Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wspólna akcja 20 gazet regionalnych - "Szkoła bez przemocy"

OK (APP)
Skala przemocy w polskich szkołach cały czas wzrasta. 44 proc. uczniów twierdzi, że w ostatnich miesiącach było zwymyślane i słownie obrażane w szkole.

Skala przemocy w polskich szkołach cały czas wzrasta. 44 proc. uczniów twierdzi,
że w ostatnich miesiącach było zwymyślane i słownie obrażane w szkole.

Akcja społeczna pod hasłem „Szkoła bez przemocy”, realizowana wspólnie przez 20 regionalnych dzienników należących do grup wydawniczych Polskapresse i Orkla Press Polska, ma uczynić szkoły bezpieczniejszymi i przyjaznymi zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli. Jest to pierwsza ogólnopolska akcja przeciwko agresji w szkołach, realizowana bezpośrednio w regionach.
– Na rzecz tej akcji zleciliśmy badania, z których wynika, że jedna trzecia uczniów, nauczycieli i rodziców styka się z problemem agresji w szkołach na co dzień. Misją naszych gazet jest przeciwdziałanie temu zjawisku – powiedziała Dorota Stanek, prezes Polskapresse, na wczorajszej konferencji inaugurującej akcję.

Ważne dzienniki regionalne

– Dzienniki regionalne są tak blisko spraw i problemów czytelników jak żadne inne media – podkreślała Joanna Pilcicka, prezes Orkla Press Polska.
Profesor Janusz Czapiński, psycholog społeczny, który należy do rady programowej „Szkoły bez przemocy” uważa, że jeśli nie zbudujemy silnych wspólnot szkolnych, nie stworzymy społeczeństwa obywatelskiego, którego nadal nam brakuje. – Pod względem patologii w szkołach, takich jak przemoc czy narkomania, mamy nadal znacznie lepszą sytuację niż większość krajów europejskich, ale niestety zaczynamy je szybko doganiać – twierdzi profesor.
Skala przemocy w polskich szkołach cały czas wzrasta. W badaniach przeprowadzonych przez zespół dr Anny Gizy-Poleszczuk aż 44 proc. uczniów stwierdziło, że w ostatnich miesiącach było zwymyślane i słownie obrażane w szkole. Niemal co trzeci uczeń przyznał, że był umyślnie potrącony lub przewrócony przez kolegę, a 8 procent zostało pobitych. Kilkanaście procent uczniów skarżyło się, że zostało obrażonych, wyrzuconych za drzwi lub straszonych przez nauczycieli. 6 procent dzieci przyznało, że pedagog je szturchał, szarpał lub uderzył.
– Szkoły to laboratorium, w którym dzieci uczą się życia w społeczności. To zupełnie inne środowisko niż rodzina. Bez współpracy uczniów z nauczycielami i rodzicami problemu nie da się skutecznie rozwiązać – podkreśla Giza-Poleszczuk.
Akcja, do której dobrowolnie może przyłączyć się każda szkoła, przebiegać będzie w dwóch etapach. W pierwszym regionalne dzienniki przeprowadzą kampanię medialną przedstawiając problem agresji i przemocy w szkołach oraz sposoby przeciwdziałania temu zjawisku.
Regionalni koordynatorzy akcji będą organizować spotkania dla uczniów, nauczycieli i rodziców. W czerwcu opublikowany zostanie kodeks „Szkoły bez przemocy” zawierający standardy, jakie powinna spełniać szkoła ograniczająca przemoc na swoim terenie.

Wrażanie od września

Od września ruszy drugi etap akcji: wdrażanie kodeksu. – Każda szkoła ma obowiązek zdiagnozować problem i wdrożyć własny program, a akcja „Szkoła bez przemocy” daje dyrektorom i nauczycielom gotowe narzędzia i wsparcie medialne – podkreśla Elżbieta Matejka z Ministerstwa Edukacji i Nauki, które objęło patronat nad akcją.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wspólna akcja 20 gazet regionalnych - "Szkoła bez przemocy" - Wielkopolskie Nasze Miasto

Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto