków. Dzisiaj chcieliśmy na tym placu w sposób szczególny pamiętać o takim człowieku. Pamiętać o wszystkich Żołnierzach Wyklętych.

Jest to też ważny przekaz dla młodego pokolenia, aby pamiętali i wiedzieli, że są bohaterowie. Bohaterowie mówiący o tym, że wartościami nawet ważniejszymi od własnego życia jest wolna, niepodległa, suwerenna Polska.

Trwa pamięć o Żołnierzach Wyklętych

Przy okazji tegorocznego święta już dziś, 1 marca, o godz. 18.55 na antenie TVP 3 Gorzów Wielkopolski, będzie transmitowany koncert: "Spać Ci kazali Polsko".

Władysław Dajczak dodaje zaś, że pamięć o Żołnierzach wciąż trwa. Podkreśla, że celem komunistów było to, aby pamięć o Żołnierzach Wyklętych, których zamordowali w okrutny sposób, zaginęła wraz z ich śmiercią. To się nie udało. Dziś o Żołnierzach Niezłomnych mówimy i pamiętamy.

- Na zawsze pozostaną naszymi bohaterami - mówi Władysław Dajczak.

Żołnierzy Wyklętych propaganda pokazywała jako zwykłych bandytów

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto